Başkan ‘Zam yok’ dedi

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, et ve et ürünlerinin fiyat durumunu değerlendirdi. Başkan Osman Yardımcı, “Kurban’dan sonra Et ve Süt Kurumu satılmayan kurbanlıkları üreticilerden alıyor. Bu yüzden et fiyatlarına 2-3 ay boyunca girdiler artmasına rağmen zam beklemiyoruz. Bakanlık da üreticiye yem konusunda geniş çaplı bir destek verirse hayvancılıktaki sorunlar çok çabuk düzelir” dedi.

Başkan ‘Zam yok’ dedi

Başkan ‘Zam yok’ dedi

Kurban Bayramı’ndan sonra Et ve Süt Kurumu’nun satılmayan kurbanlıkları üreticilerden aldığını dile getiren Federasyon Başkanı Osman Yardımcı, “ Et ve Süt Kurumu’nun bu politikası fiyatları iyi yönde etkiliyor. Bu durumun üreticilerle ve besicilerle bir ilgisi yok. Et ve Süt Kurumu, aldıkları hayvanları piyasaya biraz daha düşük fiyattan sürüyor. Her sene olan bir uygulama. Tüketici için daha uygun et yemek güzel bir durum. Bu uygulamayı üreticiye de zarar vermemek kaydıyla destekliyoruz. Et fiyatlarına 2-3 ay boyunca girdiler artmasına rağmen zam beklemiyoruz. Tavuk fiyatlarının durumu ise hala aynı. Tavuk etle yarışır durumda. Kurban Bayramı döneminde tavuk satışı yüzde 20 düşüyor. Türkiye şu an et ve et ürünlerinde kendine yetiyor” ifadelerini kullandı.

 

“ÜRETİCİYE YEM DESTEĞİ VERİLMELİ!”

 

Bakanlığın şu an üreticiye hayvan yemi desteği sağladığını Belirten Başkan Yardımcı, “Her yıl 400 bin kesim hayvanı kaybımız oluyordu. Bakanlığın geliştirdiği yeni aşıyla bu sayı 200 bine kadar indirildi. Bu sayıyı koruyabilirsek Türkiye besili materyallerinde bir problem yaşamaz. Türkiye’de şu an ete zam yok fakat üreticilerin desteklenmesi gerek. Yem çok pahalı geçen sene 100 Lira olan yem şu an 300 Lira seviyelerinde. Bakanlık, üreticiye yem konusunda geniş çaplı bir destek verirse hayvancılıktaki sorunlar çok çabuk düzelir” diye konuştu.

 

Başkan Yardımcı, “Kendi veterinerlerime talimat verdim yapay et üzerine çalışıyoruz somut bir sonuca vardığımızda bunu paylaşacağım” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Arda KIR

 


Yorum Yap