“Yakup Hoplar görevinden alınmalı!”

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, geçmiş dönem Şube Başkanı Kadir Öztürk’e ve sendikaya hakaret ve küfür ettiği gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edilen Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar’ın, Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasına sert tepki gösterdi. Başkan Sönmez, “Yakup Hoplar, bu davranışı ile liyakatten yoksun olduğunu göstermiştir. Ödüllendirmeyi değil müdürlük görevinden alınmayı hak etmektedir” dedi.

“Yakup Hoplar görevinden alınmalı!”

“Yakup Hoplar görevinden alınmalı!”

Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar’ın, Muratpaşa İlçesi’ne İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasını eleştiren Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “İktidarın yıllardır kamu istihdamında liyakat yerine, siyasal-ideolojik yakınlık, sadakat ve yandaşlık ilişkilerine göre istihdam uygulamalarını benimsediğini biliyoruz. Bu yöntemlerle eğitimin sorunları çözülemez. Bu yaklaşımla eğitimde başarı olmaz. Bu atamalarla eğitimde çalışma barışı ortadan kalkar. Yakup Hoplar’ın Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanması ile ilgili kararın hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı, hangi yetenekten doğru bu atamanın yapıldığı izaha muhtaçtır. Eğitim Sen olarak bir kez daha vurguluyoruz Yakup Hoplar küfür ve hakaretten dolayı hapis cezası almış ve tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bu davranışı ile liyakatten yoksun olduğunu göstermiştir.  Bu nedenle ödüllendirmeyi değil müdürlük görevinden alınmayı hak etmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınmalıdır” ifadesini kullandı.                                                                                                                                                                                                                      

 

“ATAMALAR LİYAKATA UYGUN DEĞİL”

Eğitim Sen Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala ne yazık ki genelde ve yerelde skandallar ve liyakata uygun olmayan atamalar gündemimizi meşgul etmektedir. ÖSYM’nin yaptığı KPSS sorularının aynısının bir yayınevinin yayınlarında yer alması ve arkasından ÖSYM Başkanının görevden alınması, Devlet denetleme kurulu müfettişlerinin savcılığa suç duyurusunda bulunması ile birlikte yeni bir boyuta evirilmiştir. Ülkeyi yönetenlerin gerçekleştirdiği liyakatsiz atamalarla kurumları çalışamaz hale getirdikleri, atılan her adımda adaletsizliklerin yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. Yüzbinlerce gencin emeklerini heba eden bir avuç liyakatsiz, kayırmacı, partizanca tutum içerisinde olan kişiler gençlerin geleceklerini, umutlarını yok etmektedirler” dedi

 

“TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKÛM EDİLMİŞTİ”

“Son dönemde Antalya ilinde İlçe Milli Eğitim Müdürleri değişiklikleri yaşanmaktadır” diyen Başkan Sönmez, “Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen atamalar sonucunda Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Erdem Kaya bu görevinden alınmış ve yerine Kepez İlçe Milli eğitim Müdürü Yakup Hoplar atanmıştır. Yakup Hoplar daha önce Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü iken o dönem Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı olan A.Kadir Öztürk’e makamında küfür ve hakaret etmiş ve bu fiilinden dolayı hapis cezasına çarptırılmış. Ayrıca önceki dönem şube başkanımız A.Kadir Öztürk’e 5 Bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bunlar bir iddia değil mahkeme tarafından tespit edilmiş ve cezalandırılmış suçlardır” ifadesini kullandı.

 

“ERDEM KAYA NEDEN GÖREVDEN ALINDI?”

Başkan Sönmez konuşmasının devamında, “Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya hangi gerekçelerle görevinden alınmış ve Muratpaşa İlçesi’nde Milli Eğitim Müdürü değişikliğine neden ihtiyaç duyulmuştur. Sinkaflı küfür ve hakareti mahkeme tutanaklarına geçmiş ve ceza almış olan bir kişi hangi nedenle Aksu’dan Kepez’e oradan da Muratpaşa’ya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmaktadır? Eğitim Sen’e ve Eğitim Sen yöneticilerine küfretmek, hakaret etmek ödüllendirmek için bir kriter midir? Topluma, öğrencilerimize davranışları ile örnek olması gereken bir İlçe Milli Eğitim Müdürünün bu kabul edilemez davranışına karşın sürekli atamalarda ödüllendirilmesi hangi milli eğitim mevzuatı ile izah edilmektedir? Eğitimin devasa sorunları varken bu sorunları çözmek yerine liyakatsiz kadrolaşma uğraşı içerisinde olmak gençlerimize, çocuklarımıza haksızlık değil midir” diye sordu.

HABER: FADİME YİĞİT

 


Yorum Yap