KONYAALTI VE LARA KUMSALLARI KURTULDU!

 • Gürkut Acar

  Gürkut Acar Yazı Arşivi
  10 Nisan 2019 /   1559 Okunma

  KONYAALTI VE LARA KUMSALLARI KURTULDU!

  Bugün Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Başkanlarının mazbatalarını alma törenlerine katıldık. Törenlerde belediye meclisi üyeliklerine seçilen üyeler ve Muratpaşa Belediye sınırları içindeki tüm muhtarlar da mazbatalarını aldılar.

  Törenlerde CHP Milletvekili Aydın Özer ile İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı’yı da yan yana görmek orta sağ ve orta solun uzlaşmasının somut göstergesiydi sanki...

  Tarihe geçecek günler yaşıyoruz.

  Çünkü halkımızın demokrasiye sahip çıktığını görüyoruz.

  Türkiye’nin yarısından fazlasının eşitlik içinde, adalet içinde, birlikte laik bir düzende yaşama isteğinin güçlü iradesini sandığa yansıttığı açık ve kesin olarak anlaşılmıştır.

  Antalya bakımından ise özellikle Finike ve Kumluca Belediyelerinin kırk beş yıldan bu yana ilk kez CHP’li Belediye Başkanları tarafından yönetileceği kesinleşti artık.

  Seçimlerin en sevindirici yanı akıllı olmadığı belli olan ve sahipleri tarafından “Çılgın Proje” olarak sunulan Lara Kumsalının ve Konyaaltı Kumsalının bir milyon yılda oluşan doğal yapısını bozacak projelerin ortadan kalkacağı gerçeğidir.

  Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Yat Limanı ve Kurvaziyer Limanı yapımlarının, şu anda var olan Limanın genişletilmesi suretiyle çözüleceğini bildirmişti.

  Gerçekten de Konyaaltı’nda denizin birkaç yüz metre sonra yüz altmış metreden daha derinlere indiği düşünülürse Kurvaziyer Limanının ve Yat Limanının Dünyaca bilinen iki sahilimizi bozmadan yapılabileceği kanısındayız.

  Kaldı ki Kurvaziyer Limanı Serik tarafında, Antalya’nın doğusunda uygun bir yere yapılabileceği gibi Yat Limanı da Antalya-Kemer arasındaki koylardan birine yapılabilir.

  AKP iktidarının, Falez Oteli’nin kuzeyindeki 45.000 metre karelik kat karşılığı inşaat şeklinde yapılan Arena Stadyumu’nun karşılığı olarak TOKİ’ye verdiği alanla ilgili olarak da İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildiğini sevinçle öğrendik.

  Buna göre 1977-1980 yılları arasında CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Tonguç’un yönetimindeki Belediye Meclisi tarafından hazırlanan (Ben de Belediye Meclisi Üyesiydim) 1/5000’lik imar planında Akdeniz Olimpiyat Oyunları alanı olarak ayrılan 100.Yıl Spor Bileşkesi’nde SPOR ALANI OLARAK AYRILMIŞ BULUNAN ARAZİYE, konut veya Alış Veriş Merkezi (AVM) yapılması mümkün değildir.

  Çünkü İmar Yasasına göre bir yerin spor alanı olmaktan çıkarılması için aynı yüzölçümünde bir başka yerin spor alanı haline getirilmesi gerekiyor.

  Bu nedenle de AKP iktidarı bu alanı “Millet Bahçesi” haline getireceğine söz vermiştir. Bu sözün takipçisi olacağız.

  Her şeyden önce CHP Genel Başkanı ve Yönetimi ile İYİ   Parti Genel Başkanı ve Yönetimini kutlamak ve haklarını teslim etmek gerekiyor. Sonra da gerek seçilen belediye başkanlarını gerekse CHP örgütü ve İYİ Parti yönetimi ve Milletvekillerini kutlamak gerekiyor.

  Gösterilen çabayı takdir etmek ve uzlaşma kültürünü, dürüstlüğü, erdemi, halka yalan söylememe ahlakını, halkın paralarının tarikatlara gitmediği bir kamu düzenini yerleştirmek zorundayız.

  Bildiğiniz gibi bir devlet büyüğümüz: “İstanbul’a ihanet ettik” demişti. Ben de önceki yazılarımda “Antalya’ya ihanet etmeden bu yönetimin gönderilmesi” gerektiğini yazmıştım. Antalya halkının bizi anladığını düşünüyorum.

   

   

   

   


Yorum Yap