İSMAİL HAKKI TONGUÇ (1893 - 24 Haziran 1960)

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  24 Haziran 2020 /   774 Okunma

  İSMAİL HAKKI TONGUÇ (1893 - 24 Haziran 1960)

  O, Osmanlının son dönemlerinde Namık Kemal'in VATAN ya da SİLİSTRE diye yırtındığı, bu gün Bulgaristan'ın SİLİSTRE iline bağlı Totrakan ilçesi, bugünkü adı Sokol olan Tatar Atmaca Köyü'nde doğdu. Yokluğu, yoksulluğu yaşadı; Ülkesinin kurtuluşu için çabalayan bir dönemin aydınları arasında yerini aldı.
  --Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulması ile birlikte, bir çok yerde Öğretmen olarak görev yaptı.
  --Çoğu kişi farkında değildir ama, O'nun ilk çıkışı Temmuz 1936'da da Köy Enstitüleri'nin önceli, öncü uygulaması sayılan ilk EĞİTMEN KURSU'nu Eskişehir'de Atatürk'ün büyük desteği ile açar.
  --Okur-yazar sayısını artırmak amacıyla, okuma yazma bilen ve askerliğini çavuş olarak yapan gençler arasından seçilenler, altı aylık bir eğitim ile EĞİTMEN olarak yetiştirilir ve köylerine eğitmen olarak gönderilir.
  --1937'de Köy Eğitmenleri Yasası çıktıktan sonra, İzmir ve Eskişehir'de ilk köy öğretmen okulları açılmasına öncülük eder.
  --1938'de ilköğretim kurumlarında incelemelerde bulunmak üzere Bulgaristan, Macaristan ve Almanya'ya gönderilir.
  --28 Aralık 1938'de Hasan-Âli Yücel Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra, vekaleten yürüttüğü İlköğretim Genel Müdürlüğü görevine asaleten atanır.
  --17 Nisan 1940'ta Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ile birlikte Köy Enstitüleri Kanunun çıkmasını sağlar.
  --İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Tonguç'u 25 Eylül 1946'da görevinden alarak, Talim Terbiye Kurulu üyeliğine getirir, bir süre burada çalıştıktan sonra, 1954'te kendi isteğiyle emekli olur.
  -- 1958'de hastalanan İsmail Hakkı Tonguç, 24 Haziran 1960'ta yaşama gözlerini yumar.
  --Cenazesi Ankara Cebeci Gömütlüğü'ne defnedilir.
  --Bu Ülkenin aydınlık geleceğine saçtığın ışıklar için, Çağdaşlaşmasına ektiğin/diktiğin Fidanlar için binlerce kere müteşekkiriz, parlattığın, aydınlattığın yıldızlar arasında, ışıklar içinde uyu emi, sen Öğretmenim!..

Yorum Yap