Şarampol Halleri

 • Konuk / Serdar Kocaoğlu

  Konuk / Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  15 Mart 2017 /   1643 Okunma

  Şarampol Halleri

  Her günümüz birbirinden farklı geçiyor.Fakat zaman  hızlı geçiyor?

  Tam bundan bir sene  önce şubat ayın da tonguç caddesinin batı tarafından de yol inşaatı başladı ve hala devam etmektedir.

  Geçtiğimiz  yıl 12 mahallenin muhtarlıkların da oylama yapılarak,çıkan sonuca göre projeye başlanmıştır.Her ne kadar proje öncesin de yeterli açıklama yapılmasa da,mahallede oturanların %10 katılımıyla oylama yapılmıştır. 

  Mevcut proje göre bir yandan Tonguç kavşagın da hala yol inşaatı devam etmektedir.

  Bir yandan da trafiğe kapatılan  mark antalyadan sigortaya kadar bölüm de ise daha 2 ay evveline kadar inşaat işleri çok yavaş gidiyor.Çünkü kurban bayramından onbeş gün evvel trafige kapatılmasına ragmen binaların boyasının ancak yarısı bitmiştir.Yapılaçak olan süs havuzlarına tam anlamıyla başlanmamıştır.Zemin inşatına daha hiç başlanmamıştır.

  Esnafın bir kısmı ya iflas etmiştir yada taşınmıştır.Dayanabileni de sabrının sonuna gelmiştir.Çünkü ''iş yapamıyoruz işlerimiz düştü, kiralarımızı ödeyemiyoruz ne zaman bitecek bu inşaat,kira paralarımızı kim karşılayaçak'' demektedir.

  Bu proje bittiğinde oturanların otopark sorunları nasıl çözülecektir?Yol trafiğe kapalı olduğu zaman itfaiye ,taşınma gibi ,mal nakliyesi gibi sorunlar nasıl çözüleçektir.?

  Trafiğe kapanan yolun arka taraflarından araba trafiği devam ediyor; ama insanlar kaldırımlar dar olduğu  için yoldan yürümektedir ve herhangi bir yaralanmalı,ölümlü trafik kazası olduğu zaman sorumlusu kim olaçaktır?

  Trafiğe kapanan bölge de araç geçmediği için,toplu ulaşım yoktur.Ancak tranvay vardır.Başka bölgelere gitmek için ya yürüyerek yüzüncü yıla çıkalaçak yada tranvayla muaratpaşa duragına gidileçektir.

  Trafiğe kapanmadan önce bir iki hatta olsa,tonguç caddesinden midibüsler geçmekteydi.Tonguç trafiğe açıldığın da gene bu hatlar çalışaçak mıdır.?

  Tonguç caddesinde yeni yapılan kaldırımlar düzensiz, yüksek, egimli,basamaklı engellinin ve yaşlının kullanımına uygun yapılmamıştır.

  Bu yapılmakta olan çokkk güzel olacağı söylenen, proje akşam rüya da görülüp sabah uygulanan  projelerden midir acaba dersiniz.?

  Çünkü bundan yaklaşık on yıl önçe yapılan tranvay şarampolun ortasından geçirilerek esnaf zor durmda bırakılmış ve hala sancılarını çekmektedir.Yaşadı ve hala yaşıyor.

  Yapılan proje yapılmış olanı aratmasın da...

  Şarampol da oturan bire bir yaşayan engelli olarak,yaşadıklarımızı aktarıyorum.

  Tabiki şimdiye kadar olduğu gibi duyan ve gören olursa ve de cevap veren olursa bekliyoruz.

  Anlayana anlamak isteyene kıssadan hisse..

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur.!

   


Yorum Yap