52 Günde 2. ölüm

Türkiye’de polis intiharları artmaya devam ederken Şırnak’ta birlikte görev yapan özel harekat polisi iki arkadaşın peşpeşe intiharı gözleri İçişleri Bakanlığı’na çevirdi. Arkadaşını kaybettikten sonra özel harekattan istifa ederek Antalya’nın Manavgat ilçesinde Koruma Şube Müdürlüğü’nde göreve başlayan Murat Sucu 30 Temmuz’da intihar etti

52 Günde 2. ölüm

52 Günde 2. ölüm

DUYAN YOK MU!


Şırnak’ta görevli özel hareket polisi Alparslan Soylu’nun 9 Haziran’da uğradığı psikolojik şiddet ve baskıyı anlatan bir mektup bırakarak intihar etmesinin ardından yine özel harekatçı Murat Sucu da iddiaya göre psikolojik şiddet nedeniyle canına kıydı. Soylu’yla aynı ekipte olan Sucu’nun intiharı da İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçiremedi.

 

Son dönemlerde artan polis intiharlarına bir yenisi daha eklendi. Manavgat’ta eski Özel Harekat Polisi Murat Sucu geçtiğimiz günlerde hayatına son vermişti. Polis Murat Sucu’nun intihar olayına ilişkin iddialar gazetemize ulaştı.

 

“SES KAYDI VAR”

İntihar eden eski Özel Harekat Polisi Murat Sucu’ya yakın bir ismin verdiği bilgi şöyle: “İntiharı tek bir nedene bağlamak doğru değil. Bizim bildiğimiz ve elimizdeki ses kaydında Özel Harekat Polisi Alparslan Soylu’nun Şırnak’taki intiharından sonra Murat Sucu, idarenin aleyhine Alparslan Soylu’nun lehine psikolojik şiddeti doğrulayan şekilde ifade veriyor ve bu ifadenin sonrasında özel harekattan istifa edip Manavgat’a Koruma Şube’ye geçiş yapıyor. Biz 1 yıl daha Şırnak’ta kalmak istediğini biliyoruz. Bu durumu bizlerle paylaşıyordu. Elimize geçen ses kaydında Murat, psikolojik şiddete ve hakarete uğradığını, yasal mercilere başvuracağını dile getirmekte.”

 

İNTİHARLAR ARAŞTIRILSIN

Murat Sucu’nun Alparslan Soylu’nun ailesinin ricası üzerine idare aleyhine ve Soylu’nun lehine ifade verdiği öğrenilirken, bu sırada Soylu’nun yakınlarına aynı şiddete maruz kaldığını aktardığı da öğrenildi. Sucu’nun bu şiddet olayını yargıya taşıyacağını da belirttiği kaydediliyor. Ancak Sucu, henüz bir başvuru yapamadan arkadaşı gibi canına kıydı. Şimdi gözler Sucu ve tüm intihar eden polislerin ölümlerine dair iddiaların araştırılıp gereğinin yapılmasında. 10 Yıldır polis olan Sucu’nun çok sevdiği özel harekat üniformasını çıkarırken çok zorlandığı öğrenilirken, ‘Mesleğine aşık bu gençler neden intihar ediyor’ araştırılmalı.

                                               

“ÇOCUKLUK HAYALİ ÖZEL HAREKAT POLİSİ OLMAKTI”

Ağabeyi de Antalya’da polis olan Sucu’nun okul hayatının da başarılarla dolu olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Sucu, çocukluk hayali olan bir mesleği yapıyordu ve üniformasına hastaydı. Ortaokulda, okulunu matematik olimpiyatlarında temsil eden  Sucu, ailesinin üniversite okumasını istemesine rağmen o polisliği seçti. Liseyi biter bitmez sınavlarına girerek meslek yüksekokulunu kazandı. Polisliği kazandıktan sonra da özel harekata geçti. Libya’da, Suriye’de, Hatay’da, Şırnak’ta, Iğdır’da görev yaptı.

 

 

 

“TİMİN DAĞITILDIĞI İDDİA EDİLİYOR”

“Kamuoyunun rahatlamasını istiyoruz” diyen Sucu’nun arkadaşları, kendilerine gelen bir iddiayı da bakın nasıl aktardı:  “Bize gelen bir iddia tim arkadaşlarının da özel harekatın belli maddelerine dayanılarak dağıtıldığı yönünde. Şimdi yarın bir gün bu insanların da intihar etmeyeceğinin garantisi var mı? İntihar ederlerse bunun vebalini kim taşıyacak. Son dönemlerde polis intiharları arttı. 100 polis intihar ediyorsa, 99 intiharın cevabı maddiyat oluyor. Maddiyat denilerek konunun üstü örtülüyor. Toplumun 50 milyonunun borcu var o zaman hepimiz intihar edelim.”

 

Songül BAŞKAYA


Yorum Yap