Kurşunlu'da orman mezarlığı

 • Cengizhan Gököz

  Cengizhan Gököz Yazı Arşivi
  21 Ağustos 2012 /   6193 Okunma

  Kurşunlu'da orman mezarlığı

  Duraliler'de bir orman alanını yok etme pahasına düzenlenen şehir mezarlığı dolmak üzere...

  Bilindiği gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda yürütülen şehir mezarlıkları maalesef aktif orman alanları yok edilerek elde ediliyor.

  Sonuçta bu yönetme anlayışında insanın canlısı kadar ölüsü de  ormanlara zarar vermiş oluyor.

  Bugün dolmuş olan mezarlığın yerine Kurşunlu'da doğa harikası ormanlarımızı yok etme pahasına şehir mezarlığı planlanmış durumda.

  Önceki Büyükşehir Belediyesi Meclis çalışma döneminde ortaya çıkan mezarlık ihtiyacı üzerine konu meclise taşındığında grubum adına yaptığım konuşmada yeni mezarlık alanının üzerinde ağaç bulunmayan boş bir alana yapılıp, insanların yakınları için onların mezarlarının yanlarına yine onların manevi anısına dikecekleri ağaç fidanları ile orman olmasa dahi yeşil alanlar oluşturulması önerimi sunmuştum.

  Bu önerim yeni yönetim tarafından da kabul görmemiş olacak ki,  Antalya Büyükşehir Mezarlığı büyük bir orman alanını daha yok edecek görünüyor.

  Üstelik Kurşunlu gibi turistik bir alanda...

  Bu konuda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Meclisi ve Yönetimine  çağrıda bulunuyorum.

  Kurşunlu'da orman yok ederek mezarlık yapmayın...

  Bir başka çağrım,

  Kırkgöz su kaynakları için.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Kırkgöz Su Kaynaklarında meydana gelen kirlilik ve yok olma tehlikesi bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı'nın  öncelikli konuları arasında yer almalıdır.

  Konunun DSİ başta olmak üzere pek çok merkezi ve yerel yönetimleri ve özellikle Döşemealtı Belediyesi'ni ilgilendirdiğini biliyoruz.

  Ancak bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Antalya'nın en önemli su kaynağı olan Kırkgöz'ün tahribatına seyirci kalamayacağını düşünüyorum.

  Kentin en önemli doğal simgesi Düden Şelalesinin de çıkış noktası olan Kırkgöz aynı zamanda tarihi yapıları da barındırmakla önemli bir alandır.

  Burada mutlaka bir çalışma yapılmalıdır.

  Etrafındaki taş ocakları, kireç imalathaneleri kaldırılarak alan şehrin en prestijli doğal yaşam alanı haline getirilebilir.

  Mutlak projeler geliştirilmeli  ve bu doğal alan kurtarılmalıdır.

  Şayet bu alanlar korunamaz ve yok edilirse, yeni alanlar aramak beyhude olacaktır.

  Tıpkı ABD'nin teknolojik gelişme pahasına dünyanın tüm alanlarını kendi menfaati için yok ederek ve nerede ise yaşanamaz hale getirip milyarlarca dolar para harcayıp, Merih gezegeninde yaşam alanı aramak gibi...

  Henüz Kırkgöz Ormanlarımız, doğal yaşam alanlarımız yok olmadan...

  Tüm okurlarımın Ramazan Bayramını kutluyorum.

  Saygılarımla...


Yorum Yap