Oyumuza ‘Mübaşir’ sahip çıkacak..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  18 Haziran 2018 /   530 Okunma

  Oyumuza ‘Mübaşir’ sahip çıkacak..

   

  Kader seçimlerine sadece 6 gün kaldı..

  6 gün sonra oylarımızla ülkenin, Antalya’nın, kendimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini tayin edeceğiz..

  Her seçim önemli ama 24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri çok daha önemli..

  Bunun için de en önemli yurttaşlık görevimizi yerine getirip, mutlaka sandık başına gitmeliyiz, oyumuzu kullanmalıyız..

  Oy kullanmakla da bitmiyor iş, sandık, sandıklara sahip çıkmalıyız..

  Gerçek şu ki seçim yorgunu yurdum insanı sandıktan çıkan sonuçlara hep kuşkulu yaklaştı..

  Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK)mühürsüz oyların geçerli olduğu yönündeki skandal kararı ise bardağı taşıran son damla oldu..

  Seçmenin ‘oyum çalınıyor mu ?’ şüphesinden arındırılması için 24 Haziran seçimleri öncesinde sivil toplum kuruluşları(STK) ile gönüllüler seçimin adil ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak amacıyla kampanya başlattı..

  Hedef ‘sandığa giren iradenin aynı şekilde çıkması’

  İki uygulama örn plana çıkıyor bu konuda..

  Bunlar ‘Adil Seçim Seferberliği’ ve ‘Mübaşir’

  CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP ile birlikte Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK)Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ‘Memleket Biziz’ ve ‘Oyum Güvende’ oluşumları Acil Seçim Platformu’nun mobil telefon uygulamasına katılıyorlar.

  CHP’nin Seçim Güvenliği Teknolojisi Sorumlusu Sedat Doğan, iktidarın arka bahçesi konumuna dönüştürülen ‘Anadolu Ajansı’nın(AA) manipülasyonlarına’ bağımlı kalmamak ve sandık güvenliğini sağlamak için böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

  Doğan, ad, soyad, telefon numarası bilgilerini veren gönüllülerin görev almak istedikleri sandık bölgesini seçtiklerini ve herkesin bir görevinin olduğunu, böylece önceki seçimlerdeki bir zaafın yaşanmayacağını belirterek, uygulamayla sandıkların boş kalmasının önleneceğini söylüyor.

  Gönüllü sandık görevlilerinin “sıkça sorulan sorular” bölümüne başvurarak sorularına yanıt bulacağını bildiren Doğan, “Tutanak kısmında tüm süreç bilgisayar gücü ile yürüyecek, optik tarama yöntemi ile sonuçları analiz edeceğiz. Tutanak fotoğrafı çekildiği saniyede, seçim sonucu otomatik algılanacak. Sonuçları en hızlı şekilde öğreneceğiz” diyor..

  Seçim güvenliği tartışmaları; ‘Memleket Biziz’in kurduğu, Adil seçim Platformu’nun tüm bileşenlerinin ortaklaştığı ‘Mübaşir’i de ortaya çıkardı.

   İsmini müşahit ile muhabir kelimelerinin ortaklığından alan ve aydınlık günlere ulaşmak için herkesin oyların güvenliğini sağlayacak şekilde işin içinde hissetmesi düşüncesiyle oluşturulan Mübaşir’in işlevi şöyle anlatılıyor :

  “ Gazeteci, gazetecilik öğrencileri ve alternatif medya çalışanlarından oluşan yaklaşık 30 kişi sandık başında ve seçim çevresinde olanları kamuya duyuracak”

  Bu girişimler 24 Haziran seçimlerinin adil ve güvenli olarak yapılmasını temin etmeyi amaçlıyor..

  Muhalefet partileri ve gönüllü kuruluşlar Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da sandıklara sahip çıkılacağını söylüyorlar..

  Buna rağmen seçmen huzursuz..

  Sandıkta bir oyun oynanacağı kaygısı tüm bu çalışmalara rağmen tam anlamı ile giderilmiş değil..

  Yarın Antalya’da Kepez Spor Salonu yanında en büyük mitinglerinden birisini yapacak olan CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, seçim günü Yalova’da oyunu kullandıktan sonra Başkent Ankara’ya giderek, ’ vatandaşın oyu çalınmasın’ diye Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK) önüne kamp kuracağını söylüyor..

  Antalya Barosu da adil ve güvenli seçim için yapılan çağrılara kayıtsız kalmadı..

  Baro Başkanı Polat Balkan, 24 Haziran günü 200 avukatla Antalya’da 5030 sandıkta hukuksuzluğun önüne geçmek amacıyla görev yapacaklarını söyledi.

  Dileğimiz ve beklentimiz 6 gün sonra adil ve güvenli seçim olması..

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap