PAŞA OĞLU, HALKÇI ERDAL İNÖNÜ OLMAK!!...

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  7 Kasım 2019 /   1279 Okunma

  PAŞA OĞLU, HALKÇI ERDAL İNÖNÜ OLMAK!!...

  Şu insanoğlu var ya, çok enteresandır vesselam. Dokunamadıklarımıza hayran oluruz, dokuduklarımızı da yer bitiririz. O yüzden, be dokunduğumuz Erdal İNÖNÜ'den söz etmek istedim. Şu pabucunu kendi giyen Paşa oğlundan.

  ---1923'de kurulan Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Babalardan birinin oğlu olarak,1926'da dünyaya geleceksiniz;

  ---İlk ve Orta Okula mahallelerinde ki okullarda bitirdikten sonrada Liseye, Ulus'da ki Gençlik Parkı, Opera Binası ve Hergelen Meydanı (Hergele Meydanı)yakınında ki Gazi Lisesine gideceksiniz;

  ---Oradan da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümüne gidip dünyanın en ünlü fizik Bilim İnsanlarından birisi olacaksınız.

  ---Ekip arkadaşlarınız ile bulduğunuz kuramlar ile de bilim dünyasına adınızı altın harfler ile yazdıracaksınız.;

  ---ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinde değişik akademik ve idari görevler yaptıktan sonra da TÜBİTAK'ın İstanbul'daki bir araştırma Merkezinin Müdürü olarak çalışırken;

  ---Amerika'nın o zamanki görevlilerinden Karanlıklar Prensi lakaplı Richard Perle ve Poul Henze'nin ABD'de Başkanı Jimmy Carter'e, "Y/Our Boys have done it!..." (BİZİM/SİZİN OĞLANLAR BAŞARDI!.." sözü ile ilettikleri 13.EYLÜL.1980 DARBESİni yaşayacaksınız;,

  ---Artık, devletin kurucu partisi CHP dahil bütün partilerin kapatılıp, siyaset ve siyaset adamlarının siyasi çalışmaları yasaklandığı; ABD tarafından ILIMLI İSLAM PROJESİNİN ÖNÜ AÇILARAK, YÜRÜ YA KULUM!.. denildiği günleri göreceksiniz;

  ---Siyasetin tam göbeğinde ki bir ailenin oğlu olan Bilim İnsanı Erdal İNÖNÜ'nün siyaset ile ilişkisi bu günlere denk gelmektedir.

  ---PAŞALARIN, PAŞA PAŞA KURUDUKLARI SİYASİ PARTİLERE İZİN VERİLMİŞ, SÜLEYMAN DEMİREL, BÜLENT ECEVİT, ALPARSLAN TÜRKEŞ, NECMETTİN ERBAKAN VE DENİZ BAYKAL gibi siyasilerin Zincirbozanlardan başlayan siyasi yasakları devam ederken,

  ---Sol ve Sosyal Demokrat çevre Erdal İNÖNÜ zorla siyasetin içine çekilerek Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP)'in kurucuları arasında yer alması sağlanmış ve Genel Başkan yapılmıştır.

  ---12.Eylül Faşist yönetimi, Erdal İNÖNÜ başkanlığında ki SODEP'i "sakıncalı bulup siyasi yasaklı yaparken; soldan sadece Necdet CALP'in Genel Başkan olduğu Halkçı Parti (HP)'ye seçimlere katılma izni vermiştir.

  ---HP ve SODEP'in Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) olarak birleşmelerinde etkin rol oynamış ve Genel Başkanlığını da yapmıştır.

  ---O dönemde kurulan Koalisyon Hükümetlerinde Dış İşleri Bakanlığı-Başbakan Yardımcılığı ve Vekaleten Başbakanlık da yapmıştır.

   

  ---Siyaset, siyasi mücadele ile yapılan bir eylemdir. İlkeleriniz, ideolojiniz ve inanmışlığınızın da olması gereklidir. Erdal İNÖNÜ'nün şanssızlığı, böyle zorlu parkurları, ilişkileri olan bir sürecin içerisine dönemin koşulları gereği itilmesidir. HAYIR diyemeyecek olduğu siyasi bir sürecin içinde bulmuştur kendisini. Ve o naif kişiliği ile hiç de sevmemiştir siyaseti.

  Bunu açıkça söylemekten de çekinmemiştir.

   

  Türk Sol-Sosyal Demokrat Siyaset içerisinde ki yeri ve yaptıkları asla unutulmayacaktır.

   

  Alçak gönüllü, komplekssiz ve kibirsiz hali, onun olağan hali idi.

  İşte böyle, adam gibi adamlık

  ANADAN DOĞMA OLUR, SONRADAN GÖRME DEĞİL!..

   

  Yıllardan 2007,

  Gün, 31.Ekim, o güzel insanı sonsuzluğa uğurladığımız olmayasıca gün!..

   

  IŞIKLAR İÇİNDE OL EY GÜZEL İNSAN!...


Yorum Yap