Antalya yerine yandaş yararı !

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  15 Nisan 2019 /   492 Okunma

  Antalya yerine yandaş yararı !

  31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Muhittin Böcek ve Menderes Türel, Konyaaltı İşinsanları Derneği’nin(KONSYSİAD)toplantısında projelerini anlattılar, oy istediler..

  AKP’li Türel, çok para karşılığı işinin uzmanı bir ekip tarafından hazırlandığı anlaşılan görüntüler eşliğinde projelerini anlattı, hizmetin ustası olduğunu vurgulayarak, rakiplerinin belediyenin borçlarıyla ilgili söylemlerine ‘Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar lira civarında borcu var” yanıtını verdi..

  CHP’li Böcek ise, mütevazi bir bütçeyle hazırlatıldığı, abartılmaya kaçmadan, seçmenin gözü boyamanın ötesinde gerçekçi, Antalya’yı geleceğe sağlıklı ve güvenli taşımayı hedefleye, uygulanabilir daha da önemlisi halka dokunan projelerini iş insanlarına anlattı, Büyükşehir Belediyesi’nin 2.1 milyar borcu olduğunu söyledi.

  Tüm AKP’lilerde olduğu gibi Menderes Türel de seçimi kaybedince,yeni Başkan CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve partisini borç edebiyatı yapmakla suçlayıp, “4-5 milyarcık borç için bahane aramayın ”mesajı verdi, aklınca Böcek ve partisini eleştirmek isterken herkesin 2.1 milyar sandığı borcun 4-5 milyar olduğunu itiraf etti..

  Büyükşehir Belediyesi’nin Türel’in ifadesiyle ‘4-5 milyarcık’ borcuna ASAT’ın borcu dahil değil..

  Dahası Antalya’nın başta tramvay olmak üzere gelirlerinin 2023 yılına kadar ipotekli olduğu da dahil değil..

  Buradan nereye mi geleceğim ?

  AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’nın parasını boşa harcadığını örnekleriyle anlatmak için..

  Bakanız Antalya sevdalısı Rıza Arslanbay, facebook paylaşımında şunları yazıyor :

  “Yıllar önce Çandırwood diye bir film stüdyosu Çandır'a yapıldı. Kaç film çekildi? 2 milyar lira harcanarak Expo alanı yapıldı. Kaç kişi kullanıyor. Expo'ya raylı sistem yapılırken Dr. Cem Oğuz bunu -Belek, Kundu ve havaalanı hattında bir ring gibi projelendirelim- dedi.  Dikkate alınmadı. Şu anda Aksu'dan sonra  Expo'ya kadar Sadece vatmanla gidiyordur herhalde. Kaç senedir Aksu'dan Expo'ya kadar döşenen hat boşa harcana para olarak duruyor. Bir yerde atıl stüdyo dururken şehrin başka tarafına(Boğaçayı) film stüdyosu planlıyorlar. Şehre değer katmak çok afaki paralar harcamakla olmuyor. Yılmaz Hoca(Büyükerşen) biliyorsun Eskişehir'de Sazova bataklığından Türkiye'nin en güzel parklarından birini yarattı. Tur otobüsleri park yeri bulmakta zorluk çekiyor. Eti'ye ismini vererek bir akvaryum yaptırdı. Kapısında içeri girebilmek için sıra bekliyorsun. Çünkü giriş ücreti 5 lira. Antalya'da yap işlet modeliyle akvaryum yapıldı. Kimse girip gezemiyor. Giriş parası adamın belini büküyor.2 milyar lira para Yılmaz Hoca’nın eline verilseydi acaba neler yapabilirdi?  Bu yatırımların bir plan ve mantık çerçevesinde yapılması gerekiyor. Antalya'da bu işler için destek olacak bir çok sivil örgüt ve kişiler var. Faydalanmak isteyene.  Senin bile mantıklı olmayan bir proje için çadır kurup karşı çıktığın günleri unutmadık sevgili İbrahim ağabeycim”

  Rıza Arslanbay’a bu değerli görüş ve yorumları ile, bana yönelik övgüsüne teşekkür borçluyuz..

  Yatırımların bir plan ve mantık çevresinde yapılması elbette en doğrusu..

  Ancak AKP’nin yatırım politikası yandaşı kayırma, bağlı olarak rant paylaşımı olduğu için de Antalya’nın parası eski Başkan Türel’in ‘çılgın projeleri’ gibi boşa harcanıyor..

  Türel’in her fırsatta gündeme taşıdığı, doğal olarak bundan sonra da sıkça ifade etmeye çalışacağı Lara Kruvaziyer Limanı Projesi böyle bir yatırım olacaktı..

  Antalya’dan pek çok şey gibi Lara Kruvaziyer Limanı Projesi de izleniyor çünkü içerisinde bin yataklı bir otel var(Fettah Tamince’ye söz verildiği AKP kulislerinde konuşuluyor)

  Daha çarpıcı olanı ise geçen yıl Antalya’ya sadece bir kruvaziyer gemisinin gelmiş olması..

  Şurası yadsınamaz bir gerçek ki Antalyalılar, Antalya’nın parasıyla yandaşlara paslanan, peşkeş seçilen ya da bunun hazırlığı yapılan projelerin Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve ekibi tarafından ciddi bir şekilde mercek altına alınmasını istiyor..

  Önceliğin de Konyaaltı Sahil Projesi olduğunda birleşenlerin sayısı bir hayli fazla..

  Antalyalılar, sahilin ivedilikle AKP korumasındaki sanatçı Hülya Koçyiğit’in damadından alınarak, halkın kullanımına açılmasını bekliyor..

  Antalyalılar, AKP’nin ‘beton seviciliği’ni rafa kaldırıp, çılgınlıklara son verilmesini, hayalci değil, gerçekçi, şehre gerçek anlamda değer katan, yandaşa değil, halka kazandıran, halka dokunan projelerin hayata geçirilmesi istiyor.

  Antalyalılar, Başkan ve Böcek’e sandıkta verdikleri desteğin karşılığında ayakları yere basan çalışmalar, hayalci-çılgın değil, gerçekçi projeler bekliyor..

   

   


Yorum Yap