AYNI GÜNDE AV.MUTLU GÜLGÜN AV.KADİR TEKİN

 • Gürkut Acar

  Gürkut Acar Yazı Arşivi
  1 Nisan 2019 /   1671 Okunma

  AYNI GÜNDE AV.MUTLU GÜLGÜN AV.KADİR TEKİN

  Kim bunlar?” diyorsunuz, biliyorum.

  Toplumun unuttuğu, hizmetlerini görmezden geldiği iki güzel insan!

  Mutlu Gülgün, yıllarca Serik İlçesinde Avukatlık yapmış; en zorlu zamanlarda SHP’nin Serik İlçe Başkanlığını onurla yüklenmiş bir aydın insan…

  Kadir Tekin ise 1980 darbesinden önce yıllarca CHP Keçiborlu İlçe Başkanlığı yapmış; CHP’li İl Başkanları vurulup öldürülürken görevini bırakmamış, kaçmamış, 12 Eylülden sonra Antalya’da Avukatlık mesleğini sürdürmüş bir yiğit adamdı.

  İkisini de aynı gün toprağa verdik!

  Mutlu’nun cenazesi kalabalıktı. Serikli Yörükler O’nu son yolculuğunda yalnız bırakmadılar.

  Siyasilerden de CHP Milletvekili Rafet Zeybek, AKP’li Kemal Çelik oradaydı. Ne yazık ki Avukatlardan az sayıda arkadaşımız vardı…

  Kadir Tekin’i Keçiborlu’da annesinin yakınında toprağa verdik. Isparta Baro Başkanı ve yöneticilerinin orada olması beni ve ailesini memnun etti…

  Her iki ilçe başkanı da bu ülkenin yetiştirdiği, Türk Aydınlanmasının (rönesansının- yeniden doğuşunun) yılmaz savaşçılarıydı. Ömürleri boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin savunucusu oldular.

  Ölünceye kadar fikirlerinden ödün vermediler. Onlar Mustafa Kemal Atatürk’ün karşılık beklemeden siyasetini sırtlanıp götüren görünmez askerleriydi.

  Avukatlık mesleğini de onurla yaptılar. Kimseye zarar vermediler. Toplumu bölmediler. İnsanları birbirine düşürmediler, fitne nedir bilmediler. Yetim hakkı yemediler. Devlet malına el uzatmadılar.

  CHP’nin yılmaz savaşçıları Av.Mutlu Gülgün ve Av.Kadir Tekin’i saygıyla selamlıyorum. Kendilerine kendi adıma, partim CHP adına şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

  Toplumların gelişimi yüz yılları alan bir süreçtir.

  Demokrasi, İnsan Hakları, Hukukun üstünlüğü uzun yıllar süren ve acılardan, kanlı olaylardan sonra insanlığın ulaştığı yüksek insani değerlerdir.

  Bizim de aynı insani değerlere ulaşmamız kolay olmuyor.

  İki yüz yıla yakındır acılar çekiyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde, sadece Avrupa ve Balkanlardan anayurda göçmek zorunda kalan insanlarımızın çığlığı, açlık ve sefalet içinde verilen kurtuluş savaşı günleri ve ardından çağdaş, uygar bir dünya düzenine kavuşmamız daha dün gibi yakındadır.

  Bu süreç içinde Türk Aydınları, kendilerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Bunlardan ikisiydi Av.Mutlu Gülgün ve Av.Kadir Karakurt…

  Uğurlar olsun güzel dostlarım. Bugün kıymetinizi bilmeyen bu toplum, gelecekte son nefesine kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri olanları mutlaka hayırla anacaktır.

  Onlar kendilerini eğiten, yetiştiren, dünyanın en güzel mesleklerinden birine kavuşturan bu topluma borçlarını ödeyerek gittiler.

  Işıklar içinde, huzur içinde uyusunlar topraklarında…

  Hepimizin gideceği yer, olacağı bir avuç toprak değil mi zaten?

   

   

   


Yorum Yap