Antalya, Antalya olalı böyle kirlilik yaşamadı..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  26 Mart 2019 /   360 Okunma

  Antalya, Antalya olalı böyle kirlilik yaşamadı..

  Bugüne kadar çok sayıda genel ve yerel seçim gördüm, 31 Mart yerel seçimlerinin propaganda dönemi kadar kirlilik görmedim..

  Siyasi partilerin ve belediye başkan adaylarının kampanyalarını izledim, partilerin ve adayların rekabetlerine tanıklık ettim, bu kadar iğrenç, kirli, iftira kokan bir kampanyaya rastlamadım..

  Bazı seçimler öncesinde rakip siyasi partilerin sokağa taşan tartışmalarına tanık oldum, seviyenin bu kadar düştüğünü, siyasi yarışın böylesine ayaklar altına alındığını görmedim ve duymadım..

  Antalya gibi Türkiye’nin vitrini bir kentte 31 Mart yerel seçimlerini bir demokrasi bayramı havasında geçirme istek ve temennisinde bulunanlar büyük hayal kırıklığı yaşıyor..

  Antalya, Antalya olalı böyle kirlilik yaşamadı..

  İşin en üzücü yanı ise bu kirli, iğrenç, çamur kampanyasında halkın gözü kulağı olması, halkın haber alma hakkına saygılı olması gereken gazete, internet  sitesi,TV, radyo ve diğer iletişim materyallerinin başrolü oynuyor olmaları..

  Olay önce kaygı verici bir hale geldi ki yandan-candaş medya, seçimi kaybetme korkusuna kapılan Cumhur İttifakı(AKP-MHP)ve adaylarından daha fanatik davranmaya, tarafsızlık ilkesini çiğnemenin ötesinde, Millet İttifakı’na(CHP-İYİ Parti) ve Saadet Partisi’ne(SP)olmadık iftira ve hakareti yağdırmaya başladı..

  Öyle ki yandaş basının bu iftira ve karalama kampanyası AKP ve MHP içindeki akli selim kişilerin bile tepkisini çekmeye başladı.

  Gelelim Antalya’yı kirleten kirli ellerin kirli kampanyalarına

  Örnekler o kadar çok ki nereden başlamam gerektiğine karar veremedim..

  Antalya’da dağıtılan kirli, aşağılık, iğrenç bir afiş var..

  HDP tarafından yapıldığı izlenimi verilen sözde Kürdistan haritalı afişlerle Antalyalı seçmenin kafası karıştırılmaya çalışılıyor.

  ‘Bu bir halk ayaklamasıdır’ başlıklı broşürlerde CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi logoları  kullanılıyor..

  Antalya’da evlerin kapılarına ve araç sileceklerine bırakılan broşürlerde  “Cumhur ittifakının adaylarına oy verilmemesi” isteniyor..

  CHP’liler, bu kirli afiş için şu yorumu yapıyor :

  “Sandıkta kaybedeceğini görenler kara propagandaya yöneldiler.  Biz sadece İYİ Parti ile ittifak yapıyoruz. Fakat bütün vatandaşlarımızın oyuna talibiz. Bu tür aslı astarı olmayan broşürlerle halkımızı aldatılmak, kafalarını karıştırmak istiyorlar. HDP’liler de böyle bir bildiriden haberlerinin olmadığını söyledi. Tamamen kara propaganda”

  Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Aktaş ise bu kirli afişe çok sert tepki gösterdi..

  SP’li Aktaş’ın şunları söylüyor :

  “Tarih böyle şerefsizlik az görür ya da bir daha görmez. Seçmen de bunu iktidar partisi mensupları değil HDP dağıttı zannediyor. Değil şaşkın kardeşim değil. Bu rezaleti doğrudan doğruya iktidar partisinin mensupları bastırıp dağıtıyor. Antalya şehir merkezinde de dağıtıyorlar. Tarih bunlar kadar alçağını kaydetmedi. HDP adına sahte broşür bastırıp dağıtacak kadar düştüler. Çukur bile ‘benim bir izzetim var beni bunlarla nitelemeyin’ diye bağırıyor”

  Kirli kampanyayı yürütenlerin hedefinde CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Murat Dinç de var..

  Murat Dinç, Kepez’de kaybetme kaygısı taşıyanların akla hayale gelmez yalan, yalan, iftira ve dedikodulara başvurduklarını söylüyor..

  Dr. Dinç, facebook hesabından hakkında yürütülen olumsuz kampanya için şu paylaşımı yaptı :

  Son günlerde, bazı yayın organları tarafından haksız suçlama ve saldırılara maruz kalmaktayız. Yerel - ulusal gazeteler ve televizyonlar aleyhime mesnetsiz haberler yaptıkları gibi, bir de bu gazeteleri Kepez’de kapı kapı dolaşıp dağıtıyorlar. Ben 29 yıldır Kepez’de doktorluk yapıyorum. Bugüne kadar hiçbir hastamı dil, din ve ırkına göre ayırmadım, ayırmam da. Gerek kamu, gerekse doktorluk yaptığım dönemde Murat Dinç ismi hiçbir olumsuzluğun içerisinde yer almamıştır. Maalesef bu şekilde saldırılara uğradığımız gibi, önümüzdeki günlerde de yeni saldırılarda bulunulacağı duyumlarını aldık. Tüm bu haksız saldırı ve iftiralara rağmen, benzer saldırgan bir davranış içerisinde bulunmayacağım. Hakkımda yanlı ve mesnetsiz yayın yapan ve yapacak olanlarla da hukuk çerçevesinde mücadelemi sürdüreceğim. Halkımızın bu taraflı yayınlara itibar etmeyeceğini bilmenin rahatlığı içerisinde, 31 Mart Yerel seçimlerini açık ara fark ile kazanacağımızı müjdeliyorum”

   

   


Yorum Yap