Ulaşımda yeni dönem ve engelliler

 • Konuk / Serdar Kocaoğlu

  Konuk / Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  6 Şubat 2017 /   1768 Okunma

  Ulaşımda yeni dönem ve engelliler

   

   

  Antalya  Büyükşehir denetiminde, yapılan  toplu taşıma da yapılan değişiklikler 1 Şubat 2017 tarihi itibarıyla başlamıştır.Antalya merkezdeki toplu taşımanın bir kısmı Büyükşehir ait araçlar ve halk otobüsleri ile yapılmaktaydı.Geri kalan taşıma ise midibüslerle yapılmaktaydı.

  Büyükşehir tarafından yeni yapılan uygulamayla 2 adet midibüs birleşerek bir otobüs alarak toplu taşımdaki araç sayısı azaltılmış ve de bir defa da taşınacak olan insan sayısı artmıştır.

  Biz engellileri ilgilendiren boyutu ise yeni alınan araçlar da; engelliler uygun oturma yerleri ,işitme engelliler için duraklar arası uyarı sistemleri,görme engelliler için sesli uyarı sistemleri,ortopedik engelliler için tekerlekli sandalyeye uygun konumlandırmalar,rampalar olup olmadığıdır.

  Geçmiş yıllarda halk otobüslerinde alındıktan sonra gördüğümüz gibi yukarıda saydıklarımızın çoğu yoktu. Sadece orta kapıda rampa ve otobüsün alçalması vardı.

  Kapısın da engelliye uygun logonun olması yeterli olmuyor.

  Yeni otobüslere bakalım saydığımız eksiklikler devam ediyorsa, bizler gene bir fırsatı daha kaçırmış oluyoruz.

  Hem turizm kentiyiz diyoruz, uluslar arası etkinlikler düzenliyoruz,gene bir yanımız eksik kalıyor.

  Şehrimizdeki toplu taşıma uygulama ve karar vericileri gene kendi bildiklerini uyguladılarsa, bizler gene bir başka baharı mı bekleyeceğiz dersiniz?

  Görelim bakalım!

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!

   

   

   

   

     


Yorum Yap