Nemrut Dağı’na çıkalım

 • Meltem Dikici

  Meltem Dikici Yazı Arşivi
  27 Haziran 2020 /   64433 Okunma

  Nemrut Dağı’na çıkalım


  Yaz ayları geldi ben yurdun dört bir yanını gezmeye başladım. Bir kültür kenti Adıyaman’a yolum düştü. Kebap kokuları yine beni benden aldı. Yaz ayları aman dikkat… Adıyaman turizm açısından da önemli bir yer. Nemrut dağı bölgenin simgesi. Hery yıl binlerce turistin uğrak yeri Nemrut.. Nemrut Dağı eski çağlarda "Kommagene" olarak bilinen, bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü millî park içinde kalan kültürel değerlerdir. Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuştur. Bu anlamda Nemrut Dağı'na "batı ve doğu uygarlığının köprüsü" denebilir. 1987'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır. 

  Kente geldiğinizde sözümün başında da belirttim kebaplar sizi karşılıyor ama bölgenin tarihi dokusu sizi büyülüyor. Güneşin doğuşunu, batışını izlemek Nemrut’ta bir başka güzel. Tavsiye derim. Gidin görün.

  Kaz Dağları ve şifa

  Geçenlerde Balıkesir’deydim. Ulusal bir kanalda yaptığım tv çekimlerim için gitmiştim. Akı akın insan seli. Kaz dağlarının güzelliği, havası suyuna olan ilgiye şaşırdım. Şifa adeta bu bölge. Zeytin, zeytin yağı, Kaz Dağlarının muhteşem havası ve tabiki bölgenin termal suları. Hattuşa Termal Kaz Dağları geçtiğimiz günlerde tv konuğum oldu. Sıcak suların şifasını konuştuk. Doğan Jeotermal AŞ. kendi alanında oldukça başarılı bir şirket.Türkiye genelinde açtığı otel zincierlerinde profesyonel şifa dağıtıyor adeta. Temizlik, hijyen  konforlu bir tatili de beraberinde getiriyor. Her yıl gelen konuklar   yıllardır aynı zamanda aynı yerde buluşmanın keyfiyle güzel dostluklarada imza atıyorlar. Keyifle gezdim tesisi. Genel Müdür Hilmi ÖNAL’ın da turizm sektöründeki başarısını kutluyorum. Tesisdeki titiz yönetim anlayışını taktir ettim. Başarısı daim olsun, herkesi Kaz Dağlarına sağlık ve keyif bulmaya beklediğini her fırsatta söylerken; bende bu tesisi sizlere tavsiye ediyorum. Gidin şifa ile tatil keyfi birarada olsun.

  Zeytinyağı sabunu ile güzellik

  Zeytinyağının faydasını herkes bilir. Ama zeytin yağı sabunun faydası ve güzelliğini biliyor muyuz? Kozmatik sanayide üretetilen ürünlerin bazıları hepimizi güzelleştiriyor derken, maalesef kendimizi de mahfediyoruz. Yaş ilerledikçe kullanılan kozmetik ürünlerin yan etkileri bizleri üzebiliyor. Doğal şeyler varken neden kozmetik ürünler? İlginçtir ama organik ürünlerden kaçıyoruz. Hele ki; ülkemiz kozmetik sanayide kullanılan  bitkilerin ana vatanı sanki. Körfez bölgesi denilen Kaz dağlarında yaptığım gezide zeytin yağından yapılmış saf sabunlar ilgimi çekti aldım ve kullandım. Nasıl güzel?.. Nem veren özelliği ile doğal saf sabun kokusu… Tende adeta parlaklık ve deriyi besleyen bir özellik. Zeytinyağı sabunu benim tercihim bundan sonra. Bunları kullanmaya da geç mi kaldım ne?

  Yaz geldi maske takmaya devam

  Maskelerimizi yazın rehavetine kapılıp çıkarmayalım. Artık şu bir gerçek maske hayatımızın bir parçası olacak. Virüsün ortada hala dolaşmasını kabullenip daha dikkatli olma zamanı.. Eller yıkansın, temizlik artsın. Hepinize sağlıklı günler dileğimle. SevgilerimleYorum Yap