Çocuklara kıymayın efendiler !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  24 Ağustos 2019 /   707 Okunma

  Çocuklara kıymayın efendiler !..

  Son günlerde meydana gelen iki iğrenç olay hepimizi yürekten yaraladı.

  Korkuteli’nde 12 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan 72 yaşındaki utanmaz dede Mestan A.’nın 4 gün sonra serbest bırakılması büyük tepki yarattı..

  Talihsiz kızın annesi A.A. cinsel istismarın raporla sabit olduğunu söylerken, ailenin avukatı da insan bozuntusu dedenin ‘Çevrem geniştir, sözümüz geçer’ diyen serbest bırakılması kararına itiraz etti..

  Üvey dedesinin cinsel istismarda bulunduğu küçük kızın babası ünlü sanatçı Haluk Levent’e yardım çağrısı yaptı..

  Olay şöyle gelişti :

  Üvey annesi A.A. ile oturan 7'nci sınıf öğrencisi D.D., 2015 yılında yaz tatilini geçirmek için Korkuteli ilçesi Varsak Yaylası'ndaki anneannesi Z.A.'nın (50) yanına gitti.

  İddiaya göre, Z.A.'nın 2012 yılında evlendiği Mestan A., çeşitli bahanelerle D.D.'yi elle taciz etti. Mestan A., eşinin evde olmadığı bir anda ise küçük kıza cinsel istismarda bulundu.

  Toplumu ayağa kaldıran bir olay da 38 yaşındaki Emine Bulut’un eski eşi Fedai Baran tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülmesiydi..

  Türkiye, eski eşi Fedai Baran tarafından bıçaklanan Emine Bulut'un kızı F.B.B'nin "anne lütfen ölme" diye ağladığı, Emine Bulut'un ise "ölmek istemiyorum" dediği kan donduran görüntüleri gözyaşları içinde izledi..

  Acı ama gerçek..

  Çocuk istismarı, kadın cinayetleri ve kadına şiddet olayları önlenemiyor, tersine artıyor..

  Yapılan araştırmalara göre, çocuklara yönelik cinsel istismarda Türkiye, dünya listesinde 3’ncü sırada.

  İnsan Hak İhlali Raporu’nda şu çarpıcı bilgilere yer veriliyor :

  "Adalet  Bakanlığı verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya koyuyor. Çocuklar, Türkiye'de cinsel şiddete en fazla maruz kalan grubu oluşturuyor. Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı isleniyor”

  Çocuk gelinler konusunda çocuğa cinsel istismara giriyor elbette..

  Raporda şöyle deniyor :

  “Türkiye İstatistik Kurumu( TÜİK)verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikah ile evlendirildi. 2002'den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti"

  Türkiye'de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığı belirtiliyor.

  Adalet Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açıldı, ancak bu davaların yüzde 45'inin mahkumiyetle sonuçlanmadı.

  Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili rakamlar da çocuğa cinsel istismar gibi çok ürkütücü.

  Bu konuda hazırlanan raporlara göre Türkiye’de 17 yılda 15 bin 34 kadının yaşam hakkı ihlal edildi.

  Buna karşılık  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kadın sığınma evlerinin kapasitesi 2013’ten bu yana sadece 256 kişilik arttırıldı.

  “2018 Türkiye’de Kadın Yaşam Hakkı İhlalleri” raporuna göre,  2002 yılında Türkiye’de öldürülen kadın sayısı 66 iken, cinayetler yüzde 392 oranında artarak 2018’de 440’a ulaştı.

  Kadına şiddete karşı ‘mor çatı’ olarak da bilinen kadın sığınma evlerinin sayısı ise yetersiz..

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kaynaklarına atıfta bulunulan raporda,  şu ifadelere yer veriliyor :

  “Kadın sığınma evlerinin kapasitesi 2013’ten bu yana sadece 256 kişi artırıldı ve sayı 2 bin 697’ye ulaştı. Belediyelere bağlı 237 kadın sığınma evi olması gerekirken, Türkiye genelinde 3 bin 454 kişi kapasiteli toplamda 144 kadın sığınma evi olduğu bilgisi Bakanlık tarafından aktarılmıştır”

  ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basından derlediği kadın cinayetleri ve çocuk istismarı istatistikleri de kaygı verici.

  Rapora göre, Kadınların 88’i kendi hayatına dair karar almak, 30’u boşanmak istediği için öldürülüyor. Son yıllarda bireysel silahlanmanın arttığı Türkiye’de kadın cinayetleri de buna göre paralellik gösteriyor.

  Kadın cinayetlerinde en çok ateşli silah kullanıldı.

   


Yorum Yap