Antalya Lisesi’ne sahip çıkıyor..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  12 Haziran 2019 /   777 Okunma

  Antalya Lisesi’ne sahip çıkıyor..

  Antalya ve adını taşıyan 130 yaşındaki Antalya Lisesi için önemli bir günü yaşıyoruz..

  Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı’nın(ALİV)bugün gerçekleştirilecek ‘Geleneksel Piyaz Günü’nde Bugün saat 17.00’da başlayacak etkinlikte, Antalya’nın asırlık sınavına sahip çıkılması girişimlerinde en önemli adım atılacak..

  Geleneksel Piyaz Günü’nün ev sahibi Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı(ALİV)ile birlikte Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, ‘Lisemize Dokunma’ çağrısını içeren basın açıklamaları yapacaklar.

  Antalya Lisesi’nin 130 yaşındaki iki tarihi binasının Antalya’nın simgelerinden birisi olarak kalması istenecek, Antalya adına bu yöndeki taleplerin geri çekilmesi gerektiği vurgulanacak..

  Antalya’nın asırlık eğitim yuvasına yönelik girişimleri kamuoyuna ilk kez Akdeniz GERÇEK duyurmuştu..

  Antalya Lisesi’nin restore edilen iki tarihi binasına Dışişleri Bakanlığı talip olmuştu..

  Antalyalı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı Atatürk Caddesi üzerindeki Antalya Lisesi’nin iki tarihi binasını konukevi ve lojman olarak kullanmak amacıyla istiyor..

  Olay kamuoyuna yansıyınca Dışişleri Bakanlığı’nca olumlu ya da olumsuz ir açıklama yapılmadı..

  Bakanlık, Antalya kamuoyunun hassasiyetini bildiği için konunun gündemden düşmesi için sessiz kalmalı yeğliyor.

  Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı(ALİV)Başkanı Olcay Okutan, Koç Üniversitesi Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde(AKMED)hazırlanacak ‘Antalya Lisesi Kitabı’nın tanıtım toplantısında konu ile ilgili açıklama için bugünü işaret etmişti..

  Şurası yadsınamaz bir gerçek ki Antalya Lisesi, Antalya’nın eğitim yuvası, ulu bir çınarı ve de Antalya’nın hafızası..

  O nedenle de Antalya’nın Antalya Lisesi’ne sahip çıkma gibi tarihi bir görevi var…

  Bugün okul bahçesinde yapılacak Geleneksel Piyaz Günü’nde bu tarihi görevin startının verilmesini umuyor ve bekliyoruz..

  Antalya Sevdalıları’nın bugün gerçekleştirilecek Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı’nın geleneksel piyaz gününe katılarak, destek vermeleri, asırlık eğitim yuvasının Antalya’nın simgesi olarak kalmasına yönelik çalışmaların yanında yer alması önemli..

  Bir kez daha anımsatmakta yarar görüyorum..

  Koruma altında bulunan Antalya Lisesi’nin tarihine bir göz atalım..

  Antalya’nın bilinen ilk eğitim ve eğretim kurumu olan Antalya Lisesi’nin binasının 1889 yılında bakkal iki kardeş tarafından iki katkı iki bina olarak yapıldığı yazılı kaynaklarda belirtiliyor..

  1891 yılına gelindiğinde bu iki katlı iki bina eğitim kurumuna dönüştürüyor.

  Bu dönemden sonra da tarihi Antalya Lisesi’nin binalarında çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yapılıyor.

  1932 yılında bugünkü adını alan eğitimin asırlık çınarı Antalya Lisesi, eğitimine devam ediyor..

  Antalya’nın asırlık eğitim çınarı Antalya Lisesi’nin mezunları arasında ünlü isimler var

  Bakınız kimler mezun olmuş geride kalan 130 yılda Antalya Lisesi’nden..

  Kurtuluş Savayı sırasına Hint Müslümanlarının verdiği 124 bin İngiliz Lirası’nı getirip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teslim eden, öldüğünde ise cebinden sadece 25 kuruş çıkan milletvekili, sosyolog, eğitimci Rasih Kaplan..

  Ünlü yazar ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar,  Cahit  Külebi, Altın Portakal Film Festivali’nin isim babası Behlül Dal, Türk Sanat Müziği’nin üstatlarından İsmail Baha Sürelsan, ünlü sanatçı Nusret Ersöz, Filistin yönetimindeki El Halil kentinde Geçici Uluslararası Mevcudiyet Gücü’ne bağlı olarak görev yaparken şehit edilen Binbaşı Cengiz Toytunç Antalya Lisesi mezunları arasına bulunuyor.

  Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş, CHP önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya eski Senatörü Reşat Oğuz, eski bakanlardan Hüsnü Doğan, Antalya eski belediye başkanları Avni Tolunay, Selahattin Tonguç, Yener Ulusoy, Bekir Kumbul, Menderes Türel, ünlü sanatçı Atila Atasoy, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)eski başkanları Akay Armağan, Tunay Altınpınar, Doktor Cabir Ertuğ .

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap