Dün dünde kaldı cancağızım !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  13 Nisan 2019 /   520 Okunma

  Dün dünde kaldı cancağızım !..

  AKP’li Menderes Türel’in ilk dönemi ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi tartışmaların odağındaki bir kurum oldu..

  Özellikle Türel ve CHP’li Mustafa Akaydın dönemlerinde çok çalkantı yaşandı..

  2009’daseçimi kaybeden Menderes Türel’in devir teslim töreni sonrasında ayıplı bir şarkıyla uğurlanmasıyla fitili ateşlenen tartışma, 2014’te seçimi kaybeden Mustafa Akaydın’ın Boğaçayı’nda belediyeye ait bazı evrakları yaktırdığı iddiasıyla doruk noktasına ulaştı..

  Menderes Türel’in ikinci döneminde tartışma hiç bitmedi.

  Özellikle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’den transfer edilen Ercan Merthatun, Önder Önen,. Süleyman Acar,Ruhi Beşiktaş ve MHP’li üyelerin katılımı ile sandalye çoğunluğunu ele geçiren AKP, istediği gibi at koştururken, Meclisi yöneten AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in CHP’ye, CHP’li üyelere yönelik itibarsızlaştırma, söz hakkı vermeme, eleştirilere yönelik alaycı, küçük düşürücü tavrı ilişkileri gerdiği gibi tartışmanın farklı zeminlere çekilmesine de yol açmıştı..

  Türel’le birlikte Antalyalılar, seçimi kaybeden AKP’li Demre Belediyesi eski Başkanı Süleyman Topcu ve AKP’li Elmalı Belediyesi eski Başkanı Ümit Öztekin’i de Büyükşehir Belediye Meclisi’nde muhalefet partilerini küçümseyen, azarlayan,küçük düşürmeyi amaçlayan tavır ve davranışlarını da unutmayacak..

  Türel’in ikinci döneminde Antalya Büyükşehir Belediyesi AKP’nin şubesine dönüşürken, Antalya’nın kültür ve sanat etkinliklerine hizmet etmesi gereken AKM, Cam Piramit gibi kültür ve sanat mekanları AKP’nin ve ittifak ortağı MHP’nin siyasi çalışmalarına tahsis edilmesini Antalyalılar üzüntü ile izlemişlerdi.

  2019 yerel seçimleri kampanyasında bazı kamu kurum ve kuruluşlarının tutumu, bazı kişi ve grupların CHP ve diğer muhalefet partilerinin çalışmalarını provoke etme eylem ve söylemleri, AKP’li Türel’in seçimi açık farkla kazanan rakibi CHP Adayı Muhittin Böcek’in projelerini küçümseyen tavır ve davranışları Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tartışmaların artmasına neden oldu..

  31 Mart seçimlerini kazanan CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, il günden Antalya’da birleştirici, ulaştırıcı, herkesi kucaklayan, dahası devlet geleneklerine uyan bir yönetici görüntüsü verdi, Böcek’in bu tutumu Antalya’yı büyük ölçüde rahatlatmaya başladı..

  Başkan Böcek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu sıcak bir havada karşılaması, Bakan Çavuşoğlu’nun  Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Böcek’i kutlaması Antalya açısından önemli ve olumlu gelişmeler..

  Tam Antalya rahat bir nefes alacak, Antalya’da yüzler gülecek derken, dün yaşanan gözaltılar sıkıntı yarattı, Antalyalılar tarafından gelecek günler için de tehdit olarak algılandı..

  Seçimi kaybeden Menderes Türel’in seçimden iki gün önce eşi Ebru Türel’in olduğu öne sürülen bir kaset nedeniyle suç duyurusuna bulunması ve 5 CHP’linin gözaltına alınması bomba etkisi yarattı..

  Elbette vatandaşın yorumu, “AKP’liler ve Türel seçimi kaybetmeyi hazmedemedi’ şeklinde oldu..

  Dileriz Antalya’da huzuru bozacak, toplumsal barışı tehlikeye sokacak yeni girişimler, sırf siyaset olsun diye yeni suç duyuruları ortaya çıkmaza.

  Seçimi kazanmak ne kadar sevinç ve gurur vesilesi ise, kaybetmeyi bilmek, sindirmek ve kabullenmek de olgunluk, sonuca saygı duymayı gerektirir..

  Özellikle her fırsatta demokrasiden, milli iradeden, sandıkta çıkan sonuca saygıdan söz edenlerin, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki yönetim değişikliğini demokrat bir anlayışla kabul etmek, dahası seçimi kazananları kutlaması beklenirdi.

  Yazımı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in çok önemsediğim sözleriyle bitirmek istiyorum.

  CHP’li Başkan Böcek, seçimi kazandıktan sonra rakiplerine mesaj olarak da algılanan şu açıklamaları yapmıştı :

  “25 yıldır doğup büyüdüğüm bu topraklara beni başkan seçen hiç kimseyi mahcup etmedim. Çalmadan çaldırmadan bugünlere geldim. Allah'a hamdolsun. Bize yapmadıklarını bırakmamış olabilirler. Ama Mevlana'nın güzel bir sözü var; 'Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım.' Antalya bizim her şeyimiz. Bundan sonra bütün çalışmalarımız Antalyalılar içindir”

  Başka söze gerek var mı ?

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap