Kaderimiz mi?

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  5 Haziran 2015 /   2157 Okunma

  Kaderimiz mi?

   

  Günler günleri kovaladı ve nihayet seçimlere 2 gün kaldı. Sizler bu yazıyı okuduktan sonraki günde oylarınızı kullanmaya gideceksiniz.

  Geçtiğimiz seçimler de kime verdiğinizi bilemem ama geçmiş seçimlerde verdiğiniz parti sizi hayal kırıklığına uğrattı ise bu seçimlerde aynı partiyi denemek hatayı tekrar etmek olmaz mı?

  Hele  geçmiş seçimlerde verdiğiniz parti iktidar partisi ise ve sizler bu partinin başarısız olduğuna inanıyorsanız, hala oy veriyorsanız yanlız kendi kaderinizle mi oynuyorsunuz? Ülkemizin de kaderiyle oynamış olmuyor musunuz?

  Hem iktidar partisinden şikayet edip tekrar oy vermek... Ne olur sizce dostlar?

  Devletimizin bütün organları ile oynamış, dokusunu bozmuş ve güçsüz bırakmış bir iktidardan daha ne bekliyoruz?

  Hükümet, devlet demek değildir. Hükümetler gider, başka bir hükümet gelir. Ama devlet kalıcıdır. Kendini devlet sanıp, her yaptığı işlem, eylem üstünden toplum üstünde baskı kurmaya çalışan iktidarlar diktatörleşirler.

  Belli bir noktadan sonra topluma bir şey veremez duruma gelirler, kadükleşirler. Bir şey üretemezler ve kendi içlerine dönerler ve de kendilerini beslemeye başlarlar. Toplumla olan bağları kopmaya başlar. Toplum üstündeki baskılarını daha da artırmaya başlarlar.

  İktidar gücünü elerinde tutanlar, belli bir süre sonra 'Hubris sendromu ya da nam-ı diğer “güç ve iktidar hastalığı” hastalığına yakalanırlar.

  “Peki liderleri saran bu hastalığın belirtileri nelerdir? Onlarla yakından tanışırsak belki çevremizde neler olup bittiğini anlayabiliriz. Owen’in araştırmalarına göre, 10′un üzerinde belirti saymak mümkün ama ben hepsini şu şekilde özetlemeyi tercih ediyorum:

  1- Dünyayı bir arena gibi görme ve arena içerisinde güç kullanma;

  2- Ulusla özdeşleşme ve ulusun menfaatlerini kendi düşünce ve istekleriyle bir görme;

                3- Kendini aşırı derecede beğenme eğilimi gösterme;

  4- Kendi kararlarına aşırı güvenme ve eleştiri kabul etmeme;

  5- Cezalandırılacağına inanmama;

  6- Devlet içerisinde herkesi kontrol etme, her rolü üstlenme;

  7- Kendi düşüncesini ön plana koyma ve kararlarının iyi ya da kötü sonuçlarını ölçmeme.”

  Yukarıda 7 maddede anlatılanlar size birisini tarif ediyor, değil mi? Böylesine çılgına dönmüş birisinin yönetiminde hala idare edilmek istemiyorsanız ve kendi iradeniz ve düşüncelerinizle doğru karar vererek, KADER gibi dayatılan bu iktidarı oylarımızla değiştirelim.

  Geliniz iktidara oy vermeyelim gitsinler.

  Tehlikenin farkında mısınız!

  Tepkisiz Toplum, Etkisiz Toplumdur!

   

   


Yorum Yap