CHP Antalya’da 3 aday

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  19 Ağustos 2019 /   660 Okunma

  CHP Antalya’da 3 aday

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar’da düzenlenen Belediye Başkaları Çalıştayı’ndan sonra geçen hafta sonunda Nevşehir’de düzenlenen İl Başkanları toplantısında da “ İl kongrelerine tek adayla gideceğiz” demesi tartışmanın fitilini yeniden ateşledi..

  CHP örgütünde Kılıçdaroğlu’nun tek aday talimatına milletvekili ve parti yöneticilerinin de içinde bulundu Whatspp grupları tek aday tepkisinin dozunu artırmaya başladılar..

  Kılıçdaroğlu’nun il kongrelerinin tek adayla yapılması talimatına en sert tepki gösteren isimlere CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav da katılmıştı..

  Önder Sav, sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer vermişti:

  “Afyon’da düzenlenen Belediye Başkanları toplantısında, Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Bu dönem yeni bir uygulama başlatacağız. İl kongrelerine tek isimle gideceğiz’ dediği ifade edilmektedir. Bu söylemi duyunca  ‘Böyle saçma şey olmaz’ diyerek isyan ettim. Bu sözleri, CHP Genel Başkanı söylememiştir diye düşündüm. Eğer söylenmişse CHP’de yeni ve tehlikeli bir dönem başlayacak, içinden çıkılması olanaksız karmaşık bir süreç yaşanacak demektir”

  Görünen o ki CHP örgütleri uzunca bir süre  tek aday tartışması yapacak..

  CHP’de kongre takviminin Eylül ayında netleşmesi bekleniyor.

  Tek aday tartışmalarının ateşli bir şekilde yapıldığı CHP Antalya örgütünde de il ve ilçe kongrelerinde olası başkan adaylarının isimleri de parti tabanında ve siyaset kulislerinde konuşulmaya başlandı..

  Kulislerde CHP Antalya İl Başkan Adaylığı için ‘potansiyel aday’ konumunda olan eski Milletvekili Tuncay Ercenk ile Altan Ayaz ve Ayhan Zor’un isimleri konuşuluyor..

  CHP tabanında Ercenk, Zor ve Ayaz’ın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun“ İl kongrelerine tek adayla gideceğiz” sözleri için şu aşamada bir yorum yapmamayı yeğledikleri gözleniyor..

  Siyaset kulislerinden yansıyan bilgilere göre, CHP, 2020’de yapılmalı planlanan olağan kurultayda parti örgütünde yenilenmeye hazırlanıyor..

  Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçim kampanyasında uygulanan “CHP’ye oy vermeyen kesimlere açılma” stratejisinin devam etmesi gerektiğini vurgulamış ve şunları söylemişti :

   “CHP, yerel seçimler öncesinde ortaya konulan anlayışı daha ileriye götürecek kadrolarla yoluna devam edecek”

  Salıcı’nın kongre takvimi ile bilgili açıklamaları ise şu şekilde :

  “Seçimin tarihi ne zaman olacaksa o zamana kadar önümüzde bir kongre takvimi var. Parti örgütünde bir yenilenme olacak. Kongreler yapılacak görev değişimleri olacak. CHP, yerel seçimler öncesinde ortaya konulan anlayışı daha ileriye götürecek kadrolarla yoluna devam edecek. Yani daha önce CHP’ye oy vermemiş kesimlerin kucaklandığı sürecin devam etmesi gerekiyor”

  Kulislerden sızan bir başka bilgi de CHP yönetiminin Ekim ayı başında başlaması planlanan ilçe ve il kongrelerinin tartışmalı hale dönüşmesini önlemek için “parti içi uzlaşma” hedeflediği yönünde..

  CHP örgütünde il kongrelerine tek adayla gidilmesi sancısına yeni bir sancı eklendi..

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nevşehir’de buluştuğu il başkanlarına ‘”Belediye başkanlarını rahat bırakın, belediye başkanlarına destek olun,belediye başkanlarından talepte bulunmayın, belediye başkanlarına baskın yapmayın, belediye başkanlarının kadrolaşma çalışmalarına karışmayın, belediyelere partizanlığı sokmayın” şeklindeki isteklerinin parti yönetimlerinde rahatsızlık yarattığı ileri sürülüyor..

  Ekim ayında milletvekilleri ile toplantı yapacak olan CHP liderinin belediye başkanlarından sonra il başkanlarına da kurultay sürecinde tartışmalardan uzak durmalarını istediği bildiriyor..

  Kılıçdaroğlu’nun il kongrelerine tak adayla gidilmesinden sonra örgütlere parti-belediye ilişkilerini bir şekilde yasaklama anlamına gelen ”Belediye başkanlarını rahat bırakın, belediye başkanlarına destek olun,belediye başkanlarından talepte bulunmayın, belediye başkanlarına baskın yapmayın, belediye başkanlarının kadrolaşma çalışmalarına karışmayın” talimatının CHP tabanında ‘AKP’ye mi benziyoruz” tartışmasını hızlandırdığı öne sürülüyor.

   

   

   

   

   


Yorum Yap