O’nun kaseti var !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  20 Nisan 2019 /   769 Okunma

  O’nun kaseti var !..

  Yerel seçimlerin üzerinden 20 gün geçti, AKP’de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybetmenin sancısı, şoku bitmedi..

  Gerçek şu ki CHP’nin Muhittin Böcek’le Büyükşehir’i kazanması sürpriz olmadı..

  Kamuoyunun nabzına ve anketlere bakıldığında Böcek’in eski Başkan Türel’e karşı daha farklı bir sonuçla kazanması bekleniyordu..

  Antalya seçimlerinin sonuçlarına yönelik ilerleyen süreçte daha çok şey yazılıp çizilecek..

  Şurası yadsınamaz bir gerçek ki Büyükşehir Belediyesi’ni Menderes Türel’le ikinci kez CHP’ye kaptırmak, iktidar partisi AKP’de müthiş bir moral bozukluğu yarattı..

  AKP Antalya Teşkilatı’nda Saray’a Büyükşehir’i kaybetmenin hesabını vermek gibi çok zor ve sıkıntılı bir süreç yaşanıyor.

  AKP’liler, yenilgiye bir kılıf bulmak, Antalya’yı kaybetmenin suçunu bir yerlere yüklemek, böylece hesap döneminden en az hasarla çıkmak için gelişmelere bakıldığında kendi bünyelerinde planlanan ses kaydına bel bağladılar..

  Şunu vurgulamakta yarar var..

  Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen ve 31 Mart yerel seçimlerinden iki gün önce sosyal medya ortaya çıkan ses kaydı CHP’li Muhittin Böcek’in kazanmasında pek de etkili olmadı..

  Ebru Türel’e ait olduğu öne sürülen kasette eski Başkan’ın eşi, AKP’li seçim görevlilerine şunları söylüyordu :

  "Şimdi biz ne yapacağız, biz ikili- üçlü gruplar halinde, otobüslere bineceksiniz. Konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip bunları konuşacak. Peki neyi konuşacaksınız. Mesela; PKK'lılar CHP'lilerin listesinde. Ya bunlar seçilirse ya adam baksana eşbaşkanları bundan sonra İstanbul'u, Ankara'yı HDP yönetecek diyor. Tehdit ediyor. Bunları söyleyeceksiniz"

  Doğrusu Antalya kamuoyu bu ses kaydından fazla etkilenmedi, çünkü Antalyalı seçmen CHP’li Böcek’i Büyükşehir Belediye Başkanı seçme kararını çoktan vermişti..

  AKP’li Türel, Almanya’nın Başkenti Berlin’deki bir sosyal medya hesabından paylaşılan ses kaydı için suç duyurusu yaptı, polis yeni Başkan Böcek’in yakın çalışma arkadaşları ile birlikte Ebru Türel’in konuşmasını montajladığı anlaşılan AKP’li Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Aldaş’ta çalışan Niyazi Ateş’i gözaltına aldı, mahkeme suçunu itiraf eden Ateş’i tutukladı..

  Bu kaset olayının ardında AKP’de bir iç hesaplaşma olduğu, Türel’e muhalif grubun kasetin paylaşılmasında etkili olduğu iddialarını ise Niyazi Ateş’in amcası Ayhan Ateş’in AKP il yöneticisi olması, babası Maksut Ateş’in ise AKP’nin Antalya’daki etkili isimlerinden birisi olması destekliyor…

  Dahası dün tutukluluk haline yapılan itiraza mahkemenin ret kararı verdiği Niyazi Ateş’in babası Maksut Ateş’e,  Kalekapısı’ndaki  Antalya Sanatçılar Derneği’nin(ANSAN) yerinin işletmesinin verilmiş olması..

  Seçimi kaybetmenin verdiği moral bozukluğundan olacak AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, yazılı bir açıklama yaparak kendi bünyelerinde tezgahlandığı anlaşılan ses kasetinin suçunu CHP’ye ve Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’e yükleme çabasına girdi..

  AKP’li Taş’ın şu ifadeleri kamuoyunda beklenen etkiyi yaratmadığı gibi, tepkilere neden oldu :

  “Seçim öncesinde yaşanan kaset skandalının Antalya'nın demokrasi tarihinde büyük ayıp olarak hatırlanacak. Bu olayın failleri yüce yargıda hesap verecek. Bu olayın azmettiricisi konumundaki Muhittin Böcek de seçmenlerin tercihlerini kirli oyunlarla, tezgahlarla, kumpaslarla etkilemeye çalışan kişi olarak Antalya demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır”

  Taş’ın işaret ettiği gibi kaset olayının faili yargıda hesap veriyor..

  Ebru Türel’e ait ses kasetinin kahramanı Niyazi Ateş’in avukatı, 17 Nisan günü Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne tutuklama kararına itiraz etti.

  Mahkeme, tutuklama kararında yöntem ve yasaya aykırılık bulunmaması nedeniyle itirazın reddine karar verdi.

  Daha sonra dosya, Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderildi.

  Dosyayı görüşen Hakimlik, dijital materyallere ait incelemenin sürüyor oluşu dolayısıyla itirazın reddine, Niyazi Ateş'in tutukluluğunun devamına karar verdi..

  Görünen o ki Türel ve AKP, bu ses kaseti olayına bel bağlıyor..

  Bunlar nafile çabalar, yenilgiyi unutturma girişimleri..

  Artık kabul edin kaybettiniz, kazanan her zaman haklıdır..

  Böcek ve ekibinin zaferini gölgeleme, çalışmasını engelleme amaçlı..

  Rahat bırakın adam işine baksın..

  Antalya’nın sorunu çok, bunlarla uğraşacak zaman yok..

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap