Demokrasi mi?

 • Konuk / Serdar Kocaoğlu

  Konuk / Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  22 Temmuz 2017 /   3334 Okunma

  Demokrasi mi?


   

  Yaşam devam ediyor?

  Kimimiz işini düşünüyor?

  Bazılarımız çocuklarının geleceğini düşünüyor? Sokağa çıktığımız zaman insanlar düşünceli, endişeli vatandaşların suratın da bir gülücük yok,içten gelerek kahkaha atan hiç rastlayamıyoruz.

  Çünkü toplum endişeli, sokağa çıktığımız zaman insanların birbirine sanki kavga edecekmiş gibi bakıyor?

  Çünkü vatandaşın sorunlarını çözmesi gereken kurumlar bile birbiri ile kavgalı, vatandaş ile kavgalı bir görüntü vermektedir?

  Devletin organları dengeli davranmazsa, görevlerini gerektiği şekilde yerine getirmezse, vatandaşla devlet arasındaki bağ nasıl sağlıklı bir şekilde gelişecektir?

  En yakın örneğin HSYK yapısına  bakabiliriz.12 Eylül 2010 referandumunda değişiklik yapıldı, olmadı 17-25  aralık operasyonundan sonra tekrar değişti ,en son  olarak 16 Nisan anayasa referandumundan sonra değişti?

  Adaletin çatısını oluşturan atamaları yapan bir kurumla bu kadar oynanırsa, oradan oluşan yapıdaki mahkeme hakimi nasıl sağlıklı karar alabilecek;savcısı nasıl kovuşturma ve soruşturma yapabilecek?

  Adaletin sağlıklı olmadığı toplumlarda vatandaş kendi adaletini bulmaya çalışırsa toplumsal yozlaşma ve çatışmalar artar.

  Ekonomik yatırımlar dengeli olmazsa,tarım desteklenmezse işsizlik periyodik olarak artmaktadır.? İş adamı kendi geleceğinin göremezse; işini geliştiremez duruma düşer; ekonomimizin dışa bağımlılığı artığı için  de döviz açığımız artmaktadır.

  Okulu bitirip iş bulamayan,adalet arayan bulamayan, devlet kurumları kendi varlık nedeni olan vatandaşı ile kavgalı  olan toplumsal yapıdaki vatandaşın ruh  hali de bozulmaktadır.

  Ve böyle bir ortamda zaten kör topal olan demokrasimiz de yok olmaktadır ve gerçek anlamını yitirmekte dudak demokrasisine dönüştürülmektedir.

  O  zaman demokrasi mi?

  Soruları artmakta,cevap bulamadığı için, gelişemeyen demokrasimiz de kadükleşmektedir.

  O zaman…….

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap