'İnsani' duygular

 • Cengizhan Gököz

  Cengizhan Gököz Yazı Arşivi
  18 Şubat 2013 /   3241 Okunma

  'İnsani' duygular

  Geçen hafta Sayın Başbakanımız, hayati nitelikte bir sağlık sorunu nedeni ile ameliyat edilen, ölümcül sağlık nedeni ile salıverilen Saygun Paşayı yatmakta olduğu hastanede ziyarete gitti.

  Televizyon ve basın mensuplarınca görüntülenen bu olay ile ilgili Başbakanımız, bu tavrını kamuoyuna açıklamak zorunda hissetti.

  Başbakana göre, ziyaret tamamen insani amaçla yapılmış…

  Bu açıklamanın iki nedeni olabilir.

  Birincisi, kamuoyuna bir çelişkiyi açıklama zorunluluğu,

  İkincisi, kendi vicdanına bir açıklama yapma zorunluluğu.

  Her iki halde de, vicdanlar tatmin olamaz.

  Çünkü,

  Eğer ziyaret siyasi nedenlerle yapılmışsa,

  Kendi iktidarına karşı darbe teşebbüsünde bulunduğunu iddia ettiği, ilk fırsatta darbe yapmaya eğilimli ve siyaseti vesayet altında tutma zihniyetinde olan bir silahlı terör örgütünün Komutanı olarak gördüğü bir Komutanı, siyaseten ziyaret normal bir aklın ürünü olamaz.

  Bunun tek izahı; İmralı’da iskan edilen terörist başı ile yapılan müzakereler sonucu KCK’lılar serbest bırakılacaksa, kamuoyunun bu tavır karşısında tepkisini önleme düşüncesi ve tavrı olabilir.

  Biz bu ziyareti de, teröristle müzakereyi de ve teröristi yasa çıkararak affetmeyi de insani düşüncelerle (başta analar ağlamasın uyutmacası) yaparız denilmek istenmektedir.

  Bu ziyaret insani amaçla yapılmışsa,

  Hakan Fidan soruşturmasında, Deniz Feneri soruşturmasında ve benzer soruşturmalarda yargıya müdahale ederek önleyen aynı insan terörle mücadele eden şerefli subaylarını cepheden getirtip, niçin zindana atılmasına göz yummaktadır.

  Her biri 70 yaşın üstünde ağır ve periyodik hastalıkları olan ve bugüne kadar süren soruşturma, yargılama ve tutuklamalara rağmen hiçbir yere kaçmayan, çağrıldıklarında aynı gün teslim olan veya ifadeye gelen emekli komutanlarının tutuklanarak cezaevine atıldıklarında,

  Ceza evlerinde hastalanıp, ameliyat olup, hastaneye yattıklarında, yakınları öldüğünde izin alamayarak cenazelerine gidemeyen komutanları bu güne kadar geçmiş olsun ve başsağlığı dilemek için ziyaret etmeyi aklına getiremeyen Sayın Başbakan bu insani davranışı nasıl aklına getirebilmiştir. 

  Tüm bu gerçekler dikkate alındığında, yapılan ziyaretin insani bir davranış saiki ile değil, siyasi saikle yapıldığını ortaya koymaktadır.

  Bu hususu test edebilmek için, Sayın Başbakan’a şu teklifi sunuyoruz.

  Sayın Başbakan yargının bağımsız olduğu gerekçesi ile müdahale edemediğini yargı tarafından gerçekleştirilen ve hukuksuz  olduğu bizzat Başbakan ve yasayı hazırlayanlardan İ.Ü.Hukuk Fakültesi Dekanı tarafından da kabul edilen tutuklamalar sonucu mağdur olanları insani duygularla ziyaret etmişse,

  Direkt siyasal iktidara ve dolayısı ile Başbakanının emir ve talimatlarına bağlı Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Orman ve Çevre Bakanlığı tarafından verilen binlerce ruhsat sonucu başlatılan,

  Maden arama, taş ocağı, HES… vb. faaliyetlerin öldürdüğü ve yaraladığı ağaç, bitki ve hayvanların bulunduğu ve çoğunluğunun Akdeniz ve Toroslarda yer aldığı bölgemize gelerek,

  Onlara ‘sembolik olarak’ geçmiş olsun ve başsağlığı dilemesini öneriyoruz.

  Belki gerçekleşecek bu ziyarette, bizzat siyasal iktidarın politikaları, Bakanlarının inisiyatifleri ile katlettirilen tabiatın ne hale geldiğini görüp, insani duygularla bu katliama son verilir.

  Saygun Paşa ziyaretinden sonra tutuklanan onlarca emekli Komutanın durumu dikkate alındığında,

  Çevremiz için insani bir tavır beklenebilir mi?

  Takdir sizlerin…

  Saygılarımla.

            

                    

                    

                    

   

   


Yorum Yap