AMAN TANRIM, "DEJA VU"!..

 • Konuk / İbrahim Uysal

  Konuk / İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  1 Mayıs 2019 /   1211 Okunma

  AMAN TANRIM, "DEJA VU"!..

  Yaşamımda, kendimde sevmediğim bir huyum var. Toplumsal geleceğe bakmak ve olacakları çok önceden görmeye çalışmak. Bu yüzden de, kötü, olumsuz bir şey var ise, çok önceden üzülmek. Neden ise, sevineceğim toplumsal ve siyasal şeyler neredeyse hiç yok gibi. Olmadı, olmuyor.

  --31 Mart seçimleri gerçekten enteresan geçti. Atatürk'ün dediği gibi "Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz" sözünü de çok iyi bilir ve anlarım ama, Alis'in masalında tavşanın Alis'e dediği gibi: "Nereye gideceğini bilmiyor isen, hangi yoldan gideceğinin de bir öneminin" olmadığını defalarca yaşadık da!..

  --Tamam, mevcut Erdoğan-Ak Parti yönetimi, genelde olduğu gibi yerelde de, iktidarı kaybetmek istemiyor. O yüzden de, kazanmak, kazanılması için ne yapması gerekiyor ise onu yapıyor. Tabi, Bahçeli bir Devleti de arkasına alarak.

  --İşte, sorunda burada başlıyor.

  --İktidar, her türlü ittifak ve müttefiki ile tam saha bir savunma ve saldırı düzenine geçmiştir.

  --Dün, "At, alınıp Üsküdar geçilirken", bu gün pösteki sayılmaya başlanmıştır. Dalga geçenler buna gülebilir ama, keşke ben de gülebilsem.

  --Özellikle İstanbul bu konuda oldukça hazırlıklı ve bilinçli. Başkan Ekrem İmamoğlu, kendince doğru bildiklerini ve daha da önemlisi YÖNETİM DENEYİMİNİ ortaya koyarak, yerinde ve zamanında başarılar elde ediliyor. Bu sefer Genel Merkezin de farkındalığı ile.

  --Gel gör ki, daha önceden iktidarca işine geldiği için "es geçilen" bir çok yasa, yönetmelik ve süreç, bu kez hiç de "es geçilmeyerek" didik didik edilmekte, en küçük sinek girmeyecek bir delikten, fil sokulmaya çalışılmaktadır..

  --Geçmişte Muhalefetin, Devleti bilemeyenler, Devleti tanımayan-anlamayanlar ile Devleti yönetmeye kalkmasının bedelini, kişiler olarak bizler de çok ödedik de.

  --Başkanlık Referandumu dahil, Başkanlık seçimi, Genel seçimler koordineli, yerinde ve zamanında yapılacak hamleler, doğru kişiler ile yönetilseydi, bu gün hiç kimse "atı alıp Üsküdar'ı" geçemeyecekti.

  --Muhalefet deneyimliler ile bir süreç yönetmek yerine, popülist bir yaklaşım ile, sosyal ünlüler ile oyuna başladı ve "Acemi nalbant gavur eşeğinde öğrenir" özlü sözünü bazılarımızın kafasına hala kazınmasa da, bizim beynimize kazıttı..

  --Birçok büyük ilin yerel yönetimi muhalefetçe alındı.

  --Tamam bu seçim "savaşı" kazanıldı ama bu süreç yenilenlerin asker-komutanları ile mi yönetilecek, sürdürülecek; yoksa, süreci kazananların inanç, kararlılık ve ideolojik bilinçleri doğrultusunda verdikleri emekler ile mi yönetilecek.

  --1990'lı yılların sol, sosyal demokrat iktidar ortağı partilerin ve 1989 yerel yönetim sürecini kazanan sol, sosyal demokrat yönetimlerin, yönetim süreçlerine yaklaşımlarına çok yakından tanıklık etmiş, yaşamış birisi olarak;

  --Yine bir çok yerel yönetimde de benzer yönetim tercihlerini görüyor, duyuyorum. O yüzden de, yeniden o şarkı dilime takılıyor.

  --"..... ....Hüzün Hoş Geldin , Buyur Otur... Umut Yolcu, Gökyüzüm Soluk. Bir Daha Bahar Yok, Son Bahardı Bu... Eli Boş Döndüm Bu Aşktan, Gözlerim Dolu..."

  --Artık bu seferde, "Deja Vu" demek, bu sefer de "Deja Vu"yu yaşamak istemiyorum.

  --Nazım feryadı gibi ".... Henüz vakit varken, gülüm,

  Paris yanıp yıkılmadan,

  henüz vakit varken, gülüm,

  yüreğim dalındayken henüz,

  şu Mayıs gecesi

  ..... ..... .....

  Henüz vakit varken, gülüm,

  Paris yanıp yıkılmadan,

  henüz vakit varken, gülüm...

  Parisliler, Parisliler,

  Paris yanıp yıkılmasın.."

  --Ankaralılar, Antalyalılar, ......, ........ 'da yanıp yıkılmasın!..


Yorum Yap