ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

 • Gürkut Acar

  Gürkut Acar Yazı Arşivi
  25 Kasım 2019 /   732 Okunma

  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI


  Öğretmenler günü; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin yıldönümü olan 24 Kasım tarihinde, her yıl kutlanmaktadır.

  Öğretmenlerin Cumhuriyetin ilk yıllarındaki değerli yerinin yeniden kazanılması için bilinçli, ısrarlı, kararlı çalışmaları gerekmektedir. Özellikle CHP'nin öğrenci olsun veya olmasın bütün köy okullarını yeniden açma ve en az bir öğretmen tayin etme vaadinin üzerinde durmak gerekiyor. Bunu sağlamak için elde yeterli kaynak vardır. Laiklik karşıtı tarikatlara ve Vakıflara ve artık Cumhuriyetin Diyanet İşleri Başkanlığı olmaktan çıkmış olan kuruma tahsis edilmiş kaynakların kesilip öğretmenlere aktarılması yeterlidir.

   Milli Eğitim Bakanlığının güya din dersi adı altında bazı laiklik karşıtı kurumlar ve tarikatların kurdukları derneklerle "uygulamalı namaz dersleri" için sözleşme imzalaması Anayasayı ihlal suçunu oluşturur.

  Oslo'da PKK'ya iktidarın temsilcileri tarafından vaat edilen Milli Eğitimin yerel yönetimlere devri de Anayasanın Üniter Devlet yapısının çökertilmesi taahhüdüdür.Asla kabul edilemez.

                     Öğretim birliğinin sağlanmadığı bir ülkenin geleceği olamaz.

                     AKP iktidardan düştüğünde, tahrip edilmiş Milli Eğitim Sistemimizin bilime ve akla dayalı, laik eğitimin yeniden ve hızla devreye sokulması için mutlaka Anayasanın değiştirilmesi ve Devlet Bütçesinin belli bir yüzdesinin Milli Eğitime ayrılması kabul edilmelidir.

                     Kadın-Erkek eşitliğinin ilkokuldan itibaren okutulması, yurttaşlık dersinin yeniden konulması, “Nutuk” kitabını okumayan kimsenin Üniversite’den mezun edilmemesi, Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt tarafından yazılan Medeni Kanununun başlangıç kısmının yeniden kırpılmamış haliyle kanuna eklenmesi, laikliğin bir ders olarak tüm okullarda ve Üniversitede zorunlu hale getirilmesisağlanmalıdır.

                     Askerlik eğitiminin de sadece askerlik bilgileri olarak değil Kadın-Erkek eşitliğinin ve Laikliğin de öğretildiği bir eğitim sistemi haline getirilmesi zorunludur.

                     Bunların gerçekleşeceği, öğretmenin baş tacı edileceği güzel günlerin gelmesi dileğiyle öğretmenler gününü kutluyorum.

   


Yorum Yap