Bilgi nerede gereksiz olur

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  21 Ocak 2021 /   759 Okunma

  Bilgi nerede gereksiz olur

   Aslında yazının başlığına bakınca, ne saçma sapan bir tümce dememek olası değildir.

  --O halde neden böyle bir giriş?.
  --Çok şükür ki, toplumun okur-yazarlık oranı yükseldi, sokaklarda üniversite mezunundan geçilmiyor, nereye baksanız üniversite, nereye baksanız üniversite mezunu.
  --Yetmedi, 'dindar ve kindar nesil yetiştirmek" için, imam hatip liseleri. Cami kenarlarında "Kur'an kursları", En son da, Cami Gençlik Merkezleri. Öteki "sivil" teşkilat ve organizasyonları görmezlikten gelip, yok sayalım.
  --Üstelik bunların hepsi "okur-yazarlar" ve konfor içindeler.  Kendileri için gerekli olanlar konusunda olmasa da, birileri için gerekli olan her konuda bilgili ve ilgililer..
  --Bu karda kışta evsizler, derme çatma bina ve barakalar da yaşayıp çöplükten yiyecek toplayanlar mi?
  --Sadece başlarını sokacak bir yer buldukları için kendilerini şanslı sayan, ama soğuktan titreyerek oturan, yorgan, battaniye altında ısınmaya çalışanlar mi?
  --Döviz, altın düşsün, borsa yükselsin diye "haram olan faizi" helalleştirp birilerinin cebini şişirirlerken,  faizi vergileri ile ödeyen, evine ekmeği zor götüren, sobası yanmayan evlerde titreyerek oturanlar mı?
  --Onlar kendilerine uygun bulunan birer masalın ya presi yada prensesi sanıyorlar kendilerini.
  --Farkında değiller mi, diyordunuz. İlahi çok hoşsunuz,  onlar kendilerini bu dünyada cezalandırarak, acı çekerek daha sonra yaşayacakları ebedi aşağı dünyanın huri ve gılmanlarını  hazırlıyorlar.
  --Çocuklarının bu karda buzda çekmeyen internetten yaptıkları yarı zamanlı öğretim sorunlarının faturasını da sisteme değil, öğretmenlere çıkarmakla meşguller.
  --İktidarın elinden belediyeler gitti ya, yerel sorunların faturalarını belediyelere, ekonomik sorunların ve hayat pahalılığının sorunlarını da pazar ve pazarcılara,
  --Saglik ve hastane sorunlarının faturasını doktor ve sağlık çalışanlarına,
  --Muhatabını bulamadıkları hangi sorunları olur ise olsun, onu da muhalefete:
  --Cıkarmanın o kadar kolay bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz.
  --İşte bütün bunlar için, eğitim şart.
  --Ve maalesef ki, bütün bunlar eğitim ve öğretim ile yapılıyor.
  --Siz "koskoca" bir "profesörün" "ben cahil halkın ferasetine güvenirim" demesinin çok kolay bir şey olduğunu mu sanıyorsunuz.
  --Böyle düşünüyorsanız işte  burada yanılıyorsunuz.
  --Bu ancak eğitim ile oluyor.
  --İste burda bu bilgiler gereksiz oluyor.
  --Bilgiye de laf ettirdiler ya. Yuh olsun.


Yorum Yap