BİR GEZİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 • Konuk Yazar/ Aysel Bereke

  Konuk Yazar/ Aysel Bereke Yazı Arşivi
  2 Ağustos 2019 /   1684 Okunma

  BİR GEZİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ  Bir haftalık bir Orta Avrupa gezisine çıktık ailece. Turla çıkılan gezilerin güzel tarafı; yeni insanlar tanımak, belki yeni dostluklar kurmak oluyor. Gittiğiniz gezdiğiniz yerlerdeki insanların yaşamları, kültürel zenginlikleri, bize farklı gelen adetleri, gelenekleri, özellikle yerel yemekleri ve tatlıları, farklı lezzetler ve farklı damak tatları, yaşadıkları şehirler ve o şehirlerdeki yaşam, ulaşım ve kültür olanakları hep insanı düşündürüyor, merak uyandırıyor. Kendi ülkenizle ve yaşam standartlarınızla sürekli bir karşılaştırma yapıyorsunuz ister istemez.

  Bazen çok üzülüyorsunuz bu karşılaştırmalardan, bazen de kendi ülkenizi bazı konularda daha çok beğeniyor ve mutlu oluyorsunuz. Dünya artık hızlı ulaşım ve iletişimle birlikte küçüldü sanki. Artık heryere ve herşeye ulaşmak mümkün. Yeter ki isteyin ve yeterki olanaklarınız olsun. Dünyayı gezip görmek, farklılıkları değerlendirmek açısından da önemli. Bazen kesin hükümler vermeden önce, size söylenenlerle gerçekleri karşılaştırdığınızda, okumanın ve gezip görmenin, insanın ufkunu açtığını farkediyorsunuz. Yani kandırılmanız o kadar da kolay olmuyor!

  Ülkemiz doğal güzellikler açısından gerçekten de çok güzel. Ama bu güzellikleri korumayı ve göstermeyi yeterince biliyor muyuz derseniz; buna cevabım “hayır! “ olacak. Çünkü bu güne kadar bunca yıl gezdiğim gördüğüm ülkelerde, bizimkinin yarısı kadar bile olmayan güzellikleri ve tarihi değerleri çok güzel koruyorlar ve çok güzel pazarlıyorlar turizm yoluyla. Çok misafirperver değiller ama, kuralları var ve o kuralları uyguluyorlar. Bizde çoğu kez kuralsızlık hakim oluyor ki; bu, yabancı turistlerin çok da alışık olmadıkları bir şey! Turizmde “her şey dahil” sistemini bırakmazsak, hem otellerimiz hem de şehirdeki esnaf kazanamaz. Üstelik kaliteli turist de gelmez! Bu gezide de şundan bir kere daha emin oldum; Bizdeki tarih ve doğal güzellik potansiyeli yabancılarda olsa, şimdikinin yüz misli daha fazla para kazanırlardı. İşte bu duruma ve güzel ülkemizin hakettiği turizm gelirini yeterince kazanamamasına çok üzülüyorum. Sanırım bu işi, yabancı ülkeler kadar iyi beceremiyoruz!


Yorum Yap