Prof.Dr CEVAT GERAY'ı Nasıl Tanıdım

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  10 Ağustos 2019 /   1460 Okunma

  Prof.Dr CEVAT GERAY'ı Nasıl Tanıdım

  Yaşam, yaşam senfonimizin içinde ki tesadüflerin bir konçertosudur. Hep bir şeyler, birleri ile yaşar, çalar söyler, dinleriz namelerini bazen tek başımıza, bazen de hep birlikte.

  --Nedenini ve niçinini zaman ile anladım ama benim yaşam konçertom, biraz da tesadüflerin art arda dizilmesi imiş.

  --Oysa ne güzeldi Torosların bir ovasına bağdaş kurmuş bir köyde doğmuştum. Hani ekmek elden, su da sahiden o zamanlar Söğüt Gölündendi. Gencer yaylasından, Gürleyik’ten geleni saymazsak.

  --"Eee artık Üniversiteye git artık" dediklerinde, asıl yaşam senfonisinin çalmaya başladığını konçertolardan öğrenecektim.

  --Üniversite bitmiş, Ankara'da kalmak gerekmişti. O zamanlar, isminin önüne bu günkü unvanlarını daha sıralamamıştı bana iş konusunda referans olan sevgili Hocam.

  --Bugünün Prof.Dr.Metin Gürkanlar'ı, o zamanlar Avukat, Hukukçu ve Yönetici Metin Gürkanlar idi.

  --Bana Ankara'ya gittiğinde "SBF'nin Dekanı Prof.Dr. Cevat GERAY'ı gör, selamımı söyle, sana yardımcı olur" demişti

  --Cevat Hoca benim ile ilgilendi ama o zamanlar yapılacak pek de bir şey yoktu, ama benim yaşamıma girmişti.

  --Aradan yıllar geçmiş ben, bazen ayrılan, bazen de birleşen bir Bakanlıkta başlamıştım çalışmaya. Yine başka bir Hocam'ın (Prof.Dr. Emel Doğramacı) referansı ile.

  --Sağ iktidarlar, koalisyonlu sol iktidarlar dönemi başlamıştı. Ben de o zamanlar Bakanımız Mesut Yılmaz'ın imzası ile atanmıştım o görevime. (Ne acıdır ki, o kadar bürokratik yaşamımda , son 7 yıllık sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığı dönemi atamam hariç, hiç bir solcu bakanın döneminde bir üst kadroya atamam yapılmamıştı ne yazık.

  --Zaman zaman hızlı söylemleri ile gündeme gelen bir Milletvekili Bakanımız olmuştu ama, eyyamcılar ve gammazcılar sayesinde bendeniz de "FAŞİST" olup yaftalamıştım. Bu gün ben hala soldayım da, beni suçlayanlar kim bilir nerede?

  --Bakanlık Binasının girişinden sekreterime telefon gelmiş, "Cevat Geray diye bir hoca gelmiş, Müdür bey ile görüşmek istiyor" diye. Sevgili sekreterim Derya (ABD'de kulakların çınlasın) geldi: "Efendim Cevat Geray Hoca gelmiş " diye.

  --Kendisini asansör kapısında karşılamamdan rahatsız olmuştu ama, içinden de sevindiği belliydi.

  --Yaşam ne garip şey diyecek olsam, Ahmet Kaya'nın, annesine sorular sorduğu "ŞAFAK TÜRKÜSÜ" isimli türküsü gelir aklıma.

  --Hoca beni tanımamıştı ama ilgimden de memnundu.

  --Üst düzey Türkiye Bürokrasinin büyük çoğunluğu öğrencisi idi. O ihtişamlı Hocanın ağzından söyleyeceğini bir türlü alamıyordum. Biri iki bardak çay derken üzügün bir ses tonu ile.

  --"Bak oğlum, ben buyum, (o zamanlar yeni bir evlilik yapmıştı) ve eşim de çalışmak istiyor ama iş bulamıyorum. Bazı Bakanlara söyledim ama, henüz bir yanıt gelmedi. Bir yerde, senden bahsettiler, git o senin işini halleder dediler ve ben de geldim"

  --İnanılmaz bir şeydi. Belki bu yazıyı okuyan bazıları için çok garip gelecek ama, sayfamda önceden çalışma arkadaşlarım var, onların bazıları anımsayacaktır. Koskoca SBF'in Cevat Hocasının sorunu ben kıytırık müdür çözecektim.

  --Ve çözdüm de. Hoca da çok mutlu olmuştu. İş bittikten sonra, ben de kendisine daha önce Metin Hoca aracılığı ile geldiğimi ve kendisi özel olarak da tanıdığımı anlattım. O zaman yapacak bir şey yoktu ama, yine de biraz buruktu ama mutlu olmuştu.

  --Daha sonra Hoca ile nerede ve ne zaman karşılaşsak onda ki yerim çok özeldi.

  --Hocam çok özel bir insandı. Eşinin iş durumundan dolayı, sanki bana bir minnet borcu varmış gibi davranırdı. Oysa yaptığım onlarca işten biri idi benim için.

  --Ama sevgili Hocam, o kocaman cüssesi ve karizması ile beni ezmemek için sanki bir kuş oluverirdi, beni görünce. Ama bu koskoca Cevat Geray idi. Bu ilgiyi hak etmediğim demeyeceğim ama, hocamın göstermesine gerek yoktu ki. Biz onun için ne yapsak her zaman biraz eksik olurdu oysa.

  --O yüzden uzun yıllar, sevgili Hocam ile zorunlu karşılaşmalar dışında hep ondan beni görmemesi için uzak dururdum.

  --O koca Dev Adamın ihtişamlı saygınlığı karşısında ezilmemek için. Bilmem ki, o günler, ona bu konuda "ipe un serenler" bu gün onun için ne muhteşem anılar anlatıyorlardır!..

  --Yaşamak, nefes alıp vermek, yemek içmek değil. Yaşmak, bu dünyadan göçüp gitsen de, ağırlığın ve saygınlığın altında hala birilerine kendini anımsatmak olsa gerek.

  --Değil mi sevgili Hocam Prof.Dr. Cevat Geray.

  --Sevgili Prof. Dr. Metin Gürkanlar Hocam, belki şu an derste olabilirsin ama, kulakların çınlasın emi!..


Yorum Yap