Alparslan Türkeş Üniversitesi

 • Konuk / Cengizhan Gököz

  Konuk / Cengizhan Gököz Yazı Arşivi
  12 Temmuz 2017 /   2507 Okunma

  Alparslan Türkeş Üniversitesi


   

                     15 Temmuz’un yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde anma programları düzenleniyor.15 Temmuz’dan bugüne kadar birçok köprü,yol,cadde,sokak,park,okul vb. yerlere 15 Temmuz ve 15 Temmuz’da şehit olan insanların isimleri veriliyor.

                     İsim verme gerek genelde gerek yerelde bir takım kriterler gözetilerek alınan kararlar doğrultusunda yapılıyor.

                     Kentimizde Haşim İşcan’dan başlayıp Dr.Burhanettin Onat, Avni Tolunay ,Metin Kasapoğlu,Yener Ulusoy,Hasan Subaşı’nın isimleri ketin önemli cadde ve bulvarlarına verilmiştir.Yine değişik okullarımızda da isimler önceden Milli Eğitim camiasında görev yapan değerli siyasetçi,bakan,bürokrat ve eğitimcilerin adını almıştır.

                     Bu isimler verilirken yetkili ve görevli kurullar bu konuda bir karar verirler,

                     Dünya’ya,Ülkemize,yaşadıkları Kentlere gösterdikleri başarı,çaba ve koydukları eserler isim vermede önemli etken olmuştur.

                     Siyaset adamları da devlette görev yapsın,yapmasın özellikle bir fikrin ve davanın önderi olmuşlarsa isimlerinin mutlaka bir esere veya hizmet alanına verilmesi gerekir.

                     Merhum Alparslan Türkeş bir fikrin,bir davanın ve bir öğretinin lideri olarak ülkemizde Ülkücü camianın pusulası olmuştur.

                     Alparslan Türkeş isminin bir eğitim kurumuna yani Üniversiteye verilmesi talebinin çıkış noktası değerli bir fikir adamı olmasından kaynaklıdır.Üniversiteler bilgi ve fikrin özgürce paylaşıldığı ve aktarıldığı alanlardır.O nedenledir ki bir boğaz Köprüsüne,bir yer altı metrosuna,bir otoyola,büyük bir miting alanına vb. yerlere bu ismin verilmesi mutlaka ülkücü camiayı onurlandıracak ve mutlu edecektir.

                     Ancak bir üniversiteye bu ismin verilmesi gerek ülkücü camia için gerekse ülke insanı için farklı bir anlam taşıyacaktır.

                     Siyaseti bir fikir ve dava adamı olarak yapan bir ismin adını aldığı  üniversitede okuyan gençlerimizde bu fikirlerden üst düzey yararlanacaktır.

                     Bu konuda siyasetçi olmaktan öte bir hukukçu olarak da adıma düşen gerekli çalışmaları başlatmış bulunuyorum.Ülkücü siyasetin içinde olanların başta genel merkezimiz olmak üzere tüm teşkilatlarımızın katkı vereceğine inancım sonsuzdur.

                     Merhum Alparslan Türkeş’i rahmet ve minnetle yad ediyorum.

                     Saygılarımla…

   

   

                                                                             Av.Cengizhan GÖKÖZ


Yorum Yap