Demokrasinin İpi!

 • Konuk / Serdar Kocaoğlu

  Konuk / Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  31 Aralık 2016 /   1839 Okunma

  Demokrasinin İpi!

   

   

  Yeni yıla girerken endişeler içerisin de bir toplum olduk.Mevcut demokrasimizin eksikleriyle beraber yaşaması gerekir.Ülkemizin demokrasinin gelişmesi  için ve toplumsal barışın gelişmesi  gerginliklerin azalması toplumun bir ve bütün olması gerekir.Bu bütünlüğün sağlanması için gerek yöneticilerin,siyasi partilerin sivil toplum örgütlerinin öncülük yapması gerekmektedir.

  Ülkemiz şu anda  tıkanma noktasına gelmiştir.Ülkemizin bir tarafında  güneydoğu bölgesinde terör eylemleri yaygınlaşmış  ve kilitlenmiştir.Diğer yandan da Ortadoğu da,sürmekte olan  Suriye iç savaşına taraf olmadığımız halde koşulları belli olmayan  ucu açık bir şekilde kendimizi çatışmanın içerisin de bulduk  ve de hergün  şehit haberleri gelmektedir.

  Bu sıkıntılarımız yetmiyormuş gibi hiç gerek yokken ülkemizin yönetim şeklini değiştiren  başkanlık sistemi altında anayasa değişikliği için düğmeye basılmıştır.Eğer bu değişiklikler meclisten geçerse ve de referanduma gidilirse  vatandaşımız kendi elleriyle kendi egemenlik hakkını; milletvekilleri vasıtasıyla  kullanılması hakkını, bir kişiye verip vermemek konusun da karar noktasın da bırakacaktır.

  Ülkemizin bir tarafta terör,diğer tarafta Suriye sınırındaki  durumumuz ve de anayasa değişikliğiyle bir idam sehpası üzerinde   durmaktadır.

  Bu idam sehpasında ki, ipin ucu vatandaşın kendisin de;ya oy verirken evet diyip kendisiyle birlikte toplumu intihara sürükleyecektir ya da ‘ Egemenlik  kayıtsız ve şartsız olarak ulusundur’ diyerek kendi ulusal ve egemenlik hakkını kişiye devretmeyecektir.

  Vatandaşlarımız elindeki oy hakkını ve oy makasını kullanarak ya  ipi kesecektir.Ya da idam fermanına  evet diyerek  toplumun ve kendisinin  idamını kabul edecektir.

  O zaman oylarımızın değerini bilerek kullanalım ve 2010 daki ‘yetmez ama evet ’çiler gibi pişman olmayalım?

  En iyi karar doğru verilen karardır.

  Haydi bakalım görelim.

  Herkesin  yeni yılını kutlar aydınlık günler dilerim!

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!

   

   


Yorum Yap