SAĞLIKÇILAR ÖLMEK İSTEMİYOR

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete bir yenisi daha eklendi. Dün Konya’da Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya görevi başında hasta yakını Hacı Mehmet Akçay tarafından canice katledilmesine yönelik ülke genelinde sağlık çalışanları ve sağlık sendikaları ortak basın açıklaması yaptı.

SAĞLIKÇILAR ÖLMEK İSTEMİYOR

SAĞLIKÇILAR ÖLMEK İSTEMİYOR

Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir araya gelen Antalya’da ki sağlık sendikaları, katledilen Dr. Ekrem Karakaya ve sağlıkçıların şiddete maruz kalmasına yönelik tepkilerini gösterdi. Basın açıklamasını yapan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan kuluöztürk, “Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden memuruna sağlık çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor. Ancak hiçbiri can güvenliği ve sağlık kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar can yakıcı değil” dedi. 

“İSYAN EDİYORUZ”

Başkan Kuluöztürk,Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor. Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor. Karşılığını da canıyla ödüyor. Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz. Can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz. Sağlık emekçilerinin can güvenliği artık sağlansın. Aksi halde sağlık kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“KORKU HALİNDE YAŞIYORUZ”

Can güvenliğinin hastenelerde sağlanmadığını belirten Başkan Kuluöztürk, “Yeterli tedbir alınmadığı için, Ekrem Hocamızın için canımız yanıyor, isyan ediyoruz. Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz. Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz. Hatta çekip gidiyoruz. Tüm bunların yanı sıra ise her daim korku halinde yaşıyoruz. Böyle bir ortamda kutsal sağlık mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim?” diye sordu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜLKENİN HAYAT SİGORTASIDIR”

Başkan Kuluöztürk, “Daha ne zamana kadar sağlık kuruluşlarına elini kolunu sallayarak suç aletleriyle girmek serbest olacak? Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, ne zamana kadar göz yumulacak? Kaç canımız yitecek?” sorularını sorarak1 Milyon 200 bin sağlık emekçisi bu konuda laf değil icraat bekliyor artık. Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz. Başka canlar yanmasın istiyoruz. İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz. Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek içinde bugün, Türkiye genelinde iş bırakıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bize destek olmaya davet ediyoruz. Herkese de sağlık çalışanlarının bu ülkenin hayat sigortası olduğunu hatırlatıyoruz. Şehit olan doktorumzun ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi. HABER MERKEZİ

 


Yorum Yap