Türkan Sultan’lı afiş

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  21 Ağustos 2019 /   552 Okunma

  Türkan Sultan’lı afiş

  56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk basın buluşmasının sürprizi Türkan Sultan’lı afiş oldu..

  Festival yönetimi, ilk sinema ödülünü 1964 yılında düzenlenen ilk Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Acı Hayat’ filmiyle kazanan Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray’ın fotoğrafının yer aldığı festival afişi ile kendisine jest yaptı.

  Elbette Türkan Sultan’dan da izin alınmış afiş için..

  Türkan Şoray, erişilmesi olanaksız bir rekorun sahibi.

  222 filmde rol alarak dünyanın en çok film çeviren kadın sanatçısı unvanına sahip..

  26 Ekim-1 Kasım günlerinde düzenlenecek 56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin temasının ‘Öze Dönüş’ olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ‘Sinema Antalya’dır, Yeşilçam Antalya’dır’ yorumu da dikkat çekiciydi.

  Başkan Böcek,  şunları söyledi:

  "Söz verdiğimiz gibi festivalimiz özüne dönüyor ve halkımızla buluşuyor. Kent merkezi ve ilçelerimizdeki kültür salonlarında, TIR'larımızla açık hava film gösterimleri yaparak, halkımızı bu coşkuya ortak ediyoruz"

  Böcek, hazırlık sürecinde, aralarında Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK), Sinema Eserleri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP), Film Yönetmenleri Derneği (Film-Yön), Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV), Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ve Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’nun da olduğu sektör temsilcileriyle bir araya geldiklerini vurguladı.

  Böcek, şöyle dedi : “Festivalin özüne dönme yolculuğunda bu kurumlardan çok değerli destekler aldık. Sektörün aktörlerini dinledik ve festivalin yeni yapısını onların önerileri ve görüşleri doğrultusunda inşa ediyoruz. Ben, sen değil, birlikte yapacağız demiştik. Altın Portakal’ın özüne dönüşünü de yine birlikte, ortak akılla sağlayacağız”

  Festivalin ilk basın buluşmasına Başkan Böcek’le birlikte aynı zamanda festivalin ana düzenleyicisi olan ANSET’in Yönetim Kurulu Başkanı Başkan Başdanışmanı Cansel Tuncer ile Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu katıldı..

  Basın buluşmasının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın festivalinin Antalya ile yeniden buluşacağını, Antalya merkezi ile birlikte 19 ilçede de bir hafta süreyle Türk Sineması ile ilgili etkinlikler düzenleneceğini söyledi.

  Böcek’in festivalin asıl sahibi Antalyalılara müjdesi var..

  Artık festivalin açılış ve kapanış törenleri 5 yıldızlı oteller ya da seyirci kapasitesi sınırlı salonlar yerine 100.Yıl Spor Kompleksi’ndeki 10 bin kişilik Antalya Spor Salonu’nda yapılacak..

  Başkan Böcek, “Antalya festivalle barışacak, 7’en 77’ye tüm Antalyalılar önceden olduğu gibi geleneksel kortejde Türk Sineması’nın yıldızlarıyla buluşacaklar” dedi..

  AKP’li eski Başkan Menderes Türel döneminde kaldırılan, Antalyalılar ile birlikte sinema dünyasının büyük tepki gösterdiği Antalya Altın Portakal Ulusal Film Yarışması bu yıl yeniden düzenleniyor..

  Başkan Böcek, Ulusal Film yarışması ile ilgili olarak şu bilgileri verdi :

   “Sinemamızı halka ulaştırmak adına elimizden geleni yapacağız. Bunun için de, Altın Portakal adını festivale, iki yıl önce kaldırılan ulusal yarışmaları da yeniden sinemamıza, yani asıl sahiplerine geri veriyoruz. Festivalin endüstri bölümü Antalya Film Forum da, bu yıl Olena Yershova direktörlüğünde yeni projelere destek olmaya ve bu projeleri uluslararası düzeyde tanıtmaya devam edecek”

  Başkan Böcek, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından gelecek 100 öğrencinin de katılacağını ve etkinlikleri ücretsiz izleyeceklerini söyledi.

  56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak..

  Kadın oyunculara Türk Sineması’nın ilk kadın oyuncu olan Cahide Sonku adına özel ödül verilecek..

  Festivalin İdari Yönetmeni Cansel Tuncer,  bu yıl festivalde 1 milyon 357 bin 500 TL değerinde ödül dağıtılacağını söyledi.

  Buna göre Ulusal Film Yarışması’nda 810 bin, Uluslararası Film Yarışması’nda 97 bin 500, Antalya Film Forum da ise 450 bin değerinde ödün dağıtımı planlandı.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  +

   

   


Yorum Yap