CHP’de rapor skandalı !

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  6 Aralık 2018 /   537 Okunma

  CHP’de rapor skandalı !

  CHP’de bugün 300 civarında belediye başkan adayı açıklanacaktı..

  Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bazı ilçelerin belediye başkan adayları kamuoyu ile paylaşılacaktı..

  Yani CHP’de 6 Aralık yerel seçimler açısından çok önemli bir tarih olacaktı..

  O nedenle de Antalyalı aday adaylarının tamamına yakını Başkent Ankara’yı CHP Genel Merkezi’ni mesken tutmuşlardı..

  Bir işaret, bir müjde bekliyorlardı..

  Belediye başkan aday adayları, Ankara’da kader temaslarını yaparken, bomba Antalya’da patladı.

  CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili Canan Yüceer, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’tan oluşan ‘Antalya İli Aday Belirleme Heyeti’nin ‘CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na verilmek üzere hazırlanan raporu basına ve partililere sızdırıldı..

  Şok etkisi yarattı bu rapor..

  Öncelikle raporun nasıl, niçin ve kimler tarafından, ne amaçla sızdırıldığına yanıt arandı..

  Böylesine önemli bir raporun elden ele dolaşır hale gelmesinin CHP açısından ciddiyetsizlik olarak yorumlanmasını ortaya çıkardı..

  Dahası gizli kalması gereken bu raporun sızdırılması ile CHP Antalya Örgütü’nde, belediye başkan aday adayları arasında bir tartışma, kavga ortamının yaratılmasının amaçlandığı yorumlarını da beraberine getirdi..

  Raporun sızdırılmasının kimin ekmeğine yağ süreceği, kimin zarar göreceği zamanla ortaya çıkacak..

  CHP’de bu rapor skandalında bazı belediye başkan aday adaylarının parmağı olduğu yorumlarının da yapıldığını, parti  kulislerinde bir iki isim üzerinden suçlunun bulunmaya çalışıldığını  söylemek gerekli..

  Pekala bu meşhur raporda neler yazıyor ?

  CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin, ‘Bizim raporumuz değil, altıda da imzamız yok” dediği raporda  Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili olarak şu saptamalar yer alıyor :

  Çetin Osman Budak , Ümit Uysal  ve Muhittin Böcek isimleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için öne çıkmaktadır.

  1- Çetin Osman Budak, Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapan il milletvekilimiz “abi formülü” olarak barışı sağlayabilir iddiası önerilmiş, alanda tanınırlığı diğer iki adaya nazaran daha geri plandadır.

  2- Muhittin Böcek, Uzun süredir Konyaaltı İlçemizde belediye başkanlığı yapmış, başarılı ve tanınırlığı en yüksek isimdir. Şehrin batısından ve kırsal bölgeden daha çok oy alacağı iddiası öne çıkmıştır. Mevcut İl Başkanlığı ve yönetimi ile ve İlçe Başkanı dışındaki ilçe yöneticileri ve partililerin çoğu ile bağı zayıf olması genel anlamda eleştiri konusu olarak heyetimize yoğun şekilde dile getirilmiştir. Büyükşehir adaylığı söz konusu olması halinde mutlaka örgütlerin gönlü alınması ve birliğin sağlanması gerektiği gözlemlenmiştir.

  3- Ümit Uysal, Bir dönem Muratpaşa Belediye Başkanı olarak görev yapmış, çok başarılı ve tanınırlığı olan, parti örgütlerinde öne çıkan isimdir. Antalya merkezin ve doğum yeri itibariyle ilin doğu ilçelerinin oyunu daha fazla alacağı iddiası öne çıkmaktadır. Büyükşehir adayı olması durumunda mutlaka diğer ilçe belediye başkanlarının da desteği alınmalıdır.

  Raporda Muratpaşa için şu görüşlere yer veriliyor :

  Mevcut Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmaması halinde Muratpaşa İlçesi Belediye Başkanı Adayı olarak gösterilmelidir. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın büyükşehir adayı olarak gösterilmesi halinde;

  a)İl Başkanı Ahmet Kumbul bu ilçeye belediye başkanı adayı olmak istediği talebini heyetimize iletmiştir.(Ahmet Kumbul’la telefonda görüştüm, heyetten kesinlikle böyle bir talepte bulunmadığını söyledi.

  b)Öne çıkan isimler Ömer Melli ve Murat Bulat

  Raporun dikkat çekici bir başka yönü ise 16 aday adayının olduğu Konyaaltı’nda sadece Semih Esen’in öne çıkan isim olduğunun yazılması..

  CHP heyeti Döşemealtı’nda Turgay Genç’in, Aksu’da İsa Yıldırım’ın, İbradı’da Serkan Küçükkuru’nun, Kepez’de Garip Erdoğan’ın(Diğer iki aday Önder Kurnaz ve Devrim İşbilen’in meclis üyesi adayı  olarak değerlendirilmesi öneriliyor)Finike’de Mustafa Geyikçi’nin, Kaş’ta Yusuf Ulaş Akçay’ın, Akseki’de Erdoğan Erdoğan’ın , Kumluca’da Mustafa Köleoğlu’nun, Korkuteli’nde Süleyman Memeoğlu’nun isimlerinin öne çıktığını vurguluyor.

  CHP heyeti, Alanya, Serik,Gündoğmuş, Demre, Elmalı belediyle başkan adaylıkları için İYİ Parti ile sürdürülen ittifak görüşmelerinin beklenmesi önerisinde bulunuyor.

   

   

   

   

   


Yorum Yap