BAŞARININ SIRLARI

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  16 Ocak 2020 /   1352 Okunma

  BAŞARININ SIRLARI

  Yaşam için adeta kutsallaştırılan “ başarılı olmak” kriteri, bazen hepimizi zorluyor. Hatta öyle zorluyor ki; başarıya odaklı yaşamlarımızla, hayatı ıskalıyoruz. Yapmak istediklerimizle, bizden beklenen “ başarı kriteri” arasında sıkışıp kalan hayatlarımız, geriye dönüp baktığımızda, büyük pişmanlıklarla dolu oluyor! Bazıları başarıya kolayca ulaşırken, bazıları neden hiç başaramıyor düşündünüz mü? Ya da hayatta başarılı olmanın sırları nedir?

  Başarılı olmak için uzmanlar diyor ki:
  1-Önce hedef belirleyeceksiniz. Ama hedef belirlerken çıtayı çok yüksek tutmayacaksınız.
  2- İyimserliğinizi koruyacaksınız. Unutmayın her zaman iyimserler kazanır.
  3- Başaracağınıza dair güçlü bir inancınız olacak. Kendine güven başarmanın ilk yoludur.
  4-Hayal gücünüz olacak. Her şey hayal etmekle başlar.
  5-Odaklanma önemlidir. Başarmak istediğiniz hedefe bütün enerjinizle odaklanacaksınız.

  Tabii bir de kadınsı olarak tarif edilen ve küçümsenen içe bakışın yok edilmesi, göz ardı edilmesi önemli. Çünkü kutsal başarıyı ya da günümüzde kutsallaştırılan başarıyı, duyguları işin içine karıştırmadan, ancak bu şekilde elde edebiliriz. Yani bazen başarı, rekabet ve ona bağlı acımasızlığı da içinde barındıran bir olgu. Kabul edelim ki, bizim başarımız, başkalarının başarısızlığı anlamına da geliyor!

  Hiç düşündünüz mü, kadınları, iş ve siyaset yaşamında yeterince başarılı bulmayanlar neyi kaçırıyorlar ya da neyi göz ardı ediyorlar? Kadınlar bu alanlarda ve hayatta niye erkeklerin oyununa tam olarak katılamıyorlar? Çünkü hisleri vardır. Olup biten en küçük şeylere dair hisleri... Bu da hissiz bir dünyada yorucudur elbet. Kadınlar insan odaklı yaklaşımlarıyla daha çok yorulur. Hatta bu yüzden, kadınların erkekler dünyasında, erkekler gibi (!) top koşturamamaları iyidir, çok sağlıklıdır. Başarının esas olduğu bir dünyada, bu sözler kulağa iyi gelmeyebilir. Ama kadınların başarısızlığı (?) insanlık adına iyi bir şeydir. Çünkü asıl başarı; hisli, insan odaklı, mutluluk hedefli olan başarıdır. Başta Kuzey Avrupa olmak üzere kadınların yönetimde ve iş yaşamında var olduğu başarı kriterleri, dilerim bizde de oluşur. Kadınların yönettiği bir dünyada daha mutlu insanlar olacağı örneklerinde de görülüyor artık. Ne diyelim, darısı başımıza. Her alanda daha çok kadının olması dileğiyle.Yorum Yap