UĞUR İNANCI

 • Tayyar ÜNAL

  Tayyar ÜNAL Yazı Arşivi
  27 Ocak 2020 /   1795 Okunma

  UĞUR İNANCI

  BİR varmış bir yokmuş diye başlayalım söze. 1942’nin 22 Ağustos’unda dünyaya gelen bir uğur varmış. Yurdu için, ulusu için, Atatürk ilkeleri için savaşmaya doğarmış.

  1966’DA Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirip aynı yerde İdare Hukuku Asistanı olarak başlamış yaşam görevine. Taç etmiş laikliği, bilimselliği kendisine.

  YAZARMIŞ aynı zamanda. DEVRİM’de, YENİ ORTAM’da, AKŞAM’da, EMEK’te, TÜRK SOLU’nda ve ANT’ta… Yansıtırmış tüm düşüncelerini, tüm içtenliğiyle, tüm dürüstlüğüyle, tüm inancıyla…”Dün dündür, bugün bugündür.” anlayışından yana, yanardöner takımlarından olmamış hiç.

  CUMHURİYET gibi bir ‘gazete’de köşe yazarlığı yapmış; fakat yağdanlık olup köşeler dönmemiş bu Uğur. Çeşmeler akarken kaplarımı doldurayım, dememiş.

  ARAŞTIRMACI Gazeteciliğin en gerçek örneklerini sunmuş bir PULSUZ DİLEKÇE’yle, SUÇLULAR VE GÜÇLÜLER’le, AĞCA DOSYASI’yla, PAPA; MAFYA AĞCA’sıyla, RABITA’sıyla, 12 EYLÜL ADALETİ’yle, BİR UZUN YÜRÜYÜŞ’le, SOSYALİZM VE BAĞIMSIZLIK’la, LİBERAL ÇİFTLİK’le… SAKINCALI Piyade’liğini anlatmış, sakıncasızlığın özelliklerini saymış.  Görüldüğü gibi dönemin en güncel, en kritik, en tehlikeli konularını korkusuzca ele alan, geleceğe bilgi olarak bırakan bir yazarmış bu.

  1979’DA Türk Hukuk Kurumu’nca Yılın Hukukçusu; Çağdaş Gazeteciler’ce yılın Fıkra Dalı Birincisi olmuş. 1980’deSedat Simavi Vakfı’ndan Kitle Haberleşme Ödülü’nü almış. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nce Yılın Gazetecisi; 1984’te Balıkesir Barosu’nca Yılın Hukukçusu; 1985’te Nokta Dergisi’nce Yılın Doruktaki Gazetecisi seçilmiş. 1987’deyine Sedat Simavi Vakfı’nca Basın Ödülü’nü almış bir başarı simgesi olarak yaşamış.

  24 OCAK 1993’te arabasıyla birlikte sonsuzluğa uçurulmuş bu Uğur.

  DOĞRULUĞUN, dürüstlüğün, Atatürkçülüğün, özgürlük ve laiklik tutkusunun, çağdaş ve uygar oluşunun gereği, yurttaşlarının mutluluk ve kurtuluşu uğrunda uçurulmuş sonsuzluğa ‘faili meçhul’lerce.

  ONUN için diyoruz ki: Onun verdiği inançla bir ölür bin doğarız biz; inanıyoruz ki gittikçe aydınlanır geçmişimiz, geleceğimiz. Onun verdiği inançla yazılsın, okunsun!

  ULUSLARI  ulus yapan  UĞURLAR olsun!..


Yorum Yap