KOLERA GÜNLERİNDEN KORONA GÜNLERİNE

 • Konuk / İbrahim Uysal

  Konuk / İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  24 Mart 2020 /   611 Okunma

  KOLERA GÜNLERİNDEN KORONA GÜNLERİNE


  Kolora Günlerini değil de, Korona Günlerini yaşayınca insan, ister istemez bir biraz dağılıyor. Ve okur yazar olmanın yararı olsa gerek, Erol Çevikçe'in "DAHA İYİMSERİM Siyasi Özeleştiri"sini, Serdar Şahinkaya'nın ""Bir Hesaplaşma: 1930 Sanayi Kongresi, Öncesi ve Sonrası. CUMHURİYET İKTİSADINDA MAKAS DEĞİŞİMİ. Sömürge Ekonomisinden Halkçı Ekonomiye"sinesini, "YÖNETİMİN YAZILI OLMAYAN KURALLARI"nı ve David Passing'in "2050" sini okudum, yeniden gözden geçirdim.

  --Iıı, kafamda istediğim sorunun yanıtını bulamadım. Bireden, Korona'dan, Kolera aklıma geldi.

  --Biraz şahsına mahsus olmam, evde sınırlı mahsur kalamam gibi asiliklerim olsa da, sonunda yine de dizini kırıp oturuyorsun evde.

  --Kitaplar arasından Gabriel Garcia Marquez'in "Kolera Günlerinde Aşk/ El Amor en Los Tiempos del Colera"ını buldum ve karıştırdım.

  --Bu aralar sanal ortam paylaşılanlarında "Evde Kal" kampanyası ile ilgili gır gır paylaşımlar gırla gidiyor.

  --Yok daha fazla evde kalırlar ile ilgili binbir türlü sorun, espiriye meze oluyordu. İyi de "evde kal"ınca, kavgalar, gerginlikler, ayrılıklar oluyor da, acaba "aşk" ne alemdeydı?

  --Çünkü insanların işi olmayınca, kafaları zihni sinir işlere çalışır. Bazıları sakin sakin kendini, sevdiğini düşünürken, bazıları da işten güçten vakit bulamadıkları için bir kenara koydukları aşk, sevgi konuları salim kafa ile düşünmezler miyidi?

  --Derken, "Kolera Günlerinde Aşk"ın konusuna takıldım.

  --Roman'ın üç önemli kahramanı var. Postacı-Telgrafcı Florentino Arıza, Telgrafı gelen, bu vesile ile Florentino'nun pencereden görerek aşık olsuğu Fermina Daza ve kaderin ortaya çıkardığı (şanslı-şanssız?) Doktor Juvenal Urbino.

  --MARQUEZ, Kolera Günlerinde Aşk Romanını19. yy'ın sonu ile 20.yy başında geçirir. Florentino Ariza'nın Fermina Daza’ya olan saplantılı, tutkulu aşkının öyküsü 51 yıl 9 ay 4 gün süren sabırlı bekleyiş ve kavuşma üzerinedir.

  --Olay, 20. yy'ın başlarında saylır. O günler Kolera Günleridir. Ve bir aşk vardır.

  --Bu günler ise, Korona Günleri, 21.yy'ın başı.

  --Karantina, "evde kal", sokağa çıkmak yasak, gibi yaşamın sınırlandığı bu günlerde de, ortalıkta bilemem de, sanal ortamda fırtınaların koptuğunu sanırım.

  --Nereden mi bilirim. Kolay, ben TV'de zapping yaparken görüyorum, isteyen ayrıntıları malûm kanalların kuşluk-öğlen-öğlen üstü kuşaklarını bir izlesinler. Ne Marquez'e taş çıkartacak öyküler görürler.


Yorum Yap