Demans kafe açılacakmış!

 • Konuk Yazar/ Aysel Bereke

  Konuk Yazar/ Aysel Bereke Yazı Arşivi
  11 Temmuz 2019 /   2183 Okunma

  Demans kafe açılacakmış!

  Muratpaşa Belediye’si “DEMANS KAFE” açacağını duyurdu. Demans hastaları için belki iyi niyetli bir yaklaşım ama, yeterli değil! Birincisi bu tür birinci ve ikinci dönemi yaşayan hastaların çoğu durumunu bilmez ya da kabullenmez. O yüzden de teşhir edilir gibi o kafeye gitmez! Hasta yakınları ise bu işlerin kafede destek verilerek çözülemeyeceğini bilir! Demans hastalığı ve türevleri artık yaşlı olan nüfusumuz için gerçek anlamda bir tehdit olacak sayıya ve boyutlara ulaştı. Hasta yakınları ise yalnız ve desteksiz bırakılıyor bu konuda. Sadece Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümünde Prof. İsmail Tufan ve arkadaşlarının özel çabaları ve yetiştirilen Gerontoloji öğrencileri bu konuda ciddi anlamda programlar uyguluyorlar. Ama bu programların eşgüdümlü olarak her belediye de yapılması lazım. Muratpaşa’dan pek çok insan o yüzden onların açtığı merkezlerdeki ciddi ve bilimsel programlara uymak için oralara gidiyorlar. Oysa Prof. İsmail Tufan’ın ve konunun uzmanı üniversitenin Gerontoloji bölümünün görüşü alınıp ve aynı programlar eşgüdümlü olarak her yerde uygulanırsa, buradan oralara gitmek de gerekmeyecek Muratpaşalılar için.

  Prof. İsmail Tufan ve yaşlılar için uyguladığı programlar, Türkiye’ de ve dünyada Gerontololoji adına takdir edilirken, bunu bizim belediyelerimizin yeterince değerlendirememesi, doğrusu hasta ve hasta yakınlarını da üzüyor! Her yerde eşgüdümlü ve organize bir program uygulanır ve demans hastası insanlar ve yakınları için yapılması gerekenler bilimsel yaklaşımlar ve yılların tecrübesi ışığında yapılırsa, doğru bir iş olur! Yoksa bir şeyi yapmış olmak için yapmak, ne demans hastalarına ne de onlara bakan yakınlarına bir fayda sağlamayacaktır. Konu son derece zorlu ve sıkıntılıdır! Hele bu süreci yaşayanlar için daha da büyük bir problemdir! Çok sayıda gerontolog bütün belediyelerimizde belli bir program dahilinde ve Üniversite’ den Prof. İsmail Tufan Hoca’nın denetimi ve gözetiminde çalıştırılmalıdır.

  Ben şahsen adının “Demans Kafe“ olduğu bir kafeye insanların gideceğini sanmıyorum. Böyle bir kafe düşüncesini de başka bir yerde hiç duymadım. Bana biraz itici geldi. Ama Sayın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın iyi niyetinden hiç şüphem yok. “Engelli kafe” de yaptığı hizmetleri de takdirle karşılıyorum. Muratpaşa Belediye’sinin “insan odaklı” belediyecilik anlayışını ve insan olarak Ümit Uysal’ın iletişimini beğenirim. Ben ve ailem de kendisine oy verdik. Ama “Demans Kafe” olmadı gibime geliyor. Belki konu biraz daha irdelenir ve Üniversitenin ilgili bölümleriyle ve Prof. İsmail Tufan gibi bu alanda dünya çapında takdir görmüş bir hocamızla konuşularak çalışma yapılırsa, çok daha iyi bir iş çıkar Muratpaşalılar için. Bunu Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal’dan bekliyoruz. Umarım engelli çocuklarımız gibi, demanslı yaşlılarımızda Muratpaşa’ da mutlu ve huzurlu olur.


Yorum Yap