Antalya’da Yeni Bir Antalya Kuruluyor... Peki Kaymağını Kim Yiyor?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  9 Haziran 2018 /   2339 Okunma

  Antalya’da Yeni Bir Antalya Kuruluyor... Peki Kaymağını Kim Yiyor?


  2014 yılında Kentsel Dönüşüme girmesi planlanan Kepez ve Santral Mahallelerini kapsayan, yaklaşık 132,7 hektarlık alanın Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilmesi için, 6306 sayılı kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunuldu. Bu doğrultuda proje alanı, 24.11.2014 tarihli ve 2014/7041 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden, 25.12.2014 tarihli ve 29216 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak “Riskli Alan” ilan edildi. Kentsel Dönüşüm Projesi süresince yapılacak/yaptırılacak her türlü iş ve işlemler ile ilgili olarak da 29.12.2014 tarihli Bakanlık onayı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilendirildi. Riskli alan ilan kararı ve Belediyenin projeye ilişkin yetkilendirilmesinin ardından, hak sahipleri ile uzlaşı görüşmeleri sürecine geçildi. Eş zamanlı olarak imar planı revizyonu çalışmaları yürütülerek 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları hazırlandı. Planların bakanlık tarafından onaylanmasından sonra ihale süreci yaşandı ve bölgede kentsel dönüşümü gerçekleştirme işi SUR Yapı firmasınca üstlenildi.

   

  Buraya kadar herşey kentsel dönüşüm adına mükemmel bir görünümde. Ama işte biz Türkiye’de yaşıyoruz ve yaptığımız her projeyi kılıfına uydurup, bir rant kapısı haline getirmeyi başaran nadir ülkelerden biriyiz.

   

  Şimdi ne oluyor, gene neyi beğenmedin demeyin...

   

  Yapılan açıklamalardan proje kapsamında 5073 hak sahibine düşen konut olduğu anlaşılıyordu. 5 Mart 2018 tarihi itibariyle de aşağı yukarı 3000 hak sahibiyle protokol imzalandığı açıklandı. Kuralar çekilerek, proje üzerinde herkes nerede oturacağını gördü. Bu arada hak sahipleri, sahip oldukları metrekareler oranında ya büyük bir daireye, ya da iki küçük daireye sahip olmaktalar.

  Ammaaa... İşin bir de “amma” sı var. Kentsel Dönüşüm projesinin yürütücülüğünü üstlenen SUR Yapı firması bölgede (132 küsur hektar) kaç daire inşa ediyor? Yani projenin tamamı kaç daire? Tam 19 bin... Peki 5073 daireyi hak sahiplerine veren şirket kendi satacağı yaklaşık 14 bin daireden ne kadar kazanacak? Çünkü projeye baktığımızda çok lüks konutların ve iş yerlerinin var olduğu, gerçekten çok şık bir mahalle ile karşılaşıyoruz. Yani buradaki her mülkün satışından bu firma güzel kazanç elde edecek.

   

  Peki şimdi aklımıza gelen soruyu sorup, bitirelim;

   

  Bu firma bunca kar elde edeceği işi kotarırken, hak sahibi olanlara birer daire vermenin dışında, iş yaptığı kente bir katma değer kazandıracak mıdır? Bilindiği gibi TOKİ bile, örneğin İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı arazisini elde ederken, Seyrantepe’de 52 bin kişilik bir stadı inşa etmiştir. Her ne kadar Galatasaray kulübüne kullanım hakkı verilmiş ise de o stad İstanbul kentinin bir katma değeridir. İşte böyle benzer bir katma değeri beklemek de biz Antalyalıların hakkıdır diye düşünüyorum.

   

  Bir de anlayamadığım başka bir konudan bahsedeyim... Kepez ve Santral mahallelerinde inşaat başladı. Yapıların 5-6. Kat seviyesine kadar karkasları yükseldi, duvar örgüleri yapılmakta. Ama geçtiğimiz günlerde bir sayın bakanın ve sayın valinin de katıldıkları ‘Resmi Temel Atma Töreni’ gerçekleştirildi. Şimdi durup dururken bu temel atma töreni ne alaka???? Seçim şovu yapmanın bakalım daha ne şekillerini göreceğiz? Pes demek geliyor içimden.

   

   


Yorum Yap