Lisemize dokunma !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  8 Haziran 2019 /   630 Okunma

  Lisemize dokunma !..

  Antalya Sevdalıları’nın çığlığı bu..

  Çünkü AKP hükümetinin Antalya’da göz koyduğu son kale 130 yıllık Antalya Lisesi..

  Dışişleri Bakanlığı, başka mekan bulamamış gibi tarihi Antalya Lisesi’ni bünyesine almak istiyor..

  İstiyor da Antalyalılar da vermemek de kararlı görünüyor..

  Bakanlığın Antalya Lisesi’ne talip olduğunu kamuoyuna ilk kez Akdeniz GERÇEK duyurmuştu..

  Haberlerimiz ses getirdi, kamuoyu oluşmasına büyük katkı sağladı.

  Yani tarihi Antalya Lisesi’ni sessiz ve derinden Antalya’dan koparma çabası sekteye uğradı.

  Pazartesi gününden itibaren Antalya’nın gündemine külahlı(!) Kesik Minare’nin ardından Antalya Lisesi girecek..

  Önce kısa adı ALİV olan Antalya Lisesi Mezunları Vakfı sahne alacak..

  ALİV, 10 Haziran Pazartesi günü saat 17.00’da Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (AKMED) bir basın toplantısı düzenleyerek, tepkisini gösterecek..

  Olaya tepkisiz kalmayan Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu da Antalya Lisesi Mezunları’nın(ALİV)12 Haziran Çarşamba günü lisenin bahçesinde düzenleyeceği Geleneksel Piyaz Günü’nde basın açıklaması yapacak..

  Koruma altında bulunan Antalya Lisesi’nin tarihine bir göz atalım dilerseniz.

  Antalya’nın bilinen ilk eğitim ve eğretim kurumu olan Antalya Lisesi’nin binasının 1889 yılında bakkal iki kardeş tarafından iki katkı iki bina olarak yapıldığı yazılı kaynaklarda belirtiliyor..

  1891 yılına gelindiğinde bu iki katlı iki bina eğitim kurumuna dönüştürüyor.

  Bu dönemden sonra da tarihi Antalya Lisesi’nin binalarında çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yapılıyor.

  1932 yılında bugünkü adını alan eğitimin asırlık çınarı Antalya Lisesi, eğitimine devam ediyor..

  Antalya’nın asırlık eğitim çınarı Antalya Lisesi’nin mezunları arasında ünlü isimler var.

  Antalya Sevdalıları, Antalya Lisesi mezunlarından hayatta olanlar ile hayata veda edenlerin yakınlarının ‘Liseme Dokunma’ adıyla başlatılacak eylem ve imza kampanyasına destek olmalarını istiyor ve bekliyor..

  Bakınız kimler mezun olmuş geride kalan 130 yılda Antalya Lisesi’nden..

  Kurtuluş Savayı sırasına Hint Müslümanlarının verdiği 124 bin İngiliz Lirası’nı getirip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teslim eden, öldüğünde ise cebinden sadece 25 kuruş çıkan milletvekili, sosyolog, eğitimci Rasih Kaplan..

  Ünlü yazar ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar,  Cahit  Külebi, Altın Portakal Film Festivali’nin isim babası Behlül Dal, Türk Sanat Müziği’nin üstatlarından İsmail Baha Sürelsan, ünlü sanatçı Nusret Ersöz, Filistin yönetimindeki El Halil kentinde Geçici Uluslararası Mevcudiyet Gücü’ne bağlı olarak görev yaparken şehit edilen Binbaşı Cengiz Toytunç Antalya Lisesi mezunları arasına bulunuyor.

  Yargıtay Cumhuriyetk eski Başsavcısı Vural Savaş, CHP önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya eski Senatörü Reşat Oğuz, eski bakanlardan Hüsnü Doğan, Antalya eski belediye başkanları Avni Tolunay, Selahattin Tonguç, Yener Ulusoy, Bekir Kumbul, Menderes Türel, ünlü sanatçı Atila Atasoy, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)eski başkanları Akay Armağan, Tunay Altınpınar, Doktor Cabir Ertuğ  Antalya’nın asırlık eğitim çınarının mezunları arasında yer alıyor.

  Antalya Lisesi’nin mezunları kadar okul yöneticileri de dönemlerine damga vuran isimler.

  1960 yıllardan itibaren 70 ler başına kadar en uzun süre olmak üzere 13 yıl müdürlük ve tarih öğretmenliği yapan Rasim Rodoplu, yine müdürlük yapan İbrahim Dinçer, Coğrafya öğretmeni Makbule Çelik, Almanca öğretmenliği ve zaman zaman okul müdürlüğü yapan Ziya Özden, Fizik hocası Hasan Bingel, İngilizce öğretmeni Esat Aral, Edebiyat öğretmeni Mualla Güven,  ”Trolom” lakabıyla İsmail Özkaynak, İbrahim Vurar, Matematik öğretmeni Oğuz Yalçınkaya, yine matematik öğretmeni Bahri Dayıoğlu, Resim Öğretmeni Bergüzar Kütük, Metematik Öğretmeni Hasan Kütük, Biyoloji öğretmeni Şadi Dallı, Tarih öğretmeni Rıza Tan, Recep Duran, Edebiyat öğretmeni Sefa Benli, Matematik öğretmeni Teoman Acemi, yine ‘Tirmis’ lakaplı matematik öğretmeni Ali Aydoğdu.

  Görüldüğü gibi 130 yıldır Antalya’ya damga vurmuş bir eğitim yuvası Antalya Lisesi..

  Antalya’nın çok özel bir kurumu Antalya Lisesi..

  Tarihe tanıklık eden bir eğitim ve öğretim yuvası..

  Bu asırlık eğitim çınarını Antalya’dan koparmak, başka bir amaçla kullanmak Antalya’ya ve tarihine ihanet etmekle eş anlamlı..

  Dileriz Bakanlık bu sevdadan vazgeçer..

   

   

   

   


Yorum Yap