Efsane Valiye ölüm tehdidi !

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  19 Nisan 2019 /   520 Okunma

  Efsane Valiye ölüm tehdidi !

  Duayen gazeteci Uğur Dündar’ın Sözcü Gazetesi’nde “Parasızlık ölüm tehditleri ve bombalar bile efsane başkan olmayı engellemez “ başlıklı yazısında Antalya’nın kaderini değiştiren, Antalya’yı turizmin başkenti yapan ‘Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi’ ile ilgili olarak 1973-1980 yıllarında Antalya Belediye Başkanı olarak görev yapan Selahattin Tonguç’un mektubuna yer verdi..

  Tonguç’un  mektubunda bu önemli projenin uygulanması aşamasında yaşananlar anlatılırken, o dönemin Antalya’daki bir numaralı ismi Vali  Güngör Aydın’ndan söz edilmeyişi doğal olarak efsane Vali Aydın’ın eşi Tülay Aydın’ı çok üzmüş.

  Tülay Aydın Hanım, o dönemle ilgili yazılı basında yer alan bazı haber ve yorumlarla birlikte benim Akdeniz GERÇEK’te kaleme aldığım ‘Vali’ye ölüm tehdidi’ ve ‘ Eli öpülesi adamlar’ başlıklı yazılarımı  Uğur Dündar’a ve bilgi olarak da bana göndermiş..

  Hem anıları tazelemek, hem de bir döneme ışık tutmak, dahası Antalya eski Valisi Güngör Aydın’ın nasıl örnek bir devlet adamı olduğunu anlatmak amacıyla bu iki yazıdan bazı bölümlerini sizlerle paylaşmak istedim..

  13 Kasım 2017’de Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi’nin konu edildiği ‘Valiye ölüm tehdidi’ başlıklı yazının bir bölümü şöyle :

  “Sözü edilen Vali Güngör Aydın..

  1978-1980 yıllarında Antalya Valisi olarak görev yaptı..

  1980 darbesinde görevden alındı, 1982 yılında darbeci Kenan Evrenyönetimi tarafından resen emekli edildi..

  Hukuk mücadelesine girişti, merkez valisi olarak atandı, resen emekli edildiği dönemle ilgili kayıplarını da yasal yollarla aldı..

  Farklı bir kişilikti Vali  Güngör Aydın, Antalya Valiliği’nin ilk basın müşaviri olarak görev yaptığım dönemde yakından tanıdım..

  Makama kendi parasıyla gazete alırdı, kendi eşyaları ile döşediği Vali Konağı’nın ihtiyaçlarını kendi cebinden karşılardı.

  Görevden alındığında eşyalarını kamunun araçlarıyla götürmesi teklifine karşı çıkmış, kiralanan kamyonun parasını dönemin MKE Pil Fabrikası Müdürü Mümtaz Otur’dan borç almıştı..

  Vali Güngör Aydın’la ilgili o kadar çok şey var ki yazılması gereken, ne benim sütun, ne de Akdeniz GERÇEK’in sayfaları yeter..

  Emekli Vali Güngör Aydın, Antalya’yı ‘Turizmin başkenti’ yapan Güney Antalya Turizm Gelim Projesi ile ilgili yazılarıma katkı olarak o dönemi anlatan bir yazıyı paylaştı benimle..

  Vali Aydın, projeyle ilgili olarak şunları belirtiyor :

  “Dünyanın en yüksek turizm değerlerine sahip, doğayla tarihin iç içe geçtiği Kemer Bölgesinin turizme açılması projesinin başlangıcı, rahmetli Ecevit’in 1977 seçimlerinde Antalya halkına verdiği söze dayanır, uzanır. Daha önceleri Demirel de aynı sözleri verir. Ancak Türkiye için bu büyük projenin gerçekleştirilmesi Sayın Ecevit’e nasip olur. Çünkü, halktan yana böyle bir uygulamayı ancak sol düşünceye sahip bir iktidar gerçekleştirebilir”

  Ancak projenin startı çok sancılı oldu..

  Vali Aydın, yazısında 1979 yılında Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi’ne karşı başlatılan direnişi şu sözlerle anlatıyor :

  “Kemer Sahili boyunca uzanan kaçak villa ve benzeri yapılar mafya ya da güçlü kişilerin ellerinde olduğu için yıkım son derece zor ve sancılı olacaktır; büyük direnç, kararlılık ve savaşım gerektirmektedir. Yıkım kesinleştirilip tarih belirlendikten sonra, yasa dışı yapıların etkili ve mafyatik güçleri tarafından bölgede gerilim artırılmış, tahrikler, tehditler ve kimi provokatif girişimler olmuştur”

  Direnişin ardında ilginçtir Kemer bölgesinde kaçak yapıları bulunan devletin bürokratları yer alıyordu..

  Rantçıların ve arkasındaki kirli ve karanlık güçlerin Antalya’nın bir numarasını, mülki amirini tehdit etme cesaretinde olduklarını Vali Güngör Aydın’ın şu ifadelerinden anlıyoruz :

  Tarafıma, çocuklarımın kaçırılıp öldürüleceği tehditleri yapılmış,; Kemer Sahilindeki köylerin halkı tahrik edilerek, halkın bölgeden sürülüp çıkarılacağı, yerlerinden yurtlarından edileceği, çoğu tarımla geçinen halkın işsiz ve aşsız kalacakları, camilerinin yıktırılacağı, sahillerin çıplaklarla ve gavurlarla dolacağı ve benzeri propagandalar yoğun biçimde yapılarak halk galeyana getirilmeye çalışılmıştır”

  Bir başka yazıda Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ne verilen çevre örgütünde Antalya eski Valisi Güngör Aydın ve dönemin DSİ teknik elemanlarının katkısını anlatmaya çalıştığım, “ Eli öpülesi adamlar’ başlıklı yazıdan bazı bölümleri aktaracağım..

   

   

   


Yorum Yap