Vakalardaki artış hastanelere yansımadı

Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, bugün öğlen saatlerinde Kepez Devlet Hastanesi’nde hatırlatma aşısı oldu. Turkovac aşısı olan Başıbüyük’ün 6. doz aşısını oldu. Vaka sayılarındaki artışın yoğun bakım servislerine yansımadığını belirten İsmail Başıbüyük, aşı olmayan vatandaşların ilk aşılarını olmalarını, aşı olanların ise hatırlatma dozlarını yaptırmalarını söyledi.

Vakalardaki artış hastanelere yansımadı

Vakalardaki artış hastanelere yansımadı

Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının günlük 40 katına çıktığını, ancak yoğun bakım servislerindeki bu artışın ciddi ve belirgin bir artış olmadığını söylemişti.

Kepez Devlet Hastanesi’nde 6. Doz aşısını olan Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük de aşılamanın ilerleyişi hakkında konuştu. Başıbüyük, “Biliyorsunuz ki ilimizde ilk dozlarda yüzde doksana ulaştık, ikinci dozlarda ise yüzde doksan oranına yaklaştık. Toplumda da özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çağrısıyla aşılama oranında ciddi bir artış yaşıyoruz. Tüm hastanelerimizde özel, kamu ve üniversite hastaneleri olmak üzere aşılama işlemi randevulu ve randevusuz olarak devam ediyor, her gün de devam edecek” dedi.

“MASKE, MESAFE KURALLARI DEVAM EDİYOR”

Vaka sayılarında artış görüldüğünü ve bu artışın önüne geçmek için almamız gereken önlemler olduğunu söyleyen Başıbüyük, “Maske, mesafe ve hijyen kuralları devam ediyor. Hastane ortamlarında maske takmamız olmazsa olmazlarımızdan, bir diğer silahımız ise aşı. Ülkemizde de Biontech, Sinovac, Turkovac olmak üzere 3 farklı aşımız var. Bundan sonraki süreçte vatandaştan beklentimiz hiç aşı olmayan vatandaşlarımızın ilk dozlarını yaptırmaları, aşı olmuş vatandaşlarımızın ise hatırlatma dozlarını olmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

“GÜÇLÜ BİR SAĞLIK ALT YAPISINA SAHİBİZ”

Vaka sayılarında görülen artışın hastanelerdeki doluluk oranına yansımadığını belirten İsmail Başıbüyük, “Hastanelerimizde ciddi bir artış yok. Antalya olarak güçlü bir sağlık alt yapısına sahibiz hem özel tarafı hem kamu tarafı hem de üniversite tarafı. Hem servis yatakları hem de yoğun bakım yatakları ihtiyacımızı fazlasıyla görüyor. Şu an için endişe edecek bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı. STAJYER/ULAŞ NAİR


 


Yorum Yap