Balbey’in kırık dişi !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  24 Haziran 2019 /   457 Okunma

  Balbey’in kırık dişi !..

  “Balbey’deki hak sahiplerinden daha önce Menderes Türel’in baskısıyla, ‘kamulaştırırız’ tehdidiyle alınan imzalar var”

  Balbey Mahallesi ve Bölgesi Koruma Kentsel Yenileme Geliştirme Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Der) Başkanı Coşkun Karadoğan’ın iddiası bu yönde..

  Antalya’nın en eski yerleşim bölgesi olan Balbey Mahallesi, 23 Mart 2015’te Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel yenileme kapsamına alınmıştı..

  Bölge için hazırlanan ‘Balbey Kentsel Yenileme Projesi’nin amacı da bölgedeki sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmek olarak vurgulanmıştı..

  AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey’e el atmasıyla birlikte sıkıntılar da baş göstermişti..

  Balbey’de mülkü bulunan vatandaşlar, proje ile ilgili yeterince bilgilendirilmedikleri gibi, bölgede kurulan büro elemanlarının sert tutumundan şikayetçi olduklarını, Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey konusunu oldu bittiye getirmeye çalıştığını ifade ediyorlardı..

  Balbey projesi kilitlenme noktasına geldiğinde Ankara’dan ulaşan bir haber gelişmeleri farklı bir boyuta taşıdı..

  7 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Balbey için acele kamulaştırma kararı çıktı..

  Acele kamulaştırma,Balbey sakinlerinin yakınmalarında haklı olduklarını ortaya koydu.

  AKP’li Büyükşehir Belediyesi yönetimi, kamulaştırma kararı gibi, çok aceleci davranmasına rağmen Balbey projesini uygulama şansını bulamadı..

  31 Mart yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni CHP Muhittin Böcek’le kazanınca da Balbey için umut doğdu..

  AKP’li Türel yönetimi, acele kamulaştırma kararının Balbey’de bulunan ve sahiplerine ulaşılamayan küçük hisseler için alındığını öne sürse de Bal-Der Başkanı Coşkun Karadoğan’ın Akdeniz GERÇEK’e yaptığı özel açıklamadaki sözleri bunun doğru olmadığını gösteriyor..

  Türel döneminde tehditle imzalar alındığını söyleyen Karadoğan’ın şu sözleri de Balbey sorununun ne denli zorlu bir sürece girdiğinin işareti olarak görünüyor:

   “Balbey’de  yüzde 80 hak sahibinin bu işe ‘evet‘ dediği belirtiliyor ancak durum öyle değil. Burada 8 tane bulunmayan hak sahibi, 8 tane de mahkemelik hak sahibi var. İkisi 18 parsel yapıyor. Zaten burada 27 parsel var. Yani öyle söylendiği gibi yüzde 80’lik bir oran yok”

  Karadoğan, şöyle diyor :

  “Balbey Mahallesi, 15 dönümden oluşan bir yer. Burası kırık bir diş gibi. Burası kültürel yapıdan uzaklaşarak, binalaşmaya girdiği an bunun devamı gelir. Biz burada tarihi yapıyı bozmadan küçük ticari merkezlerin yapılmasını istiyoruz. Çünkü burada bize gösterilen proje neredeyse tamamen beton”

  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın da acele kamulaştırma kararına karşı çıkarak,şunları söylemişti :

  “Kararnamedeki yanlışlık Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında bölgede 3-5 m2 lik çok fazla hisse bulunuyor. Bunların maliklerinin bir çoğu ortada yok ya da tespit edilemiyor. Dolayısıyla bunlar burayla ilgili yapılacak çalışmaları kilitliyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle alınan istimlak kararında, ‘ihtiyaç halinde’ ibaresi yer alması gerekirken ‘tüm parseller’ diye yazılmış”

  CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kucağında bulduğu sorunlardan birisi de Balbey kentsel Yenileme Projesi..

  Böcek’in işi gerçekten zor.

  Eski yönetimin hesapsız kitapsız uygulamaları, belediye gelirlerini ipotek ederek sözde vizyon projeler uygulama hevesi, Antalya’nın ivedi çözüm bekleyen sorunları varken , Havai-Dubai- Barcelona yarışı gibi proje ve sözde yatırımlar elini kolunu bağlar konumda..

  Çözüme gereken sorunlardan birisi olan Balbey için de düğmeye bastı Başkan Böcek..

  Uzmanlarla ve belediye bürokratları ile Balbey projesinde gelinen son nokta masaya yatırıldı.

  Böcek ve ekibi, ‘ben yaptım oldu’ mantığını geçersiz kılan bir görüş bildirerek, Balbey’in bundan sonraki yol haritasını  Balbey sakinleriyle yapılacak bir toplantıda belirlenmesi düşüncesini benimsedi..

  Belli ki Balbey’de taşınmazı bulunanların canı çok yanmış..

  ‘Balbey Mahallesi ve Bölgesi Koruma Kentsel Yenileme Geliştirme Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Der) Başkanı Coşkun Karadoğan’ın şu sözleri ne kadar sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını ortaya koyuyor :

  “Eski Başkan Menderes Türel döneminde sorun yumağa haline gelen Balbey Kentsel Yenileme Projesi’ni ancak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in çözeceğine inanıyoruz”

  Yani Balbey’in umudu Muhittin Böcek..

   

   

   


Yorum Yap