Uçtu uçtu EXPO uçtu !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  15 Ağustos 2019 /   602 Okunma

  Uçtu uçtu EXPO uçtu !..

  Macera 2011 yılından önce başladı..

  Pek çok kimse, “EXPO’u ben düşündüm’, EXPO benim eserim, EXPO’YU Antalya’ya ben kazandırdım” diye satsa da yiğidin hakkını vermek lazım..

  EXPO fikrini ilk ortaya atan kişi Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu..

  Sadece Antalya’yı değil, Türkiye’yi ‘EXPO’yu kazandık’ diyerek siyaset yapanlar olduysa da gerçek şu ki EXPO 2016 Antalya Botanik EXPO’su olarak bilinir..

  Antalya, 2011’de Botanik EXPO’sunu kazanmak için Fransa’nın Başkenti Paris’e karargah kurarken, gerçek EXPO’ya talip olan İzmir, amacına ulaşamamış, gerçek EXPO 2020’yi İtalya’nın Milano kentine kaptırmıştı..

  Siyasal iktidar, pek çok konuda olduğu gibi EXPO 2016 Antalya’yı kazanmayı zafer olarak lanse etmeye çalıştı..

  Gelelim şimdilerde düğün salonu olarak ünlenen Botanik EXPO’sunu kazanma günlerine.

  Ajanslar,  2011 yılının Kasım ayında Antalya’nın büyük EXPO zaferini 2016 yılında yapılacak Botanik Expo’sunu alabilmek için Antalya Heyeti hafta başından bu yana Paris’te kulis yapıyorlar” şeklinde haber merkezlerine duyurmuştu..

  Haber şöyle devam ediyordu:

  Antalya heyeti ise, bazı istisnalar dışında(Paris’e davet edilip de toplantılara bile alınmayan muhalefet partilerinin belediye başkanları), beraberlik içinde, bir bütün olarak çalışıyor. Heyetin başında İzmir Valisi Ahmet Altıparmak var ve Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile uyumlu bir çalışma içinde görüyoruz. Gördüğümüz kadarıyla Antalya özel sektörü birlikte çalışarak Expo çalışmalarına en önemli katkıyı yapmış. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Budak, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve özellikle de Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçı Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, son dönemde Expo için başlatılıp başarıya ulaşan organizasyonun dinamoları olmuş”

  EXPO 2016’nın alınışı Antalya’ya bayram müjdesi olarak verildi 8 yıl önce..

  Öyle ki dünya Antalya’ya koşacak, turizmle birlikte ticaret canlanacak, esnafın yüzü gülecek, Antalyalı her birey bir şekilde EXPO’dan payını alacaktı..

  Ancak öyle olmadı.

  Her şey Antalya’nın dışında EXPO’nun sahibi gibi davranan dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in makamında, yani Başkent Ankara’da planlandı ve uygulandı..

  Antalya firmaları milyonluk ihalelerden haberdar bile olamadı..

  1 milyon dolara yakın harcama ile gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya’ya katılsınlar diye bazı ülkelere üste para bile verdik..

  23 Nisan 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve beklentilerin aksine hayal kırıklığı yaratan EXPO 2016 Antalya 31 Ekim 2016’da sona erdi..

  Bin 100 hektar alanda kurulan(taşkın alanıydı, nitekim taşkınlar yüzünden iki genel sekreter yedi) EXPO 2016 Antalya’ya çoğuna cepten para verdiğimiz ya da bahçesini bedelsiz yaptığımız 55 ülke katıldı..

  EXPO 2016 Antalya’yı AKP iktidarı siyaseten her açıdan kullandı..

  Nitekim EXPQO 2016 Antalya’da 5 bin kişinin çalıştığı, bu kişilerin bir bölümünün alana hiç gelmeden maaş aldığı iddia edildi..

  Bir başka iddia ise EXPO’da çalışanların büyük bölümünün AKP Gençlik Kolları üyeleri ile AKP’ye kaydını yaptıranlar olduğu şeklinde..

  EXPO 2016’nın Antalya’yı uçuracağı, Antalya’nın ve Türkiye’nin ekonomisine ve tanıtımına çok önemli katkıları olacağı öne sürüldü..

  Sonuç tam bir hüsran oldu..

  EXPO 2016 Antalya elde kaldı, AKP’li Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel bile bedelsiz devrine yanaşmadı

  Çünkü alanın giderleri fazla, bakımı ise çok güçtü..

  Kimse bu riske girmek istemedi..

  Zorunlu adres Tarım ve Orman Antalya İl Müdürlüğü oldu…

  Yükten kurtulmak isteyen müdürlük, bazı bahçeleri sivil toplum kuruluşlarına tahsis etti..

  Müdürlük, AKP zihniyeti ile hareket ederek, para kazanmak için de EXPO gibi dünya çapında ün yapmış bir alanı düğün salonu olarak kiraladı..

  Bu büyük başarıya imza atanları alkışlıyorum.

   

      

   


Yorum Yap