Yerel basına öldürücü darbe !..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  17 Haziran 2019 /   472 Okunma

  Yerel basına öldürücü darbe !..

  Yargı Reformu Paketi’yle resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu olan icra ilanlarının kaldırılacak olmasına AKP yandaşı basın meslek örgütleri ve medya kuruluşları da tepki gösterdi..

  Havuz medyasında bile  yerel basını bir türlü sevemeyen AKP’nin Yargı Reform Paketi’ndeki icra ilanlarıyla ilgili düzenleme ile son darbeyi vuracağı düşüncesi var..

  Nitekim iktidara yakınlığı ile bilinen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Arslan ile Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen, Başkent Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundular,hazırladıkları bir raporu da siyasi partilerin temsilcilerine verdiler..

  Raporda şu çarpıcı görüşlere yer verildi :

  “İcra – iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanların yazılı basınımız için adeta can suyu niteliğinde olduğunu ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun yeni uygulamada kalkacak olmasını üzülerek öğrendik”

  Gazetelerin kamu görevi yaptıkları vurgulanan raporda, şöyle deniliyor:

  ‘Sektörümüz milli güvenlik, ulaştırma-haberleşme, eğitim gibi bir kamu görev alanıdır. Tüm dünyada kitle iletişim sektörü kamu tarafından desteklenen, kamu yararına hizmeti için özgürlük imkânı açılan özel bir alandır. Uluslararası ideolojiler, bölücü akımlar, çıkar ve baskı gruplarının etkilerinden bağımsız özgür bir yayıncılık için Türkiye özgün bir çözüm üreterek resmi ilan ve reklamlar sistemini başarı ile sürdüre gelmiştir. Geldiğimiz noktada ihale ilanlarındaki daralmanın üzerine icra ilanlarını ortadan kaldıracak bir yaklaşım sektörün yaşamasını tehdit etmekten daha öte demokrasimizin sağlıklı işlerliğine doğrudan tehdit oluşturacaktır’

  Bir diğer tepki de Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF)eski Başkanı CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’den geldi..

  İcra-iflas ilanlarının resmi ilanlar içinde yüzde 50’den fazla bir pay aldığını. Yargı Reformu paketiyle icra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlama zorunluluğunun kaldırılmasının yerel basın için ‘öldürücü darbe’ olacağını öne süren Atila Sertel, şunları söylüyor :

  “Ekonomik kriz nedeniyle bugün ayakta kalma mücadelesi veren yerel basının tutunacak tek dalı olan resmi ilanlar da budanmak isteniyor. Yazılı basınla ilgili bu teklif yasalaşırsa gazeteler kapısına kilit vuracak, işsizler ordusuna yüzlerce kişi daha katılacak”

  Sertel, geçen yıl döviz kurlarındaki artıştan dolayı, kağıt ve mürekkep başta olmak üzere gazetelerin maliyetlerinin yüzde 100 arttığını belirterek, bu nedenle birçok gazetenin sayfa sayısı azaltmaya ve haftada bir gün çıkmamaya yönelik kararlar aldığını söyledi.

  Her türlü olumsuzluğa ve baskıya rağmen ayakta kalma mücadelesi veren yerel basının halkın haber alma özgürlüğü için çalıştığını ifade eden Atila Sertel, şunları söyledi:

  “Yerel basını yok edecek bu değişiklik Meclis’e gelmeden komisyonda kaldırılmalıdır. Bizlerin ve Anadolu basınının karşı çıkmasına rağmen Meclis’e indirilirse de kanunlaşmaması için mücadele vereceğiz. Gerek mesleğin içinde uzun yıllar görev yapmış biri olarak gerekse hakkaniyetle milletvekilliği yapmak bu yasanın geçmemesi için çok büyük bir caba sarf etmemizi gerektirir. Çünkü yerel medya başta olmak üzere Türkiye’de basın, ayakta kalmak için olağan üstü bir çaba harcıyor. Ben bu kararları çıkaranlara sormak istiyorum: Medyanın ortadan kaldırılmasını mı istiyorlar?”

  Atila Sertel’in şu sözleri yerel basının feryadı olarak da algılanabilir :

  “AKP, gazetelere ve çalışanlarına kötülük yapmayı ne zaman durduracaklar? Tüm geliri halk olan ve halktan aldığı vergilerle, bandrol ücretleri ile TRT, gibi kurumlara trilyonlar hatta katrilyonlar akıtan devlet, yerel medyanın gelirlerini kısarken acaba tek sesli bir yapının Türkiye’de hakim olması hedefine mi ulaşmak istiyor”

  Yargı Reformu paketiyle yere basına öldürücü darbe vurulacak..

  Bu konuda en önemli görev siyasi partilere düşüyor..

  Bu noktada Antalya milletvekillerinin sorumluluk alması gerekli..

  Çünkü onların sesini yerel gazeteler duyuruyor.

  Seçmenlere mesajlarını yerel basın aracılığıyla verebiliyorlar..

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap