Kaybetmedik...

 • Konuk / Cengiz Gülebay

  Konuk / Cengiz Gülebay Yazı Arşivi
  21 Nisan 2017 /   1982 Okunma

  Kaybetmedik...


  Anayasa Referandumu resmi olarak tamamlandı.

  Ancak sular kolay durulacağa benzemiyor. Tüm hukuksuz uygulamalara karşı, hukuk yolları tükenene kadar itiraz edilecek ve hukuk mücadelesi sürdürülecektir.

  Referandum süresince tarafsız olması gereken devletin tüm kurumları ve tüm makamları maalesef TARAF oldu. OHAL süresinde, devletin muhteşem gücüyle yürütülen EVET kampanyasına karşı, gönüllülerin kıt imkanları ile HAYIR mücadelesi yürütüldü.

  Kıt imkanlarla yapılan pankartlarımız parçalandı, bilboardlarımız söküldü, araçlarımız taşlandı-tekmelendi, Otobüslerimiz saldırıya uğradı, gençlerimiz tutuklandı, kadınlarımız tartaklandı ve maalesef DEVLET sadece seyretti.

  Her türlü olumsuz şartlara rağmen halkımız yüzde 49 HAYIR dedi. Bu büyük bir direniş ve güçlü bir sestir. Kimse halkın yüzde 49’unu yok sayamaz ve hiçbir şeyi dayatamaz.

  Her türlü fedakarlığı göstererek aşından-işinden vazgeçerek Kampanya boyunca HAYIR çıkması için katkı sağlayan, Cumhuriyet Halk Partisi ailesine, HAYIR cephesinde yer alan tüm örgütlere, vatandaşlara gösterdikleri cansiperane çalışmalar nedeniyle teşekkür ederim. Bu direniş ruhu ve mücadele, geleceğin teminatıdır.

  Yaşanan referandum sürecine gelirsek; bu referandum toptan iptal edilmek zorundadır. Çünkü, seçim şaibelidir.

  YSK’nın açıklamaları kanunun üstünde olamaz. Her kurum kanunların gereğine uymak zorundadır. Mühürsüz oy pusulası kullanılması tam kanunsuzluktur. Sadece bu bile iptal sebebidir ve Seçim Şaibelidir.

  Devletin resmi televizyonu dahil, “Resmi Gazete” dışındaki neredeyse tüm gazetelerin ve televizyonların Kampanyada taraf olması kanunsuzdur.

  Milletin iradesine yapılan devlet baskısı, işçi ve memurların resmi yazılarla zorla seçim alanlarına taşınması, tarafsız Cumhurbaşkanı’nın açılış bahanesiyle Kampanyanın tarafı olması, devletin memurlarına resmi yazı ile mitinge katılmaya zorlayıp, orada taraflı siyaset yapılması, tam kanunsuzluktur. Seçim şaibelidir.

  Antalya’da tercih mührü kayıptır, halen bulunamamıştır. Seçim şaibelidir.

  Toplumsal Mutabakat Metni olan Anayasamızda değişiklik şartları 2/3’tür. Yani milletin vekilleri Anayasa değiştirmek istediğinde 2/3’ü bulmak zorundadır. Vekiller 2/3 ile Anayasa değiştirmek zorunda ise aynı oran halk oylamasında da korunmak zorundadır. Referandum yasası Anayasaya aykırıdır. Bu durumda referandumun iptalini sağlayacak tam kanunsuzluktur. Seçim şaibelidir.

  Bugün, yaptığımız tüm itirazlar yok sayılabilir. Hukuk kapılarını zaptedenler, hukuk kapılarını kapatabilir. Sayısal olarak, sonuçları esas alıp bizleri yenilmiş sayabilir. Ancak siyasi olarak ve vicdanlarda kazançta olduğumuzdan eminim.

  Şimdi yapacağımız şey;  daha çok çalışmak, birliğimizi güçlendirmek ve mücadelemizi diri tutmak olacak. Biz kazanacağız, çünkü biz haklıyız.


Yorum Yap