TEKERLEKLİ SANDALYE!

 • Konuk / Serdar Kocaoğlu

  Konuk / Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  1 Mart 2015 /   2456 Okunma

  TEKERLEKLİ SANDALYE!

  Bilindiği üzere engelli arkadaşlarımızın bir kısmı yaşamlarını zorunlu sebeplerinden dolayı yaşamlarını tekerlekli sandalye de idame etmektedirler.

  Bu arkadaşlarımız bunu istese de ,istemese de  bu onların yaşam biçimidir.Onlarda  koşup eğlenmek,istediklerini gerçekleştirmek; engellerle karşılaşmak istemezler bu onların  yaşam biçimidir.Bu koşullara rağmen mücadeleden kaçmazlar.

  Şu sıralarda T.B.M.M  görüşülmekte olan iç güvenlik yasa tasarısının gecen  ya da geçecek maddeleri o kadar handikaplarla doludur ki;sanki demokratik bir ülke de, değil de;Zambiya,Mozambik gibi Afrika ülkesinde yaşıyoruz sanıyor insan kendini ve şaşırıyor.

  İsterseniz bazı maddelere bir göz atalım!

  Mahkeme kararı olmadan göz altına alma,üst baş aramasında gene mahkeme kararı olmadan tamamen soyma,kişinin yada kişilerini güvenliği için tedbir için uzaklaştırma,birinin evinin camını kırdı gibi gerekçelerle “silah kullanarak” kişi canını yasal  olarak kıymak vb. düzenlemeler getirilmek istenmektedir.

  Bu yasayla giderek hukuk devletinden uzaklaşmaktayız.Osmanlı dönemindeki ‘Zaptiye Hukuku’ geri gelmektedir.

  Bu yapılmak istenen keyfi hukuktur.Kişilere endekslidir.Hukuk eğitim almış ve hesap verebilen hakimlerin ve savcıların vereceği  hukukun üstün olduğu bir yapıdan;sıradan kişilerin bile vali olabileceği,kaymakam olabileceği,emniyet müdürü olabileceği kişilerin vereceği kararlarla,gözaltındaki kişi işkence görebilecek,bulunduğu mekandan,evden,şehirden uzaklaştırılabilinecek ve bu sırada başına gelebilecek yaşamsal,ailevi sorunlardan ve de bunlardan vahim olanı her herhangi eylemde polis “ bir arabanın camını kırdı diye vatandaşa kurşun sıkarken öldürücü darbe alırsa bu yapılan yargısız infaz bir ‘idam’ olmayacak mı?

  Hani devlet vatandaşın mal ve can güvenliğini sağlar diyor.

  Böyle mi sağlayacak?

  Böylelikle Seçilmişlerin ve yargının yetkileri bürokrasiye devrediliyor.Hukuku devleti ortadan  kalkıyor.

  Ne acıdır hiçbir Cumhuriyet Savcısı ve hakim sesini çıkaramıyor ve de hukuk fakülteleri olmuş sanki guguk fakültesi tık nefes ….

  Bu yasayı Başbakan ve Cumhurbaşkanı  ‘molotofkokteyli ve bonzai’ için çıkaracaklarını söylüyor.

  Bu sebep  pek inandırıcı gelmiyor.

  Bu yasayı çıkarmakta çok acele ediliyor nedendir acaba?

  Toplumsal  muhalefetten ve demokrasiden mi korkuyorlar da bunun için mi vatandaşı “tekerlekli sandalyeye” oturtup evlerine ve kapatmak için mi;yoksa ‘hukukun üstünlüğünü değil  üstünler hukukun’öne çıkarmak için mi iç güvenlik yasasını çıkarmak istiyorlar.?

  Neyden korkarlarsa korksunlar halkın demokratik gücü olan oyla 7 Haziran da kendini gösterecektir.

  Demokrasiyle geldiler ve  demokrasiyle gidecekler ,ayaklar altına aldıkları bu  Hukuk devleti onlara çok gerekecek  daha çok……

  Toplumlar kendi güçlerine inandıkları zaman güçlü ve iktidar olurlar.

  Öyleyse Tehlikenin Farkına Varalım.

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap