AĞZI OLAN KONUŞUYOR

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  3 Mayıs 2019 /   1394 Okunma

  AĞZI OLAN KONUŞUYOR

  KONUŞMAK!...

  ---Hani bir halk değimi vardır ya, AĞZI OLAN KONUŞUYOR!.. İşte Türkiye olarak da, Siyasi Partiler olarak da, Kişiler olarak da.

  ---Kimin ne konuştuğunun hiç bir önemi yok. Var ise de, yok ise de, konuşan ile ilişkimiz, konuşana olan ilgimiz.. Gerisi boş.

  ---Siyasi Partiler, bütün ülkelerde Devletin de kabul ettiği, hatta desteklediği; bütün yerleşim yerlerinde var olan en büyük toplum organizasyonları kurumlar, örgütlerdir.

  ---Önemli olan bir organizasyonun/örgütün büyük ya da küçük olması değildir. Ne işe yardığı ve ne için var olduğudur.

  ---Örgütler de, tıpkı canlı organizmalar gibi, nefes alır , yaşar. Hedefleri vardır, Yaşam alanları vardır. Girdileri ve çıktıları vardır.

  ---BU GENEL BAKIŞ AÇISINDAN, LÜTFEN İÇİNDE OLDUĞUNUZ VE İLİŞKİDE OLDUĞUNUZ PARTİ VE SİYASİ YAPILANMALARI BİR DEĞERLENDİRİN. Sorun, sorgulayın.

  ---Gidilen yol, İLKELER/HEDEFLER doğrultunda mıdır, yoksa birlerinin peşine takılıp gitmek midir?

  ---Günümüz dünyası, artık SORGULAYAN BEYİNLERİN, SORGULAMAYAN BEYİNLERİ YÖNETİME VE DENETLEME ÜZERİNE KURULUDUR. Televizyonların reklam, haber, dizi, tartışma programlarına bir de bu gözle bakın.

  ---Maalesef siyasi partiler de aynı amaca hizmet etmektedir. Hiç kimse farkında değil ama gittikçe siyasi partilerin etki alanları daralmakta, kitlelere inandırıcılıkları azalmaktadır. KİŞİLER, ÇIKARLARI OLMADIKÇA, PARTİLERE GÜVEN DUYMAMAKTADIRLAR. Bu dediğimi hafife almayın, LÜTFEN ETRAFINIZ BİR BAKIN.

  ---Dünya da ve Ülkemizde, olağanüstü olay ve gelişmeler olmakta, SİYASİLERİN TARTIŞMALARI eften püften konular dışına çıkmamakta, havanda su dövülmeye devam etmektedir. Bu yüzden de, Mevcut iktidar, Başkanlık Sistemi ile ilgili sürecini tamamlamaya çalışmaktadır. Muhalefet Partilerinin Sayın Genel Başkanları ise, bugün söylediklerini üç gün sonra unutmakta(!?) yeni konular ile toplum ve parti tabanı meşgul edilmekte cambaza bak yöntemi ile UYUTULMAKTADIR.

  ---İl Başkanları, Belediye başkanlarının etki alanına yakın durmakta, en küçük sorunları bile büyümeden çözüme ulaştıramamakta ve sorunları kangrene dönüştürmektedirler.

  ---Ülkenin gündemi değil, Masaya örtülen bayrak (çok önemli ve özen gösterilmelidir), başkanlara kim ne söylemiş ne söylememiş gibi sübjektif değerlendirmeler ile ilgilenmekte; artık herkes, kendisinin KORKU İMPARATORLUĞUNU kurmaya çalışmaktadır. Bu yol çıkar bir yol değildir. ÇIKMAZ SOKAKLAR DA da kaybolup gidilir.

  ---Partiler İlkeler, Stratejik planlar ve siyasi analizle ile yönetilir. Bilmem kimi ilgilendirir ama STRATEJİK PLANLAMA bir süreç yönetimidir. BİLGİ ve DENEYİM gerektirir.

  ---Parti tabanı da, gittikçe asıl konulardan uzaklaştırılarak, yapay gündemlerin peşine takılır ise, bir süre sonra, kitleler:

  -GÖRMEDİM

  -DUYMADIM,

  -BİLMİYORUM/KONUŞMADIM moduna bir de

  -BANA NE modunu ekler ki, işte o zaman gümbürtü kopar.

   

  GÜMBÜRTÜNÜN AYAK SESLERİNİ DUYAN VAR MI?

   

   


Yorum Yap