'Geminin ülkeye sokulmaması için mücadeleyi sürdüreceğiz'

Türk Tabipleri Birliği (TTB) bünyesinde 600 tona yakın asbest barındırdığı öne sürülen Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ait geminin Aliağa'da sökümüne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından izin verilmesine tepki gösterdi. TTB, geminin ülkeye sokulmaması için her türlü bilimsel ve hukuksal mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

'Geminin ülkeye sokulmaması için mücadeleyi sürdüreceğiz'

'Geminin ülkeye sokulmaması için mücadeleyi sürdüreceğiz'

    Bünyesinde 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen uçak gemisi NAe Sao Paulo'nun, söküm için Aliağa'ya gelmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın onay verdiği ortaya çıkmıştı. “Her türlü bilimsel ve hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB), geminin söküm işlemleri için bakanlık tarafından onay verilmesine tepki gösterdi.

 

“HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN BÜYÜK RİSK”

    Türk Tabipleri Birliği, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; başta asbest olmak üzere tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ait geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmesi izninin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verildiğini öğrendik. Halk sağlığı açısından büyük risk oluşturan geminin ülkemize sokulmaması için, TTB olarak her türlü bilimsel ve hukuksal mücadeleyi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

 

“HALK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

    Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez de sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Ülkemizi adeta dünyanın çöplüğü haline getiren AKP, halk sağlığını ve ekolojik yaşamı hiçe sayarak bakanlık eliyle asbest yüklü Nae São Paulo gemisinin Aliağa'da sökülmesine izin verdi. Halk sağlığı her şeyden önemlidir” diyerek tepki gösterdi.

 

ASBEST NEDİR?

    Asbest ya da amyant, lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Silisyumun sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyumla oluşturduğu ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı, lifsel mineral yapısında hidrate silikatlardır.

 

Haber Merkezi


Yorum Yap