Büyükşehir’de büyük yarış..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  14 Eylül 2018 /   527 Okunma

  Büyükşehir’de büyük yarış..

   

  Kimsenin yüzünün gülmediği bir süreci yaşıyoruz..

  Ekonomik kriz ve gelecek kaygısı bireyleri iyice mutsuz etti..

  Bir yandan savaş rüzgarları esiyor, diğer yandan şehit haberleri geliyor..

  Kısa pantolon ve tişörtle askeri birlikleri denetleyen Turgut Özal’a alışan yurdum insanı, şehit haberlerini bile olağan karşılamaya başladı..

  Bir zamanlar halkın üzüntüsü ve öfkesi ile birlikte manşet olan şehit haberleri artık gazetelerin üçüncü sayfalarında bile yer almıyor…

  Çok duyarsız bir toplum olduk, acıya ve sevince nasıl tepki vereceğimizi bile bilemez olduk..

  İşte böylesine bir süreçte gündemi yerel seçimler oluşturmaya başladı..

  Vatandaş, seçimleri ve olası adayları konuşarak stres atmaya çalışıyor.

  Son anda bir sürpriz yaşanmaz ise 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler, ülkenin ve demokrasinin geleceği açısından tarihi bir önem taşıyor..

  Kuşku yok ki önceden de olduğu gibi yerel seçimlerin iki büyük favorisi AKP ve CHP..

  Bu iki parti seçim çalışmaları kapsamında belediye başkan adaylarını anketlerle belirlemeye çalışıyorlar..

  İktidar ve ana muhalefet partisinin genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de en iyi sonucu alabilmek için ittifak yapacaklarını sağır sultan bile duydu..

  AKP’nin MHP ile ittifak yapacağını beşikteki bebeler bile biliyor.

  CHP’nin ise İYİ Parti ile ittifak yapacağı belirtiliyor.

  Siyasete ilgi duyanlar, ittifak söylemleri ışığında Antalya’da sandıktan nasıl bir sonuç çıkacağını tartışıyor..

  Elbette Antalya’da Büyükşehir ile Muratpaşa ve Kepez belediye başkanlığı seçimleri öne çıkıyor..

  Hal böyle olunca da siyasi partilerin belediye başkan adaylarının kimler olacağı konusu sohbet masalarının baş konusu durumunda.

  AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, habercilerle buluştuğu iki toplantıda da Menderes Türel’in yeniden Büyükşehir adayı olacağının sinyallerini verdi..

  AKP, Büyükşehir seçimini garantiye almak için de şimdiye kadar hiç iktidar olamadığı Muratpaşa Belediyesi’ne asılıyor..

  Muratpaşa için anketlerle sosyal demokrat bir belediye başkan adayı arayışında olan AKP, Kepez ile birlikte diğer ilçelerden gelecek oyların desteği ile Büyükşehir’i bir kez daha kazanmayı amaçlıyor.

  CHP ise  2014’te AKP’ye kaptırdığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni 2019’da bir kez daha kazanmayı hedefliyor..

  CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, partisinin Büyükşehir adayının anketlerle belirleneceğini söylese de, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir’e aday olduğunu sürekli söylüyor..

  Aday adayı aşamasını geçmediği halde ‘adayım’ diyerek iddiasını ortaya koyan Böcek’in Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclisi Üyesi Cansel Çevikol’u ise ‘Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterim’ şeklinde lanse etmeye çalışması da dikkat çekici..

  Muhittin Böcek, Büyükşehir Adaylığı konusunda kendinden çok emin görünse de karşısında güçlü bir direnç grubu var..

  CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Rafet Zeybek, ilçe başkanlarının önemli bir bölümünün Böcek’in adaylığına karşı oldukları siyaset kulislerinde ve parti tabanında sürekli konuşuluyor.

  Böcek’in yakın çevresine “Adaylığım partinin kuruluş yıldönümünde 9 Eylül’de açıklanacak” dediği, ancak il ve ilçe yönetimleri ile milletvekillerinden gelen itirazlar üzerine vazgeçildiği de biliniyor..

  Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni yeniden kazanmak isteyen CHP’nin bu iddiasını gerçekleştirmesinde partilerin çatı yönetimlerinde oluşturulmaya çalışılan seçim ittifakı önem taşıyor..

   

  CHP’nin yerel seçimler için ‘prensipte ittifaka’ kapılarını kapatmadığı, kulislerden İyi Parti de CHP ile ittifaka ‘soğuk’ bakmadığı duyumları yansıyor.

   İyi Parti kanadı, 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi “ CHP’nin HDP ile ittifak kurması halinde, bu ittifakta yer almayacağını” belirtirken, olası bir CHP - İyi Parti ittifakında, “AKP’nin en az 9 ili kaybedebileceği” hesapları yapıldığı belirtiliyor

  Siyaset kulislerinde CHP’nin İYİ Parti ile yerel seçimlerde ittifak yapmaları halinde Antalya ,Ankara, İstanbul birlikte 9 büyükşehir’i AKP’nin elinden almasının sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

  Görüldüğü gibi Antalya’da özellikle Muratpaşa ve Büyükşehir’de kıran kırana bir seçim yaşanacak..

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap