SPOR SALONUNDAN, UKTAŞ KONGRE MERKEZİNE

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  29 Nisan 2019 /   1475 Okunma

  SPOR SALONUNDAN, UKTAŞ KONGRE MERKEZİNE

  Bazen tarihe not düşmek gerek. BİZ BÜYÜDÜK DE KİRLENDİ DÜNYA. Habitat II'yi, İstanbul'da O yıllar çalıştığımız Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri DÖSİMM'in bir şirketi olan UKTAŞ sayesinde biz yapmıştık.

  --1960'lı yıllar. Dünya'da çok hızlı bir çevresel değişim ve dönüşümler yaşanıyordu. İnsan, çevre, doğal yaşam sivil toplum çevrelerinden sonra, resmi kurumların, Devletlerin de ilgisini çekmeye başlamış, bu sayesinde önlemler alınmaya başlanmıştı

  --Birleşmiş Milletler(BM) bağlı, İNSAN ÇEVRE KONFERANSI

  İlk olarak 1972 yılında Stokholm’de gerçekleştirilir.

  --İnsanın doğada ki yerinin öneminin kavranması ve kavratılması amacı ile BM tarafından ilk olarak 1976 yılında KANADA-Vancouver’da Habitat-I Konferansı yapıldı.

  --1996 yılına gelindiğinde ise, bu duyarlılık sayesinde, HABİTAT II organizasyonu, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı olan Habitat II, 3-14 Haziran 1996 tarihlerinde İstanbul’da; Genel ve yerel yönetimlerin yanı sıra özel sektör temsilcileri, STK'lar, araştırma ve eğitim kurumları ve birçok medya kuruluşunun büyük desteği ile yapıldı.

  --1978 yılına gelindiğinde ise, BM İnsan Yerleşimleri Merkezi (UNCHS) kuruluyor. O yıllar Dünya nüfusunun üçte ikisi kırsal kesimde yaşıyor. Dolayısı ile, kentleşme ve kentleşmeye bağlı sorunların henüz günümüzdeki önemine erişmemiş olsa da BM-HABITAT organizasyonuna daha çok önem veriyor.

  --199’lı yıllara gelindiğinde ise, BM'nin İnsan yaşam alanlarına ilişkin duyarlılığı artıyor ve HABITAT PROGRAMI çerçevesinde 1991 yılında konut göstergeleri programı ile konut sahipliliği, kaçak konut, konut ihtiyacı, konut arz ve talebi ve evsizler başlıkları altında veriler toplamaya ve yayınlamaya başlanıyor.

  --1993 yılından itibaren ise insan yerleşmelerini güncel olarak ölçmek üzere kentsel göstergeler programına dönüşen “HABITAT Göstergeler Programı” Habitat konferanslarında ve hazırlık toplantılarında “Ulusal Raporlar” için karşılaştırtılabilir veri standardı oluşturuluyor ve bir kılavuz hazırlanıyor.

  --Bu tarihten sonra, Türkiye'de de yaşanılabilir bir çevre için duyarlılık artıyor ve sivil toplum bu konuya öncülük ediyor.

  --O yıllar, "TÜRKİYE İSPANYA OLMASIN, SAHİLLERİN BETONLAŞMAMASIN" diye de bir kampanya başlatılıyor.

  --Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel'inde istekleri ile o yılların SHP, CHP, ANAP, DYP Hükümetleri'nin aktif icraatları sayesinde konu gündemde tutuluyor.

  --Türkiye Birleşmiş Milletler UN-HABITAT, sürdürülebilir insan yerleşimleri oluşturulması ve herkes için yeterli konut sağlanması yönünde oluşturulmuş bir Birleşmiş Milletler Programıdır. 20 yılda bir konferans düzenleyerek tüm dünyada sürdürülebilir kentsel gelişmeye yönelik gündemi belirler. İlk Konferans 1976 Yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleştirilmiştir.

  --20 yılda bir yapılan bu konferansa(HBİATAT II) da, Türkiye 1996 yılında ev sahipliği yaparak, “Yaşanabilir Kentler” kavramı VE ÇEVRE DUYARLILIĞINA önemli bir katkı sağlamıştır.

  --HABİTAT II Konferansının Türkiye'de yapılmasına karar verilmiş ama, her zamanki gibi hiç bir hazırlık yapılmamıştı.

  --İspanya'nın Sevilla kentinde yapılan EXPO 1992'ye de benzer şekilde hazırlanmıştık ülke olarak.

  --1996 Haziran'a bir yıldan fazla zaman var ama, ne organizasyonun yapılacağı yer, ne yapacak kurum vb her şey ortada. Sadece bilinen toplantı Türkiye'de yapılacak ve Türkiye Ev sahipliği yapacak.

  --Başbakanlık bünyesinde toplantılar, toplantılar ve en sonunda, tanıtım ve organizasyon diye iş, Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının üstünde kaldı.

  --Bir yandan bu işleri yapacak, bir şirketin kurulması için (UKTAŞ- ULUSLARARASI KONGRE SARAYI TESİSLERİ İŞLETMECİLİĞİ TİC.A.Ş.) çalışmalar sürdürülüyor, diğer yandan da, İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR SPOR SALONU, Turizm Bakanlığı DÖSİMM işletmesine, işletme devri yapılıyor.

  --Lüfti Kırdar Spor salonu bir yandan onarılıp, tadilatlar yapılıp kısa sürede, LÜTFİ KIRDAR KONGRE VE SERGİ SARAYI'na dönüştürülürken, bir yandan da DÖSİMM'in Antalya BELEK TURİZİM MERKEZİNDE Kİ su ve kanalizasyon işlerini yapan ve şimdi ANTALYA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNE devredilen işletmenin o zamanki işletici şirketi, TURAŞ bünyesinde yeni bir şirket, UKTAŞ AŞ'yi kurmaya çalışılıyordu.

  --Mart, Nisan, Mayıs derken Haziran geldi ve 3 haziran 1996 günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Saray'ında, UKTAŞ'ın işletmelerinde Uluslararası Dünya, HABİTAT II Organizasyonu, çok büyük Uluslararası katılım ile yapmıştık.

  --ANTALYA'NIN DAHA ÇOK BETONLAŞMASINA, DOĞAL ÇEVRESİNİN BOZULMASINA İZİN VERMEMEK İÇİN, bir şey yapmalı. Hemen şimdi.

  --Bilgi ve deneyimler, hem zaman kazandırır, hem israfı önler başarı sağlar ama yönetim ekibin de ilkeleri olmak kaydıyla.

  --Antalya 31 Mart'ta böyle bir olanağa kavuşmuştur. Resmi kurum ve kuruluşlar ile birlikte, Sivil tolum da, ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YENİ YÖNETİMİNİN bu süreçlerin içinde, yanında yer almalı ve olmalıdır.

  --BAŞKA ANTALAYA YOK!.. Antalya'nın çevre ve doğasının daha fazla bozulmasına, kirlenmesine, betonlaşmasına izin verilmemelidir.(?! )

  --Karar sizin!..


Yorum Yap