Kadir Dursun ve köprüler kuran müzisyen..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  18 Haziran 2019 /   462 Okunma

  Kadir Dursun ve köprüler kuran müzisyen..

  Caz müziğinin dünyaca ünlü isimleri yarın başlayıp, 10 gün sürecek 2. Antalya Akra Caz Festivali’nde sanatseverlerle buluşacak..

  Antalya için çok büyük şans, Akdeniz’in ve Beydağları’nın doyumsuz manzarası eşliğinde Akra Otel’in bahçesinde 19-29 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festivalde kuşkusuz en heyecan verici isim yine dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl Say olacak..

  Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, ikinci yılında da festivalde dinleyenlerle buluşacak, konserde, son eserleri arasında yer alan Truva Sonatı’nı ve İzmir Süiti’ni yorumlayacak.

  Pekala bu muhteşem müzik ziyafetini Antalyalı sanatseverlerle buluşturan kim ?

  Elbette Kadir Dursun..

  Aynı zamanda Fazıl Say’ın menaceri olan Kadir Dursun, çok ses getiren ve  aralıksız 14 yıl düzenlenen Antalya Piyano Festivali’nden 12 Temmuz 2014 günü AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel ile fikir anlaşmazlığına düştüğü için ayrılmıştı..

  Oysa Fazıl Say, o yıla kadar festivalin genel sanat yönetmenliğini yapıyordu..

  Aslında bu ayrılığın nedeni bulmak pek de güç değil..

  AKP iktidarı dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl Say’dan ve düşüncelerinden rahatsız oluyordu, söylediklerinden dolayı hakkında suç duyuruları yapılmış, davalar açılmış, hatta ülkeyi terk etmesi bile istenmişti..

  Yağız Anadolu delikanlısı Kadir Dursun, elbette böylesi bir süreçte eski Başkan Türel’in ‘ Fazıl Say gelmesin, sen organizasyonu yapmaya devam et’ teklifine olumlu yanıt vermezdi..

  Fazıl Say-Kadir Dursun birlikteliği yıllardır sürüyor..

  Bu ikili  Antalya Akra Caz Festivali gibi Türkiye ve yurt dışında çok ses getiren, ülkemizin tanıtımına büyük katkılar sağlayan organizasyonları kusursuz yapıyor, caz müziğinin daha geniş kitlelere sevdirilmesine katkı sağlıyor..

  Kadir Dursun’un uzun zamandır tanırım..

  Bir azim abidesi olarak a bilirim..

  Çünkü Adıyaman’ın Tut İlçesi’nden çıkıp, dünyaca ünlü müzik organizasyonlarını yapmak her babayiğidin harcı değil..

  Kadir Dursun’u tanımak için en yakınındaki kişi, yol ve kader arkadaşı Fazıl Say’a kulak vermek gerekli..

  Fazıl Say, şöyle anlatıyor Kadir Dursun’u :

  “Kadir Dursun Türkiye'deki klasik müzik hayatında son çeyrek yüzyıldaki en büyük kazanımdır. O kadar iyi bir konser organizatörüdür ki, çoğumuzun hayal bile edemeyeceği konserleri başarmış, Türkiye'de ve Anadolu şehirlerinde klasik müzik denince bir deyişe dönüşmüş olan "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" önyargısını, Kadir Dursun konserleri tamamıyla yıkmıştır. 
  Kadir, Adıyaman'ın Tut ilçesinden, hafif Anadolu şivesi ile konuşur, kendisiyle 20 yıllık dostluğumuz var, bunun 12 yılı benim Türkiye menacerimdi, ve tabı 14 yıl beraber yürüttüğümüz Antalya Piyano Festivali var..

  Kadir, Nemrut dağından tutun da, Aspendos'a her yerde konser organize edebilmiş bir yetenektir... Ben Aşık Veysel'in Sivas'daki Sivrialan köyünde de çaldım, Fikret Otyam'ın gönlünün başköşesindeki Kayseri'nin dünya güzeli Karaözü köyünde de. 
  Köy meydanına piyanoyu koyduk binlerce kişiye konser verdik. klasik müzik!

  2002-2003 yıllarında "Türkiye yollarında bir virtüöz" projemizi gerçekleştirmiştik, DoğuşOtomotiv sponsörüydü bu kapsamlı konser turnesinin. 
  Anadolu'nun pek çok şehrine ben bu sayede konser vermeye gidebildim, inanın her konser inanılmaz izdiham oluyordu, biletleri çıktığı gün bitiyordu, akşamları biletli konser olurdu ama, biz aynı salonda gündüzleri, ilkokul veya üniversite öğrencilerine de bir de ücretsiz konser verirdik, söyleşili, sorulu cevaplı... 
  Bu turnede, Samsun, Edirne, Diyarbakır, Malatya, Kayseri, Niğde, Adana, Gaziantep, Antalya ve daha pek çok şehire gidebildim. 
  Benim için hep "köprüler kuran müzisyen" sıfatı takılır yurtdışı basınında, Türkiye'den esinlendiğim müziği kendi eserlerime katarak bunları batı ülkelerinde çaldığım için ve Batının büyük bestecilerini kendi ülkemin ücra köşesine taşıdığım için. İşte bu imajın oluşmasındaki en önemli unsur, en büyük katkı Kadir Dursun olmuştur, kendisine büyük şükran borçluyum. Kadir olmasa bu konserler olmazdı”

  Kadir  Dursun’a ve Akra Otel yönetimine Antalya’ya böylesine muhteşem bir müzik etkinliği kazandırdıkları için teşekkür borçluyuz..

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap